Zengin olacaklardı, mahkum oldular

banner37

Ülkeye ithal ettikleri uyuşturucu içerikli 350 haptan 103 tanesini sattıktan sonra tasarruflarındaki 247 adet hapla yakalanan Serkan Can, Mustafa Şimşek ve Hasan Nalbant toplamda 13 buçuk yıl hapis yatacak

Zengin olacaklardı, mahkum oldular

Ahmet VAMIK

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “MDMA Türü Kanunsuz Uyuşturucu Hap İthal Etme, Verme ve Tasarrufu” suçlamalarıyla yargılanan Serkan Can, Mustafa Şimşek ve Hasan Nalbant aleyhinde verilen karar dün açıklandı.

Girne’de 2018 yılının Mart ayında, satmak amacıyla ülkemize 350 adet MDMA içeren extacy türü hap ithal eden ve tasarruflarındaki hapların 103 tanesini Girne’de tanımadıkları kişilere satan Serkan Can, Mustafa Şimşek ve Hasan Nalbant, yargılandıkları Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından her biri 4 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Sanıklar Serkan Can, Mustafa Şimşek ve Hasan Nalbant aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanıkların satmak amacıyla ülkemize ithal ettiği uyuşturucu hapların büyük bir kısmının, piyasaya sürülmeden ele geçirildiğini vurguladı.

Sanıkların söz konusu uyuşturucu hapları satarak, kolay yoldan para elde edebilmek amacıyla ithal ve tasarruf ettiklerine ve külliyetli bir miktarını satmış olduklarına dikkat çeken Başkan Nüvit Gazi Hacı, sanıkların insan sağlığının hiçe sayarak, para için insanları zehirlediklerini dile getirdi.

Uyuşturucu suçlarının son yıllarda giderek artış gösteren, yaygın ve vahim suçlar arasında yer aldığına değinen Nüvit Gazi Hacı, kamu yararının sağlanabilmesi için sanıklara ibret verici bir ceza verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Başkan Nüvit Gazi Hacı, sanıkların 4’er yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.


Olay nasıl olmuştu? 

   9 Mart 2018 tarihinde, 19 Mayıs Caddesi üzerinde şüpheli görülen Serkan Can’ın üzerinde yapılan aramada tasarrufunda toplam 247 adet MDMA içeren Extacy hap bulunarak emare alınmıştı.

Tutuklanması sonrası gönüllü ifade veren Serkan Can’ın itirafı üzerine suç ortakları Mustafa Şimşek ile Hasan Nalbant da tutuklanmıştı.

Söz konusu hapları 7 Mart’ta Girne Turizm Limanı’ndan zanlı Hasan Nalbant tarafından 350 adet olarak ithal edilmiş, uyuşturucu hapların alımını zanlı Mustafa Şimşek finanse etmiş ve 3 sanık uyuşturucu hapların satışını yapmak üzere anlaşmışlardı.
   Üç sanık da gönüllü ifade vererek suçlarını kabul etmişlerdi. Zanlılar, kayıp olan 103 adet hapı tanımadıkları kişilere Girne’de para karşılığı sattıklarına yönelik itirafta bulunmuşlardı.
   Sanıklar 21 Mart 2018 tarihinden beridir Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunuyordu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER