Zarara uğrayanlar affetti, mahkeme affetmedi

banner37

Gazimağusa’da Barış Motors isimli galeride 2 araca zarar verip, Zafer Yuca’yı darp eden Ömer Ocak ve Ali Ocak, 9 ay hapse mahkûm oldu

Zarara uğrayanlar affetti, mahkeme affetmedi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz haziran ayında, Barış Motors isimli galeride iki araca hasar verip, Zafer Yuca’yı da darp ederek sağ el serçe parmağı ile bir dişini kıran Ömer Ocak ve Ali Ocak’ı yargılayarak her ikisini de 9’ar ay hapse mahkûm etti.

Kararda, ciddi şekilde darp edilip, hakiki bedensel zarara uğrayan Zafer Yuca ile işyeri sahibi müşteki Barış Yuca’nın, polise ek ifade verdiği belirtilerek, adı edilenlerin, Ömer Ocak ve Ali Ocak’tan mağduriyetleri kalmadığı gerekçesiyle şikayetçi olmadığı belirtildi.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’un suçlu bulup, mahkum ettiği ikiz kardeş olan sanıklarla ilgili karar heyet başkanı tarafından açıklandı.

banner134
Başkan Fatma Şenol, yasada vahim zarar suçunun 7, ciddi darp ve kasti hasar suçunun 3 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaparak, bu gibi suçları işleyen kişilere caydırıcı ve ibret verici etkin cezaların verilmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Şenol, zarara uğrayan müştekinin, sanıkları affetmesinin, sanıklara verilecek cezanın nev’inin belirlenmesinde büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Şikayetin geri çekilmesi ciddi bir hafifletici sebeptir. Sanıkların ciddi darp suçundan benzer sabıkaları var. Sanıklar, daha önce benzer suç işleyip, 2 aylık kısa süreli hapislik cezası almalarına karşın ıslah olmadı. Müştekinin tahriki sonucu, trafikte yaşanan basit bir meseleden, kendilerini kontrol edemeyip, olayı, ciddi bir kavga ve darp olayına dönüştürdüler.

Sanıkların işlediği suçlar ciddi şekilde artıyor. Bu tür suçlar arttıkça, insani değerlere uyumsuzluğun artmakta olduğu, davranış ve hareket olarak şiddet ve hoşgörüsüzlüğün ön plana çıktığı görülmektedir. Bu sanıklar, şiddeti sorun çözmenin bir aracı olarak gördükleri, mahkemenin kendilerine tanıdığı fırsatı değerlendirmeyerek bu tür davranışları alışkanlık haline getirmiş oldukları ortaya çıkmaktadır. İyi bir toplum olmanın koşullarından biri de bireyler arasındaki sağlıklı ilişkidir. Toplumun huzurunu bozan, sorunlarını kaba kuvvete başvurarak, başkalarına zarar vererek çözmeye çalışan kişilere mahkememizce verilebilecek yegane ceza hapisliktir” dedi.

Başkan, tüm hususları değerlendirdikten sonra, sanıkları, vahim zarardan 9, ciddi darp 6 ve kasti hasar suçundan 2 ay olmak üzere toplam 17 ay hapse mahkûm etti.

Mahkeme, sanıkların cezalarını birlikte çekmesine emir vererek, emarelerin yasal sahiplerine iadesine direktif verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 09:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75