Ali Pilli, en zor dönemde kaptandı; sıra Üstel’de…

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin görevden alınmasının tepki ve yankıları daha bir süre devam edecek. Her konu olduğu gibi, bu konu da birkaç gün tartışılır, sonra da her zaman olduğu gibi, su, yolunu bulur… Ali Pilli iyi bir insan mıydı? Hiç kuşkusuz evet! Peki; Ali Pilli’nin yerine, Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Dt. Ünal Üstel nasıl biri diye soracak olursanız, yanıtı ‘o da iyi bir insan’. Demek ki, görevin iyi ya da kötü olmakla bir ilgisi yok! Bu bir bayrak yarışı ve öyle inanıyoruz ki, Ünal Üstel, Pilli’den devraldığı bayrağı daha ileriye taşıyacak, Resmiye Canaltay da, Üstel’den devraldığı görevi en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışacak.

Her bakanın olduğu gibi, Resmiye hanımın da görev ve sorumluluğu ağırdır. Çünkü özellikle KKTC’nin altyapı sorunları yanında, tüm yollarının iyice elden geçirilmesi gerekir. Zaten bununla ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da görüşlerini dile getirmiş, gerekli kaynağın belirlendiği açıklanmıştı. Vatandaşın en başta gelen isteklerinden biri de, Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a; Girne’den Akıncılar’a varıncaya kadar tüm yolların yapımı ve sürücülerin korkulu rüyası olan geceleri zifiri karanlıkların, yerini ışıklarla donatılmış aydınlık yollara bırakmasıdır.

Bunlar, üstesinden gelinemeyecek sorunları değildir. Hatta bize göre çoktan el atılmalı ve halledilmeliydi. Proje sunuldu da Türkiye hayır mı dedi? Ama bizde hükümetler ya 1 yıl yaşar ya da bir buçuk yıl. Vatandaş seçimden seçime koşar, değişen bir şey yok! Siyasi istikrar olmadan, ekonomik yönden rahatlama olabilir mi? Ülke ihtiyaçları giderilir, sorunlar çözülebilir mi? Bu gerçekler herkes tarafından bilindiği halde, avuç içi kadar bu ülkede, bir arpa boyu yolu niye kat edemediğimizi sorgulamak ve doğru yolu göstermek gerekmez mi? Esasen daha kısa bir süre önce ülkemizi ziyaretinde Sayın Fuat Oktay da bu hususun altını çizmiş, siyasi istikrarın önemine vurgu yapmıştı…

Tekrar Ali Pilli olayına gelince; zaman zaman Sağlık Üst Kurulu ile zaman zaman da ekonomik kuruluşlarla ters düşmüş olabilir. Sağlık ve ekonominin bulunduğu terazinin kefelerin birine daha fazla ağırlık vermiş olabilir. Hatta bu yüzden Başbakan Ersan Saner’e şikâyet de edilebilir. Kim bilir; işin içinde kurultay hesapları da olabilir. Daha başka nedenler de! Ama hani ‘Yiğidi öldür, ama hakkını ver’ derler ya; Pilli, iktidarıyla muhalefetiyle, halkıyla genelde iyi bir diyalog sürdürdü. Belki de bir yıldır doğru dürüst uyku uyumadı. En zor dönemde geminin kaptanıydı. Rotasından şaşmadı ve gemiyi kayalara vurmadan yüzdürdü. Bu süreçte az mı eleştiri aldı? Hem muhalefetten, hem de belirli çevrelerden ve bir kısım medyadan. Başka yönlerden taviz vermiş olabilir, ancak iyi niyetinden ve hizmet anlayışından taviz vermedi. Onu zamanında eleştirenler, bakıyoruz da şimdilerde haksızlığa uğradığını savunuyorlar. Bu da ayrı bir çelişki…

Her neyse; özellikle turizmde deneyimli bir kişi olan Dt. Ünal Üstel’in bu göreve atanmasıyla Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı mücadelenin daha etkili bir şekilde devam edeceği inancındayız. Sağlık gemisinin yeni kaptanı olarak, bu süreçte onun da çok geceler uykusuz kalacağı ve bir an önce sağlıklı ortama kavuşabilme adına tüm olanakları kullanacağından kuşkumuz yoktur. Her şeyin başı sağlık dediğimize göre, çabaların takipçisi olurken, Sayın Üstel’e ve Resmiye Canaltay’a da yeni görevlerinde başarılar dileriz.

***

Yeltekin ve Serin’e başsağlığı

Limasol Bankası Yönetim Kurulu ve tüm Banka Çalışanları adına yayınlanan taziye mesajında, kısa adı BASS olan Banka Sigorta İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Ali Yeltekin’in ve Bütçe ve Mali Raporlama Birim Müdürü Okyar Yeltekin’in kıymetli babaları Cemal Yeltekin’e Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı temennisinde bulunuldu.

Öte yandan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası da, Yeldem Serin Tankurt, Yelda Serin Gezercan, Yeliz Serin Conkbayır ve Erkan Conkbayır’ın kıymetli babaları Necmi Serin’e Tanrı’dan rahmet, yaslı ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diledi.

 

YORUM EKLE

banner111

banner75