Akıncı'nın Rum yönetimine önerisi önemlidir

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevinde 3’üncü yılını tamamlaması nedeniyle halka seslendi ve güzel bir konuşma yaptı.

Akıncı’nın bu konuşmasında bir anlamda, bazı kesimlerin iddia ettiği gibi “çözümden uzaklaşmadığını”, başka kesimlerin iddia ettiği gibi de “Rum yönetimine hayati tavizler vermediğini” anlattı. Cumhurbaşkanı Akıncı çözüm kararlılığının ilk günkü gibi olduğunu vurguladı.

Ancak, bu açıklamada asıl önemli olan Akıncı’nın Rum Lider Nikos Anastasiadis’e çağrısıydı.

Cumhurbaşkanı 9 ay sabretti ama sonunda sessizliğini bozdu.

Akıncı, Rum tarafından “Guterres çerçevesini” sulandırmadan, kendi yorumuyla çarpıtmadan ve sunulduğu şekliyle kabul etmeye hazırsa, bunu bir an önce açıklamasını istedi.

Cumhurbaşkanı, “Stratejik bir paket anlaşması olarak bunu ilan edelim. Geri kalan boşlukların tamamlanması için o zaman müzakerelerin de bir anlamı olur” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin böylesi stratejik bir anlaşma olasılığını bizzat kendisi ya da görevlendireceği bir üst düzey yetkili aracılığıyla araştırabileceğini belirten Akıncı, yıllar içinde birçok unsurun gayretleriyle ortaya çıkan Guterres çerçevesi konusunda tüm tarafların samimi olması gerektiğini vurguladı.

Akıncı, “Ben Kıbrıs Türk halkı adına Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde çözüm konusunda Crans Montana öncesinde, sırasında ve sonrasında da aynı samimi tutum içerisinde olmaya özen gösterdim. Guterres çerçevesine o gün ‘evet’ dediğim gibi bugün de aynı noktadayım. Ama benim tek başıma bu noktada bulunmam çözüm için yeterli değildir” dedi.

Yani Akıncı, özet olarak Anastasiadis’e “Guterres çerçevesinin içindeysen imzala” diyor.

Akıncı’nın bu çağrısı önemlidir, Kıbrıs Türk toplumunun daha fazla beklemeye tahammülü yoktur.

Cumhurbaşkanının bu anlamlı ve tarihi çağrısı, Kıbrıs Türk toplumunun duygularına da hitap eden ortak aklın ürünüdür.

Anastasiadis’in ortaya mazeretler sunmadan olumlu cevap vermesi gerekmektedir.

Türk tarafının çözümü daha fazla istemesi ve bunun için daha fazla çaba sarf ediyor olması Guterres’in de dikkatini çekti, takdirini topladı. Bunu Rum basını bile yazmaya başladı.

Umarız Anastasiadis artık daha akılcı, daha mantıklı hareket eder ve Akıncı’nın çağrısına olumlu cevap verir. İlk etapta yığınla mazeret sunacağını tahmin ediyoruz ama umarız kısa sürede doğru yolu bulur.

Akıncı’nın son zamanlarda “iki devletlilik” ve “konfederasyon” ile ilgili iddialar a da cevabı anlamlıydı. Akıncı konfederasyon tezinin geçmişte zaman kaybı olarak karşımıza çıktığını ve Kıbrıs Türk halkına çok şey kaybettirdiğini söyledi.

Konfederasyon teziyle yitirilen zamanın, Rumların tüm Kıbrıs adına tek başına AB’ye girmelerine yardımcı olduğunu da anımsatan Akıncı, “Konfederasyon veya iki devletli çözüm; bizim masa başında elde edebileceğimiz bir şey değildir” diye konuştu.

Yani Cumhurbaşkanı Akıncı, “iki devletlilik” ve “konfederasyon” iddialarıyla ilgili yanlış anlamalara son verdi, kendisini ısrarla çekmek istedikleri noktanın doğru olmadığını anlattı.

Akıncı makul olanı istiyor, umarız Rum yönetimi bunu görebilir. Bize göre de “Stratejik paket anlaşmasına dönüşecek Guterres çerçevesi” olumludur, belirsizliği ve ucu açık görüşmeleri geride bırakabilecektir.

 

 

 

YORUM EKLE