Zavrandonas, 4 gün daha tutuklu kalacak

banner37

Güney Kıbrıs’ta birçok ciddi suça karıştığı belirtilen ve KKTC’deki bir otelde tasarrufunda 2 gram kokain bulunan Giorgos Christodoulou’nun aleyhindeki polis soruşturması devam ediyor

Zavrandonas, 4 gün daha tutuklu kalacak
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’ta birçok ciddi suça karışıp, KKTC’de bir otelde 2 gram kokainle yakalanan ‘Zavrandonas’ lakaplı Giorgos Christodoulou’nun aleyhine narkotik polisi tarafından başlatılan soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor.

‘Uyuşturucu madde ithal ve tasarrufu’ suçundan, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından aleyhinde soruşturma yürütülen Giorgos Christodoulo dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı.

Polis, zanlının kirasında bulunan İskele Boğaz ve Akdoğan’daki evlerde, mahkeme emriyle yaptığı aramada herhangi kanunsuz bir şeye rastlamadığını belirterek, evlerin birinin kira sözleşmesi olduğundan söz etti.

Kıbrıslı Rum’un, Güney Kıbrıs’ta adam öldürmeye teşebbüs, ateşli silah kullanma, taşıma ve uyuşturucu madde gibi ciddi suçlardan sabıkası olduğu belirtildi.

“Soruşturma bitmedi”

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Gökhan Yıldırım’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlının, Aralık 2019 ile 3 Mart 2020 tarifleri arasında, kanunsuz kokain türü uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve meseleyle ilgili tespitlerini mahkemeye aktardı.

Gökhan Yıldırım, aldıkları bilgi ışığında, 3 Mart’ta saat 10.00’da, bir otel odasına baskın düzenlediklerini belirterek, zanlıyı kaldığı odada tespit edip, bahse konu odada mahkemeden temin edilen emirle arama gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Yıldırım, zanlının huzurunda yaptığı aramada, tuvalet aynası masası üzerinde, yarısı dökülü vaziyette olan toplam 2 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile konu maddenin tüketimi için kullanıldığına inanılan bir adet boru şekline getirilmiş 20 Euro nakit para ve odaya ait giriş kartını bulup emare zapt ettiğini anımsattı.

Zanlının itiraf nitelikli gönüllü ifade verdiğini kaydeden tanık polis, konu maddeyi Güney Kıbrıs’tan 2019 yılı Aralık ayı içerisinde, soy ismini bilmediği bir şahıstan 100 Euro karşılığında 3 gram olarak satın alıp, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan ülkeye ithal ettiğini ve o günden beridir bir miktarını kullandığını itiraf ettiğinden söz etti.

Zanlı aleyhine başlattığı soruşturmasını henüz tamamlayamadığını, emareleri incelenmesi için gönderdiği laboratuvarlardan henüz sonuç gelmediğini, gelecek sonucun tahkikatına yön vereceğini kaydettikten sonra, mahkemeden tahkikatını salimen tamamlayabilmek için ek süre talep etti.

Doktor kontrolünden geçirilecek

Zanlıyı Avukat Fehmi Altunç ve Avukat Kaan Güder savundu. Avukat Fehmi Altunç, müvekkillerinin, belinden rahatsız olup, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğünü belirterek, mahkemeden doktor kontrolü talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, tahkikatın henüz neticelendirilemediğine bulgu yaparak, serbest kalması halinde tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlının tutukluluğunu 4 gün uzattı.

Çiğdem Güzeler, ayrıca, zanlının doktor kontrolünden geçirilip bu yönde bir rapor hazırlanmasına direktif verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75