Alın size ‘yol parası’

Son feci ve ölümlü kazadan sonra, KKTC’deki yolların durumu yeniden gündeme geldi. Gündemden pek de düştüğü yok ya! Toplumu şok eden bu tür kazalardan sonra, trafikte uzmanların yanı sıra, biz gazeteciler de değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşmayı, hükümet edenlere mesajlar vermeyi görev addediyoruz.

Bu arada Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın, “Ülkedeki toplu taşıma yapısının dünyada eşi benzeri yok. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna sorunsuz şekilde çalışacak bir toplu taşıma ağı kurmakta kararlıyız” sözleri dikkat çekiciydi. CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları’nın taşımacılık yaptığı zamanlarda aylarca frensiz otobüs sürdüğünü anlatması da!

Gelelim yollar için 40 milyon TL kaynak yaratılmasına… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun son birkaç ayda kara yollarının bakım ve onarım projeleri için 40 milyon TL kaynak yaratıldığına ilişkin açıklaması, açık konuşmak gerekirse bir nebze de olsa yüreklere su serpti. Bu parayla kara yollarının bakım, onarım, yapım, güvenlik ve geliştirme gibi çeşitli projelerin gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Bunlar arasında Lapta-Alsancak-Girne yolu, Karpaz bölgesi, Haspolat-Yonca Kavşağı, Hamitköy-Gönyeli yolu, Fuar Kavşağı, Doğancı Çemberi ve benzeri projeler bulunuyor. Ayrıca bazı yollarda olmayan veya tamamlanması gereken korkuluklar da yer alıyor.

Bakan Amcaoğlu, “En zor koşullarda bile, üzerimize düşen tüm sorumlulukları, kaynaklarımızı en sonuna kadar zorlayarak yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Demek oluyor ki, sistemli bir çalışmayla birçok sorunun kendi öz kaynaklarımızdan hal yoluna girmesi mümkündür. Tabii ki bu bağlamda hemen her gün kazalara neden olan yollar öncelik taşımaktadır. Nüfusla birlikte araç sayısının da giderek artmakta olduğu ülkede, yollar konusu son derece önemlidir. Ancak yeri gelmişken çok önemli bir hususu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın bilgisine getirmekte yarar vardır. Öyle inanıyoruz ki, o da bunun farkındadır. KKTC’deki tüm yollar kaymak gibi olsa da, yumurtayı cirilediğinde gitse de, o yollarda ışık yoksa kazaların önüne geçebilmek mümkün değildir.

Biz bunu son zamanlarda sıkça vurgulamakta, dillendirmekteyiz. Çünkü sürücülerden bu konuda yoğun şikâyetler gelmekte, biz de tercüman olmaktayız. Projeler ve yollar için ayrılan para hiç de fena değildir. Böyle olmakla birlikte, yollara çeki düzen verilirken, ışıklandırma olayını da beraber götürmek gerek. Yollar gıcır gıcır olsa bile, karanlığa mahkûm edilen sürücü yine risk altındadır demektir. İlçeler arası yollarda bile yeterli ışıklandırma olmaması trafik kazalarının en başta gelen nedenlerindendir.

Dur durak bilmeyen kazaları en az düzeye indirebilmek için altyapıyı bir bütün olarak ele almak ve projelerin uygulama aşamasında ışıklandırmayı da mutlaka yapmak kaçınılmazdır. Emek ve çabaların boşa gitmemesi için acizane görüşlerimizi ortaya koymuş bulunuyoruz. Gerisi ilgililere kalmıştır.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Alın size yol parası” diyerek, sorumluluk bilinciyle kendi payına düşeni yerine getirirken, bir ahenk içerisinde çalışılarak, acil sorunların çözümünü görebilmek herkesin beklentisidir.

