Akıncılar yolu bitirilebiliyorsa...

Hangi açıdan bakarsanız bakın, üç beş kilometre de olsa, Akıncılar köyünü KKTC'ye bağlayan yolun askeri birlik içerisinden geçmesi, sıkıntılıydı...

Burada, kimlik kontrolünden tutun, yol güvenliğinin sağlanmamış olmasına kadar; yığınla sıkıntı vardı.

Bu sorun, 43 yıl önce çözülmeliydi.

Bu sorun aslında hiç olmamalıydı.

Beş ay gibi bir sürede bitirilebilmişse; bundan önce neden yapılmadığını iyice sorgulamak lazım.

Bu yolun hizmete girmesi, Akıncılar'ı kesinlikle canlandıracak.

Bu köyden göç edip Akdoğan'a giden yoğun nüfus içerisinde, belki geri dönüp yatırım yapmak isteyenler artacak; belki köydeki atıl tarihi taş evler restore edilecek.

Bilindiği gibi yarın bu köyde bir de kültürel etkinlik var...

Yolun açılışının bu festivalin yapılmasından iki gün önce gerçekleştirilmesi de önemli bir başarı ve moraldir.

Bu arada, geçmiş bir kaç yıl içerisinde TC Büyükelçiliği katkıları ile yenilenen Kırklar Türbesi de, yolun açılması ile birlikte, daha çok ziyaretçiye hizmet verecek...

Çok önemli bir değeri olan ve ülkede yeterince bilinmeyen bu türbe, turizme kazandırılmış olacak...

Akıncılar yolunu, öteki yolların takip etmesi gerekiyor.

Eğer bu yol bitirilebiliyorsa, tamamlanabiliyorsa, beş ay gibi kısa bir sürede, ülkenin ilk ve tek 500 metrelik tüneli inşa edilebiliyorsa, "finiş" bekleyen yollar da bitirilmelidir.

Devleti yönetenler, kamulaştırma sıkıntısı nedeniyle tamamlanamayan Lefkoşa Çevre Yolu ile Güzelyurt - Lefke Yolu'na bir çözüm bulmak zorundadır...

Yolların iyileştirilmesi demek, daha az trafik kazası, daha az yaralanma ve daha az ölümdür.

Unutmayalım ki, son 10 yılda, bozuk yolların da sebepler arasında bulunduğu trafik kazalarında 400'e yakın insanımızı yitirdik.

Yolların mükemmel olması, her türlü tedbirin alınması, insan yaşamı ile doğrudan alakalıdır. Bu gerçek hiç unutulmamalıdır.

 

-*-*-

 

KIBRIS'ın dün ikinci sayfasında bir trafik kazası haberi vardı.

Bu haberi okuyan bir vatandaş dün telefonla yazı işlerimize ulaştı...

Kazanın olduğu yerde, yol içerisinde çok büyük bir çukur veya çökme olduğunu; Yılmazköy - Çamlıbel istikametinde, Kozanköy kavşağı karşısındaki bu çökmeyi bilmeyen sürücülerin, her an kaza yapabilecekleri uyarısını yaptı.

Birinin başına bela gelmeden o aksaklığın yetkililer ve uzmanlar tarafından incelenmesi, hatta hemen tamir edilmesi elzemdir.

 

-*-*-

 

Yeni yatırımlar, tamamlanan yollar topluma ciddi moral verecektir.

Toplumumuz, iyi yönetilmeyi hak etmektedir.

Mevcut hükümetin ortaklarının, iyi yönetim sergilemesi, görevleri olmakla birlikte; hem topluma hizmet olarak dönecek; hem de ilk seçimde kendilerine oy olarak yansıyacaktır.

Bu nedenle, örneğin korkunç seviyelere çıkan uçak biletleri gibi; birçok sektörde karşılaşılan pahalılık, toplumun belini bükmüş durumdadır...

Hükümetin pahalılık konusunda da bazı tedbirler alması gerekmektedir.

Tekrar vurgulamak istiyoruz; eğer 43 yıldır hep ihmal edilen, hep ötelenen Akıncılar yolu bitirilebiliyorsa; yapılabilecek çok şey olmalıdır.

Lütfen durmayın...

İzliyoruz...

YORUM EKLE