“Zekeriya Kurucu, cinayeti anlattı”

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin Çanakkale Göleti’nde dövülerek öldürülmesiyle ilgili davada, Polis Müfettiş Muavini Halil Seven’i dinledi

“Zekeriya Kurucu, cinayeti anlattı”
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ocak 2018’de, zorla evinden kaçırılıp Çanakkale Göleti’nde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili davanın dünkü celsesinde Polis Müfettiş Muavini Halil Seven’i dinledi.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, Müfettiş Muavini Halil Seven’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, sanık Zekeriya Kurucu’dan kanuni ihtar altında temin ettiği 7 sayfalık gönüllü ifadeyi okuyarak mahkemeye sundu.

Halil Seven, “O’nu biz kaçırdık, ne olduysa anlatayım” diyen Zekeriya Kurucu’nun inanılır ve seri bir anlatımla ifade verdiğini belirterek, ifadede yazılanları okudu:

“Arabı, önce arabada sonra gölette dövdüler. Elektro şok da verdiler. Nidai’nin 750 TL alacağı bin TL olmuş. Nidai, Onur, Ozan ve ben apartmanın önüne gittik. Onurla ben arabada kaldık. Onur, bağırma sesi duyunca yukarı çıktı. Sonra bağıra bağıra aşağıya indiler. Nidai, ‘panik yapma, arabayı çalıştır’ dedi. Arabı bir şekilde arabaya koydular. Arkada Onur ve Ozan vardı, ara ara vuruyorlardı. Gölete gittik. Onur’un elinde keser vardı. Simge olay yerinde, büyük taş attı. Gerilip gerilip vuruyorlardı. Ben Burcu ile arabanın yanındaydım. Ben ve Burcu seyrettim. Sonra dursunlar diye uğraştık ama başaramadık. Burcu ağlıyordu. Aydan arabada uyuyordu. Zenci suların içinde kalkmaya çalışıyordu. Sonra oradan ayrıldık. Ertesi gün işe gittim, beni aradılar buluştuk. Arap öldü dediler. Polise gelmeyi çok düşündüm. Beni çok korkuttular, gelemedim. Nidai, Onur, Ozan, Simge ‘Konuşma sakın, başın belaya girer’ dediler.”

“Cesedi, Shetrak teşhis etti”

Halil Seven, vardiya sorumlusu olarak görevde bulunduğu 30 Ocak 2018’de saat 16.50’de, Azim Sarı’dan telefoniyen aldığı ihbar sonrası, tahkikat amiri Müfettiş Erkan Yahat’a durumu aktardığını belirtti ve yaptıklarını tek tek anlattı.

Halil Seven, Müfettiş Erkan Yahat ve bir polis ekibiyle gölete gittiklerini söyleyerek, olay yerine vasıl olduğunda, suyun 60 santim kadar içerisinde, başı güneye ayakları kuzeye bakan, bir eli de başına dayanmış, su içerisinde yüz üstü, pantolonu diz hizasına kadar sıyrılmış 25 yaşlarında siyahi erkek cesedinin yattığını gördüğünü söyledi.

Vakit kaybetmeden 112 Acil Servis’i aradığını, olay yerinde gerekli tedbiri aldığını, olay yerinin krokisinin çizilmesini sağladığını, cesedin pozisyonunun değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak cesedi telefonuyla fotoğrafladığını kaydeden tanık müfettiş Halil Seven, şöyle devam etti:

“112 ekipleri cesedi çevirdiği zaman giymekte olduğu kıyafeti yırttığında, cesedin sol göğsünde 4 satır yazıdan oluşan dövme olduğunu gördüm. Bu dövmeden, olay mahallinden ve yüzünden, 9 Ocak 2018’de aynı olay bölgesinde meydana gelen adam kaçırma ve darp meselesinin müştekisi olan Kenedy Dede olduğunu tanıdım. 9 Ocak 2018’de yine telefoniyen aldığım bilgide, bir erkek şahsın Ayluga Bölgesi’ne çaresizce dolaştığını öğrendim. Bir polis ekibiyle bölgeye gittiğim zaman, Dede’yi ayakları yalınayak kıyafetleriyle buldum. Bize birkaç çelişkili beyanda bulunup, eski Lefkoşa yolu DAÜ Giriş Kapısı’nın bulunduğu bölgede otostop çektiği sırada, tanımadığı bir erkek ve bir bayan şahsın kendisini otostop için araçlarına aldığını söyledi. Dede’nin söylediğine göre, araca bindikten kısa süre sonra kendisine elektrik vermeye ve darp etmeye başladıklarını ve zorla Çanakkale Göleti’ne götürdüklerini ve burada da kendisine elektrik şoku verip, darp ettiklerini anlattı. Bunun üzerine Kenedy Dede’yi, hastaneye götürüp vücudunun fotoğraflanmasını ve olayla ilgili tüm araştırmanın yapılmasını sağladım.”

Konuyla ilgili iş cetveli ve evrakları mahkemeye sunan Halil Seven, cesedin teşhisi için, Dede’nin arkadaşı Shetrak’ın olay yerine gelmesini sağladığını, cesedin Dede olduğunu teyit ettiğini anlattı.

Seven, olay yerinde yapacağı işlerin bitmesi üzerine şubeye gittiğini belirterek, şubede bulunan Zekeriya Kurucu’dan ifadesini temin ettiğini anlattı.

Heyet, huzurundaki davayı, kaldığı yerden dinlemek üzere, bugün saat 12.30’a tehir etti.a

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75