Alışverişte dikkat edilecek konular

   Alışverişi artırmak için satıcılar tarafından tüketicilere çeşitli kampanyalar, promosyonlar, ödeme kolaylıkları sağlanıyor. Ayrıca, alışverişi artırmak için firmalar alışveriş ortamını özel olarak yapılandırıyor, renklerden, çalınan müzikten ve çeşitli aromatik kokulardan yararlanıyor. Diğer yandan alışverişte tüketicilerin ruh hali önem taşınıyor.

Plansız, hesapsız alışveriş yapmamak için alışverişe; yorgun, aç, üzgün ve bozuk ruh haliyle çıkılmamalı.

   Tüketimde müziğin etkisi olduğunu unutulmamalı. Çalınan müzik, insanların zaman algılamasını genişletebilir ya da kısaltabilir. Reyonlarda kullanılan hızlı müzik alışverişi aceleye getirip bir an önce bitirmeniz duygusunu verebilir. Bu durumda müziğin etkisiyle ürünü incelemeden alışveriş yapmamaya dikkat edilmeli. Özellikle indirim dönemlerinde çalınan hızlı müziğin etkisiyle kusurlu malların gözden kaçırılabileceği unutulmamalı.

   Restoranlarda kullanılan ağır, romantik ve dinlendirici müziğin amacının insanların daha uzun süre oturarak daha fazla yemek çeşidinin tüketilmesini sağlamak olabileceğini düşünün. Bu çeşit müziğin sergi ve kitapçılarda da, kişinin ürünle beraberlik süresini ve inceleme, araştırma olanağının artırılarak satışların yükseltilmesini sağlamak olabileceğini unutmayın. Barlarda yayınlanan gürültülü ve hareketli müziğin ise konuşma ortamını kaldırıp, kişiyi içki tüketimine yöneltmek olabileceğini değerlendirin.

   Günümüzde birçok firma renklerin tüketim ile ilgisini kullanmaktadır. Renklerin bilinçaltımızı yönlendirdiğini; gıda ürünlerinde iştah açması açısından kırmızının tercih edildiğini, özellikle bazı ünlü fast food (hızlı yiyecek) firmaları kırmızıyı tabelalarında kullanmakta olduğuna dikkat edin.

   Ürünlerin reklam ve promosyonlarından, o ürünün uluslararası bir marka taşımasından etkilenmeden; fiyat, kalite, güvenlik, uygunluk, işlevselliği, yedek parçasının bulunmasının bulunması ve ucuzluğu, servislerinin varlığı ve sıklığı, garanti süresi hakkında piyasa araştırması yapın.

   Alışveriş için makul ölçüde çeşit bulunan market, mağaza ve pazarlardan yaparak seçerek ‘‘seçme hakkınızı’’ rahatça kullanmaya dikkat edin.

   Benzerleri arasından yerli olanı seçmenizin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını; bunun da yeni iş yatırım olanakları yaratarak, yurt kaynaklarının etken bir şekilde kullanılmasına, böylece yurt ekonomisinin güçlenmesiyle refahın sağlanmasına katkıda bulunacağını unutmayın.

   Beyaz eşya, otomobil, vb. dayanıklı tüketim mallarının Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılmasına, garanti koşulları ve süresine, az yakıt ve enerji tüketmesine, TSE markasının varlığına, yaygın bir servis ağı olmasına, gıda ürünlerinin ambalajında üretim tarihi ve son kullanma tarihinin olmasına, mümkünse gıda katkı maddesi taşımayan, genetik yapısı değiştirilmemiş doğal, ekolojik ürünleri tercih etmeye, sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmeye, üretimi sırasında çevreye saygılı olan ürünler ile ambalajı dönüşümlü, doğayı kirletmeyen ürün almaya dikkat edin. Unutmayın ki satın aldığınız bir ürünü nereden, ne zaman ve kaça aldığınızı kanıtlayamazsanız ayıplı mallara karşı hakkınızı da arayamazsanız. Alışverişlerinizde mutlaka fiş veya fatura alın.

   Alışveriş uzmanları ya da tüketiciyi bilinçlendirmek için çalışan dernekler en çok ihtiyaç hissedilmeyen ürünlerin alınmamasını, modası geçecek, kullanım süresi sınırlı ürünlerin tercih edilmemesini tavsiye ediyor. Bu çok önemli bir konu. Fiyat ne kadar ucuz olursa olsun, üstelik en sevdiğiniz varlıklardan biri olan anneniz için alacağınız hediyede dikkat etmeniz gereken şey alacağının ürünün kullanışlı olması. Yani alacağınız ürünün sevdikleriniz tarafından beğenilmesi ve kullanılması. Ucuz diye alınacak rantabl olmayan bir hediye annenizi, babanızı ya da çocuklarınızı o gün mutlu etse de sonraki günlerde kullanılamayacağı için değerini kaybetme noktasına getirecek. Süs eşyaları ya da eve alınacak dekoratif ürünlerde bu sorun olmasa da özellikle hediye için giyimi tercih edenler bu sorunu yaşıyor.

   Annesine kazak, ayakkabı ya da başka bir giysi almak isteyenlere uzmanlar hiçbir dönem modası geçmeyecek ürünleri tercih etmelerini tavsiye ediyor. Klasik ceket, etek, pantolon, kazak, beyaz gömlek gibi ürünlerin bu kategoriye girdiğini söylüyorlar. Ürünler gibi renk konusunda dikkat etmek gerekiyor. Tercih edilen hediyelerin siyah, beyaz ya da bej tonları ağırlıklı olması gerektiğini belirtiyorlar.

   Özellikle sezon indirimlerinde ve özel günlerde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bir sonraki sonbahar-kış sezonunda modası devam edecek olan tasarımların seçilmesi. Alınması düşünülen ürünün içinde bulunduğumuz mevsim sonu nedeniyle (özellikle bahar aylarında giyilecek ürünler için geçerli) 3-4 kez giyilebileceği gerçeği. Bundan dolayı; ucuz diye, seneye belki de modeli ve renginden dolayı hiç giyilemeyecek olan ürünler alınmamalı.

İndirim döneminde vitrine çıkarılan koleksiyonlara pek çok marka ve üretici büyük önem veriyor. Sezonda üretmiş olduğu kumaş, dikim, aksesuar, tasarım ayrıntılarıyla oynayan firma, malı çok daha ucuza ve kalitesi azaltılmış olarak üretiyor. Yani aslında üretim maliyetini düşürüyor. Marka değeriyle karşılaştırıldığında fiyatı düşük olduğu için raflarda uzun süre kalmayıp tüketilir. Tabi bu da en çok normal indirim sezonlarında yapılıyor. Ama özel günlerde de kalan ürünleri raflara yerleştiren satıcı ve markalara dikkat etmek gerekiyor       Siz kendinizi düşüncelerinize göre yargılarsanız ama başkaları sizi eylemlerinize göre yargılar.

Alışveriş sırasında izlenmesi gereken adımlar

- Alışverişe mutlaka alışveriş listesi hazırlayıp çıkınız.

- Alışverişinizde tekrar tekrar geri dönmeden, hafif ürünleri önce, ağır ürünleri en sona bırakacak şekilde planlayınız.

- Listenize aldığınız ürünün raf-reyon fiyatını not ediniz.

- Ürün fiyatlarının ödenmesi aşamasında alışveriş listenize not alınan fiyatlarla kasa fiyatlarını mutlaka karşılaştırınız.

YORUM EKLE