AKEL’e göre, siyasi eşitlik eksenmiş… Ya ambargolar?

Rum tarafında, siyasi partilerden AKEL’in, Rum lider Nikos Anastasiadis’e sunduğu ‘iki eksenli’ Kıbrıs sorununda atılacak adımlar önerisinin detayları açıklanırken, ‘siyasi eşitlik’ sorununun ‘ana eksen’ olduğu ifade edildi.

Crans- Montana’da Rum-Yunan tarafının müzakere masasını alaşağı etmesiyle kopan müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin Rum tarafında her gün yeni bir senaryo üretiliyor. Mesele ne biliyor musunuz? Rum tarafı geçmişte masaya konulan fırsatları BM ve AB avantajlarını dikkate alarak, elinin tersiyle ittiğinden, şimdilerde “Türk tarafını yeniden müzakere masasında nasıl hapsedebilirim?”düşüncesinin hesaplarını yapıyor.

Halbuki köprülerin altından sular akmaya devam ederken, Kıbrıs Türk tarafı gelinen noktada, ambargolar ve izolasyonlar konusunu da ön plana çıkarmış bulunuyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan Hıristiyan vatandaşların yeni yılını kutlarken, yeni yılın sağlık, refah ve mutluluk getirmesini diledi, “Verilen sözlere rağmen, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların devam etmesinin utanç verici olduğunu belirtti.

Yeni bir yıla girerken, insanlık dışı izolasyonların ülkede yaşayan, ülkeyi seven ve yatırım yapan vatandaşları da etkilediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, ticaret ve doğrudan uçuşlar konusunda verilen sözlere rağmen, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların devam etmesinin utanç verici olduğunu dile getirdi. Tatar, artık Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin işbirliği çözüm modeli için Türkiye’nin desteğiyle çalıştıklarını belirtti.

Farkındaysanız, ambargolar ve izolasyonlar konusu, Kıbrıs konusunda esas politikanın bir parçası olmuş bulunuyor. Konunun sık sık gündeme gelmesi, içimizdeki bazı çevreleri de niye rahatsız ediyor anlayabilmek mümkün değildir. Bu halkın direk uçuş hakkı niye olmasın? Kıbrıslı Türk genci, sportif ve kültürel alanlardaki yarışmalara niye kendi toplumunu temsilen katılmasın? ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Türklere hak ve yetki bırakmadıklarına, Türkleri silahla kovduklarına göre, onların sözde himayeleri altında ve onların temsilcileri görünümünde olmak zül değil midir?

Ambargolar ve izolasyonlar insanlığın yüzkarasıdır, utancıdır. Temel insan haklarına da aykırıdır. Böyle olmasına rağmen, bunu devam ettirmek, ambargoların sürgit etmesini savunmak, iyi niyetle bağdaşmadığı gibi, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarsında da samimi olunmadığının göstergesidir. Çözümde samimi ve iyi niyetli iseler, bir jest yaparak kaldırsınlar ambargoları da görelim. Ama kaldıramazlar. Zamanında Kıbrıs Türkünün, Akritas’la bükemedikleri elini ambargolarla bükebileceklerini hayal edenler artık rüyadan uyansınlar ve gerçekleri görsünler. Hayal aleminden ne kadar erken uyanırlarsa, kendileri için o kadar kârdır.

  ***

Lefkoşa eski Polis Müdürü

Cemal Akar’ı da kaybettik

Başkentin tanınmış simalarından, Lefkoşa eski Polis Müdürü Cemal Akar’ı kaybettik. Uzun bir süreden beri rahatsız olan ve tedavi gören Cemal Akar (70) dün sabah Hakkın rahmetine kavuşmuş olup, bugün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlanacak. Aynı aileden Ozanköy’de ikamet eden Mustafa Akar ve daha önce de Lefkoşa’nın iyi bilinen isimlerinden ‘Çağ Akar’ın kurucusu ve sahibi Mehmet Akar hayata veda etmişlerdi.

Cemal Akar, Lefkoşa Polis Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten, babayiğit, iyiliksever bir insandı. Erhan ve Gökan isimli iki erkek evlat sahibiydi. Değerli eşi Günay hanım ile kısa bir süre önce Lefkoşa’da Metropol önündeki piyango bileti bayisinde görüşmüş, bana “Siz beni tanımadınız. Ben Cemal Akar’ın eşiyim” deyince, ben de Cemal’ın nasıl olduğunu sormuştum. İki kelime ile ‘İyi değil’ demişti.

Cemal Akar’a Allah’tan gani gani rahmet dilerken, başta sevgili eşi Günay hanım ve evlatları Erhan ile Gökan olmak üzere; Cemal Akar’ın kardeşleri Ahmet, Reşat ve Hasan Akar’a, ayrıca tüm dost ve sevdiklerine başsağlığı temenni ederiz.

Bu arada Gilanlıoğulları ailesinin değerli varlığı, iyi insan Kemal Gilanlıoğulları dün Güzelyurt Yuvacık Mezarlığı’nda toprağa verildi. Çocukları Yılmaz Gilanlıoğulları-Yaşın Aksaç, Adem-Funda Gilanlıoğulları, Hayriye-İsmet Pişmiş, Fidan-Abdullah Cangil, Kamil-Gönül Gilanlıoğulları, Ramadan-Aliye Gilanlıoğulları, ayrıca torunları ve torun çocukları, derin üzüntülerini tüm akraba, dost ve sevenleriyle paylaştılar, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Diğer yandan ‘eski tüfeklerden’, Özçelik ailesinin değerli büyüğü, saygıdeğer insan Necat Özçelik de önceki gün Lefke’de defnedildi. Eşi Naime hanım, evlatları Mehmet-Fazile Özçelik, Filiz-Hüseyin Tatlıyay, Firuz-Hasan Adak, Artane-Haşim Değirmencioğlu, Ersan-Arzu Özçelik, torunları Necat, Burak Tatlıyay, Sadet Kaçakoğlu, Naime Baran, Hüseyin Değirmencioğlu, İlke Adak, Bilge Sözgün, Zehra Özbulut, Çağda, İlker Artan, Ege Baran Özçelik, acılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurdular, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104