Zehir tacirine 'ağır ceza'

banner37

Hem ülkeye ithal ettiği, hem de kendisinin ekip yetiştirdiği çeşitli türlerdeki uyuşturucuyu başkalarına satmaktan yargılanan Hüseyin Başar, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl hapse mahkûm edildi

Zehir tacirine 'ağır ceza'

Ahmet VAMIK
 

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Hintkeneviri, kokain ve extacy türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde, İthal, Alma, Verme ve Tasarruf” ile “Hintkeneviri Türü Kanunsuz Uyuşturucu Bitki Ziraatı” suçlamalarıyla yargılanan Hüseyin Başar aleyhinde verilen karar dün açıklandı.
   Girne’de 2017 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda tutuklanan sanık Serkan Tosun’un tasarrufunda ele geçirilen uyuşturucu maddeleri sanık Hüseyin Başar’dan satın aldığına dair itirafı üzerine, Başar’ın ikametgâhına gerçekleştirilen operasyonda 1 kilo Hintkeneviri türü, 70 gram kokain türü ve 1 adet extacy türü kanunsuz uyuşturucu madde ile 16 kök Hintkeneviri türü uyuşturucu bitkisi ele geçirilmişti.
   Tasarrufunda yüklü miktarda uyuşturucunun yanı sıra, uyuşturucu madde satışından elde edilen yüklü meblağda para ele geçirilen sanık Hüseyin Başar, tasarrufunda ele geçirilen uyuşturucu maddeleri Güney Kıbrıs’tan ithal ettiğine yönelik itirafta bulunmuştu.
   Sanık Hüseyin Başar, yargılandığı Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

“Uyuşturucu, başka suçlara geçiş için bir basamak”
 

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ile Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.
   Sanık aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip Kır, farklı türlerde uyuşturucu madde ithal, tasarruf, alma ve verme suçlarından yargılanan sanığa ibret verici ve caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini vurguladı.
   Uyuşturucu suçlarının toplumu ciddi boyutlarda rahatsız eden, büyük bir sorun olduğuna değinen Kıdemli Yargıç, uyuşturucunun kamu sağlığını tehdit eden bir tehlike olduğunu ifade etti.
   Uyuşturucu suçlarının hafife alınmaması gereken ve başka suçlara geçişte basamak vazifesi gören bir suç türü olduğunu kaydeden Kır, sanığın tasarrufunda ele geçirilen uyuşturucu maddelerin külliyetli miktarda olduğuna da dikkat çekti.
   Sanık Hüseyin Başar’ın uyuşturucu madde ticareti yapmasının ağırlaştırıcı bir neden olduğunu vurgulayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip Kır, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, Hüseyin Başar’ı 9 yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER