banner6

Zaroğlu, 60 bin TL tazminat ödeyecek

banner37

CTP Milletvekili Doğuş Derya, şahsına Facebook’ta hakaret içerikli yayın yapan Bertan Zaroğlu aleyhine açtığı hakaret davasını kazandı

Zaroğlu, 60 bin TL tazminat ödeyecek
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL

Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden, 16 Aralık 2014’te, CTP Milletvekili Doğuş Derya’ya yönelik hakaret içerikli yazılar yazmasıyla ilgili açılan davada, toplam 60 bin TL tazminat ve dava masrafı ödemeye mahkum edildi.

Davanın ardından mahkeme önünde basın açıklaması yapan Doğuş Derya, başta avukatlarına teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Kadın örgütleri başta olmak üzere, insan hak ve özgürlükleriyle ilgili çaba gösteren ve ilk günden beri yanımda olan herkese, başta CTP Kadın Örgütü olmak üzere aileme ve birçok dostuma, her şeyden önce teşekkür etmek isterim. Ben bu davayı sadece şahsi olarak çok kırıldığım ve hakarete uğradığım için değil, aynı zamanda bu ülkede kadınların, hakarete maruz kaldığında susup oturmaması için ve yargımıza güvenmeleri gerektiğini görmeleri için de açtım. Bu ülkede, barış, demokrasi, adalet için yıllardır mücadele eden bir partinin mensubu olarak, başta kürsü dokunulmazlığım olmak üzere, benim bir vekil ve kadın olarak, bir insan hakları savunucusu olarak söylediğim sözlerin barış karşıtı, militarist, ataerkil, hakaretamiz konuşmalarla, bu ülkeyi kendinin malı zanneden kişilerce bastırılmasına izin vermeyeceğim. Tazminatın ödenmesi durumunda başta kadın hakları, çocuk haklarıyla ilgili uğraşan örgütlere bağış yapacağım. Şahsım adına kullanmayacağım.”

Doğuş Derya, Bertan Zaroğlu aleyhinde açtığı “zem ve kadih” (hakaret ve sövme) davasının dünkü oturumunu ailesi ve arkadaşlarıyla dinledi. Derya’nın, kararın okunması sırasında zaman zaman gözyaşı dökmesi dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada Derya’nın avukatları Jale Dizdarlı ve Ongun Talat, Zaroğlu’nun avukatları Feridun Öztürk ve Tuğçe Cıdık hazır bulundu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, dün saat 15.30’da okumaya başladığı kararı 17.30’da tamamladı.

Bertan Zaroğlu, davada, Facebook’taki sayfasında Doğuş Derya aleyhindeki paylaşımların kimin tarafından yazılıp, yayınlandığını bilmediğini savunmuş ancak tanık kürsüsüne de çıkmamıştı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, davalı Bertan Zaroğlu’nun bu iddialarını sadece ileri sürmesinin yeterli olmadığına bulgu yaptı.

Bertan Zaroğlu’nun, Facebook’ta Doğuş Derya hakkında, özellikle bir kadın olarak, bir milletvekili olarak, birden çok kez hakaret içeren yayın yaptığına bulgu yapan Yargıç Reynar, Bertan Zaroğlu’nun, yaptığı hakaret içerikli paylaşımlarla Doğuş Derya’nın kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna dikkat çekti.

Bertan Zaroğlu’nun, duruşmanın hiçbir safhasında davada hazır olmadığına da vurgu yapan Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, Bertan Zaroğlu’nun 45 bin TL tazminat ödemesine ve 15 bin TL de dava masrafı ödemesine karar verdi.

KKTC Başsavcılığı, Doğuş Derya hakkında yapılan yayınlarla ilgili geçtiğimiz haftalarda Bertan Zaroğlu’nun aleyhine Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 151’inci maddesi altında “Cinsel taciz” davası getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 09:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110