Ahenk, uyum ve istikrar

   Merit Alsancak Yeşilova giderek yükselen form grafiği ve aldığı sonuçlarla göz kamaştırmaya devam ediyor. Deplasmanda farklı kazandıkları Esentepe maçında hem tam bir güç gösterisi yaptılar hem de takım içi ahenk, uyum ve istikrarlarının hangi noktada olduğunu ortaya koydular. Kalecisinden en uçtaki ismine, maça başlayan ve sonradan girenlerine kadar takım gibi takım olmaözelliklerini oyuna yansıtan Yeşilova, eğer bugün şampiyonluk yarışı içinde değilse veya kupaya erken veda etmişse bir yerlerde çok ciddi bir hata yapılmış demektir. Belki bu kadar farklı kazandıkları bir günde bu yorumu garip bulanlar olabilir ama bence bu konunun gündeme gelmesi tartışılması gereken gün bugündür. Nerde hata yaptıkları konusunda koyacakları doğru teşhis bu sezona değil ama önümüzdeki sezona mutlaka olumlu yansıyacaktır.

   Son beş haftada dört galibiyet alan ve ligde kalma yolunda umutlarını arttıran Esentepe için asıl sorgulanması gereken ise yedikleri gol sayısı değil oynadıkları futbol ve hepsinden önemlisi mücadele etmemeleri, edememeleri olmalıdır. Kötü oynayabilirsiniz, yenilebilirsiniz de. Ancak bu, aynı dünkü gibi kötü mücadele etmenizi, hatta hiç etmemenizi gerektirmez. Doğan, Baf, Cihangir, Küçük Kaymaklı gibi takımları yenen, yenmek için canını dişine takan, dişe diş kora kor mücadele eden Esentepe’nin yerinde yeller eserken, yerine koşmayan, mücadele etmeyen teslim bayrağını çekmiş, bitmiş bir Esentepe’yi izlemek ve izletmek acil olarak çözüm üretmeleri gereken bir konudur.

   Oyuna tempolu başlayan Yeşilova, golü erken buldu. Golün öncesi ve sonrasında buldukları net pozisyonlar, Esentepe takım savunmasının hataları ve gole davetiye çıkarması sadece iki takım arasındaki güç dengesizliğinin değil yaşanacakların da habercisi gibiydi. Esentepe’nin Junior’un bireysel yetenekleri ile bulduğu beraberlik golü de ev sahibini uyuduğu uykudan uyandırmaya yetmedi. Savunma dörtlüsündeki fahiş hatalar bir tarafa orta alanda yaptıkları top kayıpları, Efoza, Hüseyin ve Şükrü’nün son derece kötü futbolları, attığı usta işi gole rağmen Junior’un etkisiz kalması, ev sahibi için sonun başlangıcı oldu. Eşitlik golünü bulduktan sonra bir parça kıpırdanır gibi olsalar da tecrübeli Binya’nın organize ettiği Mustafa, Mejdi ve Vakkas gibi yetenekli gençlerden oluşan Yeşilova savunma dörtlüsünün direncini kıramadılar. Yeşilova’da buna ek olarak İlyas’ın orta alandaki mücadelesi, ikişer gol atan Burak ve Esin’in hırslı ve istekli oyunları Alsancak ekibini sonuca kolay taşıdı. Özellikle 60 ile 76’ncı dakika arasındaki 16 dakikaya sığdırdıkları dört golün yanı sıra oyun tempoları, pas yüzdeleri, pozisyonları hazırlamadaki maharetleri, sonuca gitmedeki başarıları görülmeye değerdi. Esentepe beklemediği kötü bir mağlubiyet aldı. Bu noktada gerçeklerle yüzleşmeleri, ligde kalmanın dünkü futbolla olamayacağını idrak etmeleri şart. Esentepe yenilmez bir takım değil, Yeşilova gibi gücü ve kapastesi yüksek bir takımın kendilerini yenmesi de normal karşılanabilir. Mutlaka kötü oynayacakları, mağlup olacakları maçlar olacak, oldu da. Ancak esas tehlike mağlubiyette değil dünkü gibi ruhsuz, mücadele etmeden çok kolay teslim oldukları gerçeğindedir.

YORUM EKLE