Akıncı, Averof ve Andros

Bugünkü yazımda başlıkta adı geçen üç kişiden söz edeceğim. Bu üç kişinin üçü de gerek ayrı ayrı gerekse ortaklaşa Kıbrıs sorununda belirleyici bir rol oynayabilirler. Kıbrıslıların geleceğini tayin edebilirler. Bu isimlere gerek tek tek gerekse geliştirebilecekleri ortak faaliyetlere de değineceğim. Kıbrıs sorunu sınırlarını aşmış durumdadır, N. Anastasiadis önderliğindeki idare ise başka telden çalıyor. Taksim ve iki devletlilik hayaleti artık hayalet olmaktan çıktı. Hatta Kıbrıs Rum toplumu lideri ve Türkiye tarafından bu hayaletin ete kemiğe bürünmesi adına çaba sarf ediliyor.

1-Mustafa Akıncı bu tartışma alanının dışında duruyor. N. Anastasiadis’in Crans Montana’dan sonra izlediği yeni taktik Kıbrıslı Türk lider tarafından karşılık bulmadı. Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararlarında ortaya konulduğu üzere siyasi eşitlik temelinde iki toplumlu iki kesimli federasyon kurulması yoluyla çözüme kavuşturulması hususunda yerinden zerre kıpırdamadı. İki toplumlu iki kesimli federasyona sabit desteği kendisini sadece güney Kıbrıs lideri ile değil, Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile bile ters düşürdü. Sayın Çavuşoğlu 9.251 kilometrekarelik bu adada iki devletliliğin sıkı bir savunucusudur. Anastasiadis’in marjinalleşmesi kendisini Türkiye’nin politikasını ileriye götürmeye zorladı. İşte bu yüzden, Türkiye ile N. Anastasiadis’in yollarının kesişmesi tesadüf değildir. Çavuşoğlu’nun bizzat belirttiği ve Sayın Anastasiadis tarafından da yalanlanmamış açıklamaya göre gizli temas içerisindedirler ve Kıbrıs’ın geleceğini tartışıyorlar. Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyor ama lideri ile görüşüyor. Sayın Anastasiadis’in Kıbrıs Rum yönetimi lideri sıfatını kabul edip etmediği ise meçhul. Türkiye devlet liderliği Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Rum yönetimi olarak tanımlıyor.
   2-Averof Neofitu, Kıbrıs’ın en büyük siyasi partisinin lideridir. Bu parti hükümetteki parti de sayılıyor, zira Sayın Anastasiadis’i iki kez cumhurbaşkanlığı makamına taşıdı. Neofitu şu anda siyasi kariyerinin çok zor bir virajındadır. Kendisi bizzat iki toplumlu iki kesimli federasyon destekçisidir ve Crans Montana konferansının çökmesinin ardından Cumhurbaşkanı ile anlaşmazlığa düştü. Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda “ulusal tsunamiden” söz etmiş ve Kıbrıs’ın kalıcı bölünme tehlikesine ilişkin uyarıda bulunmuştu. “Kathimerini” gazetesine (7/10/2018 tarihinde) verdiği röportajda söylediği şu cümleler oldukça ifşa ediciydi: “Her zaman pragmatist olmuşumdur. Benim neyin gelmekte olduğunu görüp bunu halktan saklamam veya susup sinmem anlamsız olurdu. Ülkemin yarını ile ilgili tereddütlerim vardır. İki kesimli iki toplumlu federasyon Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilecek ve Kıbrıs Helenizm’inin geleceğini güvenceye alabilecek tek modeldir”. Ayrıca “iki kesimli iki toplumlu federasyonu aşamalı olarak çöp tenekesine attığımızı” sözlerine ekleyip uyarıda bulundu. Bazı kesimler kendisini siyasi oyun oynamakla ve söylediklerinde samimi olmamakla eleştiriyor. Son anda dönüp N. Anastasiadis’e ve onun izlediği politikaya destek verebileceğini belirtiyorlar. Sayın Averof’un iç dünyasında ne düşündüğünü bilemem. Bildiğim şey kamuya açık biçimde açıklamalarda bulunduğu ve Anastasiadis’den bu açıklamalara karşılık verildiğidir. Geçtiğimiz Cumartesi Mağusa Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte, Averof ve Andros’u eleştirerek gazetecilere şu sözleri ifade etmişti: “Son günlerde tsunamilerle ilgili değerlendirmeler işitmekten yoruldum”. Esasında onlara söylemek istediği şuydu: “Şekillerime dokunmayın”, yani bırakın iki devletlilik politikasını uygulayayım.

3-Andros Kiprianu, AKEL’in lideridir. Bir süredir izlediği tehlikeli politikalarla ilgili olarak Anastasiadis’i eleştiriyor. İki devlet oluşturulmasına açık ve net şekilde karşı duruyor ve devamlı olarak Anastasiadis’e izlediği pasif politikayla tam olarak neyi gözettiğini topluma açıklama çağrısını yapıyor. 7/10/2018 tarihinde Haravgi gazetesine yaptığı açıklamalarda şu noktayı vurgulamıştı: “Federal çözümden vazgeçilmesi taksime götürür, bu da adamızdaki yeni felaketlerin başlangıcı olur”. 
   4-Ne yapılmalı?
   Ne yapılmalı sorusu yanıtlanması gereken zor bir sorudur. Kısaca şunları ortaya koyabilirim:
   -İki parti lideri bir araya gelip genel bir ana hat üzerinde uzlaşsınlar. Mesela Guterres parametrelerini ana hat olarak belirlesinler. Birlikte M. Akıncı’yı ziyaret etsinler ve sorunun çözüme kavuşturulmasına ilişkin yöntemleri hep beraber tartışsınlar.

-İki parti birlikte veya ayrı ayrı vatandaşlar topluluğuna yönelsinler ve iki kesimli iki toplumlu federasyondan vazgeçilmesinin gebe olduğu tehlikeler hususunda toplumu bilgilendirsinler. Köylerde ve kentlerde bu konulara ilişkin açık etkinlikler düzenlesinler. Ancak bu iki büyük parti partisel ihtiraslarını bırakıp bir araya gelirlerse sorunun halline ulaşılabilir. Ayrıca görüşlerini ortaya koymak adına televizyon kanallarına da başvurabilirler, bunları anlatmak adına programlar düzenleyebilirler.
   -Averof  Neofitu ve Andros Kiprianu Kıbrıslı Türk partilerin liderleri ile birlikte iki kesimli iki toplumlu federasyon kurulması hususunda uzlaşsınlar, AB’yi ve Sayın Guterres’i ziyaret edip sorunun çözümüne ilişkin desteklerini talep etsinler. İki devlet ve taksim politikasını önlemek adına ellerinden geleni yapsınlar. Bu dönemde Kıbrıs’ın akıbeti belirleniyor ve bu dönemde kimse durgun kalmamalı, beyanatlarla yetinmemelidir. Yurdumuzun, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin olan yurdumuzun kurtulması adına etkin adımlar atılmalıdır. 

 

YORUM EKLE