banner6

Zanlılardan üçü cezaevine gönderildi

banner37

Narkotik ekibinin, Hamitköy ve Lefkoşa’nın diğer bölgelerinde ele geçirdiği uyuşturucularla ilgili tutuklanan üçü yabancı uyruklu dört zanlı aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı

Zanlılardan üçü cezaevine gönderildi
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün Hamitköy’de gerçekleştirdiği operasyonda, üçü yabancı uyruklu öğrenci, dört kişinin tasarrufunda zulalanmış halde ele geçirilen satışa hazır 277 gram hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle ilgili soruşturma tamamlandı.

Yabancı uyruklu üç kişi yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Ali Çetin Amcaoğlu teminatla serbest bırakıldı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Robert Malawusi (E-25), Masimba Chinhengo (E-22), Glen Tendai Huni (E-22) ve Ali Çetin Amcaoğlu (E-34) dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar'ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görev yapan Polis Çavuşu Erkan Karam’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Karam, 13 Nisan’da saat 17.30 sıralarında, Hamitköy’de narkotik ekibince gerçekleştirilen operasyon sonucu, Robert Malawusi’nin üzerinde ve kullanımında bulunan kiralık araçta yapılan aramada, 16 gram 686 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını anımsattı.

Karam, mesele ile ilgili olarak yürütülen ileri soruşturmada, zanlı Malawusi’nin 12 Nisan’da uyuşturucu maddenin 15 gramını zanlı Masimba Chinhengo’ya verdiğini, onun da uyuşturucunun 9 gramını ismi tespit edilemeyen şahıslara verdiğini anlattı.

Erkan Karam, evinde yakalanan Masimba Chinhengo’nun üzerinde yapılan aramada, yaklaşık 5 gram 133 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 700 TL nakit para bulunarak emare alındığını aktardı.

Karam, zanlı Robert Malawusi ile aynı evde kalan arkadaşı Glen Tendai Huni’nin huzurunda yapılan aramada

da Huni’nin yatak odasında, kül tablasında, 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, üzerinde uyuşturucu kalıntısı olduğuna inanılan bir adet öğütücü ile bir adet hassas tartı cihazı, içerisinde tütün ile karışık hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet ucu yanık yarım sigara ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 5 bin 710 TL, 850 Dolar ve 70 Euro nakit para bulunarak emare alındığını anlattı.

Erkan Karam, yine zanlı Huni’nin gösterimiyle evin bahçesinde gizlenmiş halde ayrı paketlerde 238 gram ve 30 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu kaydetti.

Karam, 30 gram maddeyi, zanlı Glen Tendai Huni’nin ekerek elde ettiğinin belirlendiğini belirtti.

Ali Çetin Amcaoğlu ifade vermedi

Polis çavuşu Erkan Karam, Robert Malawusi’nin söz konusu maddeyi 10 Nisan’da, 12 paket halinde 336 gram olarak zanlı Ali Çetin Amcaoğlu’ndan aldığını ileri sürdü.

Zanlı Ali Çetin Amcaoğlu’nun evinde gözaltına alındığını ve ifade vermediğini belirten Karam, diğer üç zanlının da gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

Erkan Karam, zanlı Robert Malawusi aleyhine “1 kök hintkeneviri bitkisi ziraatı”, “336 gram hintkeneviri alma” ve “1 Ekim 2016 tarihinden beri KKTC’de izinsiz ikamet etme” davalarının getirildiğini belirtti.

Karam, zanlı Masimba Chinhengo’na “15 gram hintkeneviri alma ve tasarruf”, “9 gram 867 miligram verme”, zanlı Glen Tendai Huni aleyhine 1 kök hintkeneviri bitkisi ziraat” ve “386 gram tasarruf etme” suçlarından, zanlı Ali Çetin Amcaoğlu’nun aleyhine ise “386 gram tasarruf ve verme” davalarından aleyhine dava getirildiğini kaydetti.

Polis çavuşu Karam, zanlılardan sadece Masimba Chinhengo’nun yazılı davalarına kabul yönünde cevap verdiğini belirtti. Suçların ciddiyetine vurgu yapan Karam, yabancı uyruklu üç zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine vurgu yaptı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, üç yabancı uyruklu zanlının 45 günü aşmayan süreyle cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verirken, zanlı Ali Çetin Amcaoğlu’nun yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 bin TL nakdi teminat yatırması ve iki kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması karşılığında tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 10:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110