banner6

Portakalın 10 Faydası

banner37

Sağlığa yararlı bir meyve düşünülürken akla ilk gelen meyvelerden biri portakal olur.

Portakalın 10 Faydası
banner99

Çocukların özellikle suyunu sevdiği, yetişkinlerin hem suyunu içip hem de soyup yediği portakal, birçok hastalıktan korunmamız için doğal bir ilaçtır. Birçok kişi portakalın C vitamini içerdiğini bilir ama portakalın zengin içeriği bulunla sınırlı değildir. Portakalın daha bilmediğiniz birçok faydası var. Gelin, bu turuncu meyveyi biraz yakından tanıyalım.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Şanslıyız ki portakal bir kış meyvesidir. Çünkü kış mevsiminde soğuk hava nedeniyle bağışıklık sistemi düşebilir ve birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Tam da bu noktada portakal imdadımıza yetişir. C vitamini başta olmak üzere zengin besin içeriğine sahip olan portakal bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

Ancak unutmamak gerekir ki portakalı bütün olarak yemek faydalıdır. Diğer şekilde hem lifleri kaybeder hem de portakal suyu kana daha çabuk karışır. Bu da kan şekerinin çok daha çabuk yükselip düşmesi demektir. Kişinin daha çabuk acıkmasına yol açar. Sonuç olarak portakalın posası son derece önemlidir ve suyunu sıkıp içmektense dilim dilim tüm portakalı yemek daha faydalıdır.

Portakal faydalarını, içerisinde bulunan C ve A vitamini ile folik asit ve liflerine borçludur. Peki bu içerikler ne işe yarar? Bu soruyu cevaplamak için portakalın faydalarını sıralayalım.

İşte kış mevsiminin vazgeçilmezi olan portakalın faydaları:

Böbrek Taşını Önler

Vücutta sitrik asit ve sitrat azalırsa böbrek taşı oluşumu artar. Portakal suyunun faydalarından biri böbrek taşını önlemesidir. Çünkü portakalda sitrik asit bulunur. Böbreklerde temizleyici görevi gören sitrik asit kalsiyum birikimini önler. Böylece böbreklerde oluşabilecek taşların önüne geçilmiş olur. Böbrek taşı sorunu yaşayanların bol bol portakal suyu içmesi önerilir.

Anemi İle Savaşır

Anemi günümüzde en çok görülen hastalıklardan biridir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemiyi portakalın faydalarından yararlanarak çözebilirsiniz. Portakalda demir bol miktarda bulunmasa da C vitamini demir emilimini artırır. Bu sebeple demir zengini besinleri tüketirken yanında mutlaka C vitamini içeren besinler de almanız gerekir. Portakal tüketmek demir emilimini artırmak için hem lezzetli hem de sağlıklı bir yoldur.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Portakalın C vitamini bakımından ne kadar zengin olduğunu biliyoruz. C vitamini bağışıklığı güçlendiren en iyi vitaminlerden biridir. Vücutta depolanmadığı için her gün C vitamini ihtiyacını karşılamak gereklidir. Vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için 1 portakal tüketmek yeterlidir. Antioksidan görevi gören C vitamini bağışıklığı düşürecek hastalıklara karşı savaşır. Vücuda güç ve tazelik kazandırır.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korur

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların düşmanı C vitaminidir. Kış meyvesi olan portakal C vitamini ihtiyacını karşılayarak hastalıkları daha kolay yenmenize yardımcı olur. Soğuk algınlığı olan birçok hastaya portakal suyu önerilmesinin nedeni de budur. Özellikle soğuk havalarda portakal tüketirseniz hasta olma riskiniz de azalır.

DNA Sentezi Sağlar

Portakalın herkesin bilmediği bir yönü daha var. Portakal yüksek oranda folik asit içerir. Kan hücrelerinin oluşmasında etkin görev gören folik asit, DNA sentezini destekler ve hücrelerin onarılıp bölünmesine katkı sağlar. Özellikle hamile kadınlara portakal tüketmeleri önerilir. Bu sayede doğacak bebek daha iyi gelişir ve daha sağlıklı olabilir.

Enerji Verir

Kan hücrelerinin oluşumunu artıran portakal, içeriğindeki C vitamini ve folik asit seyesinde vücuda enerji kaynağı sağlar. Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelen birçok enerji tabletinde C vitamini bulunur. Yapay enerji vericiler yerine portakal tüketerek sağlıklı yoldan gücünüzü kazanabilir, tüm gün motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Kolesterolü Düşürür

Portakal yüksek miktarda lif içerir. Lifler vücutta bulunan fazla kolesterolün toplanmasını sağlar ve vücuttan atılmasını hızlandırır. Yapılan araştırmalarda sıklıkla portakal tüketen kişilerde LDL yani kötü kolesterolün düştüğü gözlenmiştir. Kolesterolü olan kişiler lifin bu etkisinden yararlanmak için portakalı bütün olarak tüketmelidir.

Sindirimi Hızlandırır

Portakalın faydaları içindeki lifte saklıdır. Tüm lifli besinlerde olduğu gibi portakal da sindirime yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini hızlandıran portakal, daha sık tuvalete çıkmanızı sağlar. Aşırı kiloya karşı savaşan portakala diyetlerde de sıklıkla yer verilir. Kilo vermeye yardımcı olan portakalla diyetlerden daha fazla verim alabilirsiniz.

Cildi Lekelerini Giderir

Birçok cilt bakım ürününde portakal ve C vitaminin kullanıldığını görmüşsünüzdür. Özellikle cilt bakımında etkili rol oynayan serumlarda C vitaminine çok sık rastlanır. Bunun nedeni C vitaminin cildi güzelleştirici etkisidir. Portakal kabuğunun faydalarından biri de budur. Kabukta bol miktarda karoten ve C vitamini bulunur. Aynı zamanda portakal kabuğu cildi UV ışınlarından da korur. Portakal kabuğu ile kendi doğal maskenizi yapabilir, cildinize güzel bakabilirsiniz.

Serbest Radikallerle Savaşır

Meyvelerin kırmızı renkli çeşitleri yüksek antioksidan içerir. Kan portakalı da bunlardan biridir. Kan portakalına renk veren antosiyanin, çok etkili bir antioksidan görevi görür. Vücutta birçok soruna yol açan serbest radikaller antioksidanlar sayesinde temizlenebilir. kan portakalının faydalarından yararlanarak vücudunuzu serbest radikallerin zararından kurtarabilirsiniz.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104