Zehir tacirleri tutuklu yargılanacak

banner37

Narkotik ekiplerinin başkentte düzenlediği iki ayrı operasyonda ele geçirdiği toplam 28 gram sentetik cannabinoid ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan toplam 650 Euro, 835 TL ve 3 dolar parayla ilgili soruşturma tamamlandı

Zehir tacirleri tutuklu yargılanacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin başkentin iki farklı noktasında düzenlediği operasyonda, kanunsuz uyuşturucu madde satışı yaptığı gerekçesiyle tutukladığı Nijerya uyruklu zanlılar Usman Sanı Usman, Garba Yusuf Mamman ve Frank Bara Keke Jike, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Narkotik, 10 Temmuz’da düzenlenen operasyonda zanlıların tasarrufunda toplam 28 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ve uyuşturucu satışından elde edinildiğine inanılan toplam 650 Euro, 835 TL ve 3 dolar ele geçirmişti.

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlarından tutuklanan zanlılar Usman Sanı Usman, Garba Yusuf Mamman ve Frank Bara Keke Jike, dün sabah ek tutukluluk talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı adına Savcı Ali Hidayet, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i tanık olarak dinletti.

Uyuşturucu paraları ele geçirildi

Mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, Narkotik ekiplerinin, 10 Temmuz tarihinde, Ortaköy’de sakin Nijerya uyruklu zanlı Usman Sanı Usman’ın ikametgâhına düzenlediği operasyonda, 25 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini anımsattı.

Kurtbir, zanlının tasarrufunda uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 100 Euro ve 800 TL nakit para da bulduklarını belirterek, söz konusu paraların emare alındığını aktardı.

31 pakette 4 gram

uyuşturucu bulundu

Polis memuru Kaan Kurtbir, narkotik ekiplerinin daha sonra zanlı Garba Yusuf Mamman’ın ikametgahına operasyon düzenlediklerini belirterek, söz konusu ikametgahta yapılan aramada ise zanlı Mamman’ın çantasının içerisinde 31 adet ayrı paketçik şeklinde, yaklaşık 4 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulduklarını anımsattı.

Ayrıca Kurtbir, zanlı Mamman’ın tasarrufunda da uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 550 Euro, 3 dolar ve 35 TL nakit para ele geçirdiklerini kaydetti.

129 gram satmakla yargılanacaklar

Kaan Kurtbir, zanlı Usman Sani Usman’ın aleyhine 100 gram sentetic cannabionid alma, 79 gram verme suçundan dava getirildiğini ve öğrenci statüsünde olduğunu belirtti.

Kurtbir, Garba Yusuf Mamman ile Frank Bara Keke Jike’nin aleyhine ise 50 gram sentetic cannabionid alma, 45 gram verme suçundan dava getirildiğini ve KKTC’de ikamet izinsiz olduklarını kaydetti.

Zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirten Kurtbir, zanlı Usman’ın tutuksuz, zanlılar Mamman ve Jike’nin ise tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, zanlı Usman Sani Usman’ın yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı olan iki kefilin 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

İnan, KKTC’de kaçak olan zanlılar Mamman ve Jike’in ise yargılanmak üzere üç ayı aşmayan süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Teminat şartlarını yerine getiremeyen zanlı Usman Sani Usman da cezaevine gönderildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75