Altınkum mu çöplük kum mu

Bir okuyucum mesaj yollamıştı. Sesini duyurmak istiyordu. Kendisi için değil; ülkesi için; ülkemiz için... Bir yazımda bu habere dikkat çekmem konusunda ricada bulunmuştu. Hayretler içindeydi... Gelen resimler karşısında bir o kadar da ben hayret içinde kalmıştım... Utanç verici...

Attığı metin;

'Bayram tatili bahanesiyle hem aile ziyareti hem de eşimle gezmek için memleketim olan Kıbrıs'a geldim. Yıllarca okul arkadaşlarıma överek anlattığım Altın Kumsal'ı ziyaret etmeden gitmek olmazdı. Eşime hep anlatmıştım, onun da en çok görmek istediği yer orasıydı. Neyse; 2,5 saat yol çektikten ve Karpaz eşeklerini sevdikten sonra Altın Kumsal'a vardık. Uzaktan o kadar mükemmeldi ki eşim ve bizler tekrardan aşık olduk mavisine... Yaklaşınca durum o kadar kötü bir hal aldı ki... Kilometrelerce uzunluktaki caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı doğanın mucizesi olan bu koy çöp yığınıyla doluydu. Görevliye sorduğumuzda 'gemilerin atıkları' cevabını aldık. Ama bu cevap bizi tatmin etmedi. Çünkü dalgaların bu atığı getirmesi, onların burada kalmasının bahanesi olamazdı. Denize girmeye cesaret edemeyince, sahil boyunca yürüyüş yapma kararı aldık. Çöpleri de inceleme fırsatı bulduk tabi. Hepsi Türkçe yazılı etiketlerdi. Bir sürü poşet, yoğurt, ayran, permatik, pet şişe... Bulduğumuz permatikleri topladık ki birilerinin ayakları kesilmesin. Turist kafilesinden insanların orada çöp topladığını görünce bizi temsil eden insanların adına, bu çöpleri denize atanlar adına utandık. Kaplumbağalar yumurtadan çıkıp denize gidene kadar binlerce yırtıcı hayvandan kurtulmaya çalışırken; bir de bu çöpleri nasıl aşacaklardı acaba? Tabelada yazan ihbar hattını ertesi gün aradık tam üç kere ama açan olmadı(mesai saatleri içerisindeydi).

Metin aynen böyle... Şimdi gelelim suçlu suçsuz meselesine... Çok seviyoruz ya haklı olma çabalarını...

Adamız iyi tanınmıyormuş. E ben o turistin yerinde olsam; zaten bir daha bu çöplüğe ayak basmam.

İster adalı ol; ister bu adada yaşayan kişi... Şikayet etmeye gelince kaplan kesilen bazı kişiler, aynı duyarlılığı üzerlerine sorumluluk almaya gelince, adası veya yaşadığı ada için gösteriyor mu?

Sevgili ihbar hattı? Bir konuda ihbar edilmek için aranmışsın, hem de 3 kez... Ulaşmak için başka alternatifin var mı acaba?

Sayın yetkili birimler, bakanlık, kişiler.. Bu konuda hiç mi kulağınıza bir şeyler gelmedi?

Ada tanıtımında caretta carettaların resimlerini kullanıyorsunuz ya.... Yakında resimlerini kullanabileceğiz carreta carettalar sizlerle olmayacak. Artık tanıtım resimlerine Altın Kumsalın çöplük hallerini koyarsınız. Turistten dolup taşan memleketimizi ne de olsa bu durum etkilemez...

Bir gocagarı hikayesi var ya; asıl öyle...

Kim kimi kime şikayet etsin?

Kim kimden yardım istesin?

Doğrusu galiba;

Kimi kimden..

YORUM EKLE