***

“Kendi Anlatımı İle Dr. Küçük’ün

Anıları” kitabı için imza günü…

Dr. Fazıl Küçük Vakfı’nın yayınladığı ve Akile Ruh Ekizoğlu ile Nihat Ekizoğlu’nun derlediği “Kendi Anlatımı ile Dr. Fazıl Küçük’ün Anıları” isimli kitabın tanıtımı için imza günü düzenlendi. 16 Ekim saat 17.00’de Dr. Küçük Müzesi’nde gerçekleştirilecek imza törenine halkımızın davetli olduğu belirtilirken, kitapta Liderimiz Dr. Küçük’ün hayatı ve özgürlük mücadelesi anlatılıyor.

Konuyla ilgili verilen bilgide, eserin tanıtımında, “O’nun halkçı, mücadeleci, özgürlükçü, azimli ve ısrarcı, birlik ve beraberlik taraftarı, Atatürkçü, yenilikçi, samimi, yardımsever, güvenilir, vatansever kişiliğini bulacak ve O’nu daha yakından tanıyıp çok daha fazla seveceksiniz” deniliyor.

***

Çatalköy, Karaoğlanoğlu ve

Çınarlı’da dün hüzün vardı

Başta Çatalköy olmak üzere; dün Çınarlı ve Karaoğlanoğlu’nda hüzün vardı. Bölgenin tanınmış ve sevilen simalarından, merhume Nafia hanımın çok sevgili eşi Salih Korol, dün Çatalköy’de son yolculuğuna uğurlandı. Şimdiki eşi Gülsüm Korol’un yanı sıra, evlatları Nilgün-Engin Ercenap, Nilay-Tolgay Bulduk, Nilşen-Ali Reyhan, Levent-Suzan Korol, Korhan-Hicran Koramaz acılarının sonsuz olduğunu ifade ettiler. Ayrıca çok sayıda torun ve torun çocukları, sevgili dedelerini hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getirerek, mekanının cennet olmasını temenni ettiler.

Yine Çatalköy’de önceki gün bir cenaze töreni daha vardı. Aslen Evdim’li olup, Çatalköy’de ikamet eden koca çınar Eda Numansoy dualarla toprağa verildi. Merhum Behlül Numansoy’un eşi olan Eda Hanım, çevresinde çok sevilen ve sayılan müstesna bir insandı. Evladı Gülperi Numansoy ile torunları Behlül-Cansu Yarışan, Eda Yarışan-Selim Hatipoğlu (nişanlısı), derin bir acı içinde olduklarını belirttiler, ışıklar içinde yatmasını dilediler.

Öte yandan Larnaka eşrafının yakından tanıdığı Alpay Menteş dün Karaoğlanoğlu’nda gözyaşları ve dualarla defnedildi. Sevgili eşi Nihal ile kızları Nebahat Menteş Yaratan, Yeliz Menteş ve Gözde Tilki, damatları Abdurrahman Yaratan ve Özcenk Tilki, torunları Salahi Yaratan ve Elvin Tilki, “Yokluğu asla doldurulamayacak” dediler, sonsuz bir acı içinde olduklarını ifadeyle, nur içinde yatmasını temenni ettiler.

Mesarya bölgesinin yakından tanıdığı, yörenin sevilen isimlerinden aslen Çınarlılı olup, Geçitkale’de ikamet eden Mustafa Atılgan, ölümüyle ailesini ve sevenlerini yasa boğdu. İkindi namazından sonra dün Çınarlı’da toprağa verildi. Kıymetli eşi Pembe Hanım ile evlatları Serkan-Lema Atılgan, Selda-Mehmet Saka, Hanım-Necip Taşlı ve Hasan Atılgan, torunları Mustafa ve Müsteyde Atılgan, Mustafa Yiğithan, İlmiye Taşlı ve Pembe Hanit, “Büyük üzüntümüzü tüm sevenleriyle paylaşıyoruz. Yattığı yer nur, mekanı cennet olsun” ifadesini kullandılar.

YORUM EKLE

banner107

banner75