AKEL ve bazı duyarlı Rum kesimler, gerçekleri geç görüyor

Güney Kıbrıs’ta son zamanlarda Rum Lider Nikos Anastasiadis’e yönelik eleştiriler arttı.

Başta AKEL olmak üzere, bazı duyarlı kesimler, Rum lideri çözüm için yeterli çabayı göstermemekle suçluyor.

Üstelik onu Crans- Montana sürecinin çökmesinden bile sorumlu tutanlar var.

İnsanın bu eleştirilere “günaydın” diyesi geliyor.

Rum tarafında nedense, konuşması, ses çıkarması gerekenler, bu işi yapması gereken zamanlarda susuyor ama iş işten geçtikten sonra başlıyorlar bağırmaya…

Önemli olan suçluyu, suç işlemeye meyilliyken engellemektir.

Suçu işlemiş, üzerinden de hayli zaman geçmişken şimdi ona yüklen, neye yarar ki?

Fırsat kaçırılmış, bir dönemin kapıları kanamışken, sen istediğin kadar eleştiri yap, istediğin kadar suçla, ne olacak?

AKEL, Anastasiadis’i hem Crans Montana sürecinin çökmesinden hem de Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması yönündeki çabalarının yetersizliğinden dolayı eleştiriyor.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Anastasiadis’in Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması yönündeki çabalarına ikna olmadığını söylüyor.

Hatta geçen perşembe günü Anastasiadis’in AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillias ve ELAM Başkanı Hristos Hristu’ya bilgi verdiği toplantı gergin geçmiş.

Kiprianu’nun sesi yükselmiş, Anastasiadis ile söz düellosuna girmiş.

Anastasiadis, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk liderliğinin “sorumluluklarından” söz etmeye başladığında, Kiprianu ona da sorumluluklar yüklemiş.

Kiprianu, yabancı diplomatlarla Rum liderin görüşmelerini hatırlatarak onların da Rum Yönetimi Başkanı’nın sorumluluklarından söz ettiklerine dikkat çekti ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in müzakerelerle ilgili açıklamalarını hatırlattı.

Kiprianu, Anastasiadis’in müzakereleri yeniden başlatmak istediğine inanmadı.

“Önümüzde iki seçeneğimiz olduğunu anlamalıyız” uyarısında bulunan Kiprianu, şöyle konuştu:

“Ya zamanın akmasına ve olguların aşamalı olarak taksime sürüklenmesine izin vereceğiz ki bu yolun sonu

değil, Kıbrıs için yeni felaketlerin başlangıcıdır, ya da bütün zorlukları ile özlü müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlamasına çalışacağız... Genel Sekreter’in tezlerini de koruma kalkanı kullanacağız…”

İyi güzel de peki daha önceleri neredeydiniz?

Bakın daha neler söylüyor Kiprianu:

“Crans-Montana’da bizim tarafın ne yaptığına dair farklı değerlendirmeler var. BM Genel Sekreteri de Türk tarafının rolünü olumlu cümlelerle tarif etti, kısa süre önce Mogherini de bunu yaptı. Guterres’in, her iki liderde de siyasi irade eksikliği saptadıkları açıklamasının aksine biz Sayın Anastasiadis’in, Genel Sekreter’in Crans-Montana’da göstermediğini söylediği siyasi iradeyi göstermesini istiyoruz...”

Rum tarafından da birilerinin, “BM Genel Sekreteri’nin Türk tarafının rolünü olumlu cümlelerle tarif ettiğini” görebilmesi gerçekten de sevindirici ama çok geç…

AKEL, Güney Kıbrıs’ın en önemli partilerinden birisidir. Ancak ne yazık ki Kıbrıs’ta çözüm için beliren dönüm noktalarında hep sınıfta kalmıştır, potansiyelini ortaya koyamamıştır.

AKEL kurmayları hep çözüm fırsatları geçtikten sonra ortaya çıkmış ve gerçekleri söylemiştir.

Halbuki fırsat gelmişken ortaya çıkmaları gerekmektedir.

Şimdi istediğin kadar doğru tespit yap, istediğin kadar gerçekleri söyle, neye yarar ki?

Şu anda AKEL’in yaptığı şey, Rum iç siyaseti açısından Rum lideri sıkıştırma, eleştirme ile iç kazanç elde etmesidir.

AKEL ve bazı duyarlı kesimler, gerçekleri geç görüyor. Zor bir döneme girildi, bu eleştiriler Rum Lider üzerinde etki yapar mı bilemeyiz… AKEL’in en azından çözüm için bu gerçekçi çabalarını artırıp, çok daha geniş kesimleri inandırması gerekir. Bu ölü dönemde hiç olmazsa bunu yapsınlar…

YORUM EKLE