Ağız problemlerinde belirtiler

1.Ağız Kokusu

Kedinizi her zamanki gibi mıncıklıyor, öpüyorsunuz ve tam bu esnada burnunuza hiç tanımadığınız keskin ve kötü bir kötü koku geliyor. Bu durum değerli dostunuzdan size çok net bir mesaj olabilir. Keskin ve kötü koku kedinizin diş taşı, çürük ya da ağız hastalığı problemleri ile karşı karşıya olabileceğine işaret edebilir.

2.Çiğneme ve yutmada zorluk

Kedilerde diş hastalıkları kedi çiğneme ve yutmada zorluk, kediniz için iyi bir gözlemci olmanız onun sağlığı ve mutluluğu için oldukça önemlidir. Önceleri sabırsızlıkla bekleyip, afiyetle mamasını yiyen dostunuz şimdilerde mamasını ağzında dolaştırıyor, ağzında ki mamayı kusuyor ya da yutmada zorluk çekiyorsa bu durum ağız ve diş hastalıklarının habercisi olabilir.

 

3.Mamayı sık sık ağızdan düşürme

Kedinizin sivri ön dişleri yiyeceği kavramada, köpek dişleri ise yiyeceği kavramakla birlikte çiğneme işleminde de kullanılır. Eğer kediniz mamayı kavrayamıyor, mamayı sık sık ağızdan düşürüyor ise bu durum ciddi ağız ve diş problemlerinin göstergesi olabilir.

4. Salya akıntısı

Salya, sevimli dostunuz için normal bir özellik değildir. Salya akıtan kedilerin veteriner hekim muayenesine götürülmeleri önerilir. Bunun nedeni, kedinizin ağzına takılan yabancı bir madde, ağız ülserlerine neden olan enfeksiyonlar ve dudaklar veya dil üzerindeki tümörler, çene kemiği kırığı ve travmalar olabilir. Kediniz acı bir maddeyi yaladığında salya akıtabilir.
Ayrıca ufak bir ihtimal bile olsa, duyarlı dostunuz heyecanlandığında, sinirlendiğinde ve sevindiğinde salya akıtabilir.

5. Aşırı kilo kaybı

Ve geldik tüm bu belirtilerin sonucuna! Diş hastalığından kaynaklanan eksik beslenme kedinizi kilo kaybına sürükleyecektir. Yetersiz beslenme ve peşinden gelen ani kilo kaybı kedinizi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilir.

Analiz ve Çözüm

Uzmanlar bir kedinin dişlerinin durumunu tam olarak anlamanın tek yolunun genel anestezi altında ağzını muayene etmek olduğunu ve eğer gerekiyorsa röntgen çekimiyle olduğunu belirtiyorlar. Kedi muayene, diş temizliği, gerekiyorsa tedavi ya da diş çekimi süresince anestezide tutulur ve işlem 45 dakika ile bir saat arası bir sürede tamamlanmalıdır.

Operasyonla diş çekimi

Diş düşecek kadar hasar görmediyse, uzmanlar diş çekimini operasyonla yapıyorlar ve şunları ilave ediyorlar:
Biz sadece dişi çekip atmıyoruz, dişin dış kısmındaki diş eti dokusunu kaldırıp, güçlendirilmiş, su soğutmalı delgi ile dişi ağızda tutan bazı kemik dokularını kaldırıyoruz. Ardından dişi alıp diş etini kendinden eriyen materyalle dikiyoruz. Çekim işleminden sonra kedi uyanır ve birkaç günlük ağrı kesici desteği ile evine gider. Koruyucu önlemlerin işe yaradığı tek diş hastalığı periodontal hastalıktır. Bu amaçla şu üç koruyucu önlem göz önünde tutulmalıdır:
– Kedinizin dişini günlük olarak diş fırçası ile fırçalayın. En başarılı koruyucu önlem diş fırçalamaktır.
– Kedinizi tartar ve plaka oluşmasını P önleyen mamalarla besleyin. Gerekli bilgiyi veteriner hekimlerinizden alabilirsiniz.
– Kedinizi yılda bir profesyonel diş temizliğine götürün. Bu işlem anestezi altında gerçekleştirilir.

 

 

 

YORUM EKLE

banner75