Zehir tacirleri 6 gün daha tutuklu kalacak

banner37

Narkotik ekiplerinin başkentte düzenlediği iki ayrı operasyonda ele geçirdiği toplam 28 gram sentetik cannabinoid ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan toplam 650 Euro, 835 TL ve 3 dolar parayla ilgili soruşturması devam ediyor

Zehir tacirleri 6 gün  daha tutuklu kalacak
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin başkentin iki farklı noktasında düzenlediği operasyonda, kanunsuz uyuşturucu madde satışı yaptığı gerekçesiyle tutukladığı Nijerya uyruklu zanlılar hakkındaki soruşturması sürüyor.

   Polis, 10 Temmuz’da düzenlenen operasyonda zanlıların tasarrufunda toplam 28 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ve uyuşturucu satışından elde edinildiğine inanılan toplam 650 Euro, 835 TL ve 3 dolar ele geçirmişti.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde ithal ve tasarrufu” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde satışı” suçlarından tutuklanan zanlılar Usman Sanı Usman, Garba Yusuf Mamman ve Frank Bara Keke Jike, dün sabah ek tutukluluk talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhlerinde 6 gün daha tutukluluk emri alındı.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı adına Savcı Volkan Kayabaş, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kağan Kurtbir’i tanık olarak dinletti.

Uyuşturucu paraları ele geçirildi

   Mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, Narkotik ekiplerinin, 10 Temmuz tarihinde, Ortaköy’de sakin Nijerya uyruklu zanlı Usman Sanı Usman’ın ikametgâhına düzenlediği operasyonda, yaklaşık 24 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildiğini anımsattı.

   Kurtbir, zanlının tasarrufunda uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 100 Euro ve 800 TL nakit para da bulduklarını belirterek, söz konusu paraların emare alındığını aktardı.

   Meseleyle ilgili yapılan kapsamlı soruşturmada, zanlının tasarrufunda bulunan bahse konu uyuşturucuyu, 6 Temmuz tarihinde, Nijerya uyruklu arkadaşları Garba Yusuf Mamman ve Frank Bara Keke Jike ile birlikte, Hamitköy’de sakin bir şahıstan aldıklarını itiraf ettiklerini anlattı.

31 pakette 4 gram

uyuşturucu bulundu

   Polis memuru Kağan Kurtbir, narkotik ekiplerinin daha sonra zanlı Garba Yusuf Mamman’ın ikametgahına operasyon düzenlediklerini belirterek, söz konusu ikametgahta yapılan aramada ise zanlı Mamman’ın çantasının içerisinde 31 adet ayrı paketçik şeklinde, yaklaşık 4 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulduklarını anımsattı.

   Ayrıca Kurtbir, zanlı Mamman’ın tasarrufunda da uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 550 Euro, 3 dolar ve 35 TL nakit para ele geçirdiklerini kaydetti.

   Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirten Kurtbir, halen aranmakta olan bir kişi ve emarelerin bulunduğunu, bu bağlamda da süreye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

   Polis memuru Kağan Kurtbir, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, soruşturmanın selameti açısında zanlılar aleyhinde 6 gün daha tutukluluk emri verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75