AMFORHT Montreal Kanada Zirvesi'ne katılım için yollarda

Koşulsuzca bir amaç uğruna etrafta koşuşan insanlar. 2016 yılının “en iyi havalimanı” ödülünü alan İstanbul Atatürk'ün sahneleri farklı insanlarla dopdolu.

İngiliz, Pakistan, Alman, Hollanda, İran, Hindistan, Türkler, Kanada’nın insanları tek bir amaç için perdedeki oyunlarında yerlerini alıyorlar. İnip kalkan uçaklar, perdenin aralanıp tekrardan kapanışı gibi… Taa ki sırayı sahnede başka perde yerini alana kadar.

Atatürk Havalimanı’nın artık kasım ayının bu son günleri olmasına rağmen bu kadar kalabalık olması şüphesiz daha uzak diyarlara bir mesaj niteliğinde sanki. Büyük ağabey yerini alıncaya kadar, dünya haritasının tam merkezinde konuşlanan ve gerçek anlamda havacılık ve turizm lisansı (HUB) olan İstanbul Atatürk Havaalanı’ndaki koşuşturma ve dinamizm gerçekten de baş döndüren bir yapıya sahip.

Kıbrıs-Kanada uçuşu için toplam 18 saat

Hani bazen isyan ettiğimiz ama yine de gülü seven dikenine katlanır misali tüm belirsizliklere rağmen sevdamız olan Kuzey Kıbrıs'tan sabah saat 08.00’de başlayan yolculuk neredeyse aktarımlarla birlikte 18 saat sonra son bulacak. Kolay değil anlayacağınız.

‘Her şeyin bir bedeli var’ cümlesi her kelimesiyle kendini hissettiriyor.

AMFORHT üyeliklerimiz bile Rumları rahatsız ediyor

En son temmuz ayında Bordeaux’daki toplantımızda Başkan Philippe, üzgün bir ifadeyle Paris’deki Rum Büyükelçiliği’nden aldığı mektubu bizimle paylaşmıştı.

Adanın kuzeyindeki hiçbir münferit, kurum ve kuruluştan gelen AMFORHT (Dünya Turizm Eğitim ve Konaklama Birliği) üyeliklerinin geçersiz olması gerektiği ve bunun yerine güneydeki otel ve üniversitelerin kabul edilmesi gerekliliği üzerine ısrarcı tavrını sergiliyordu. Açıkçası hangi üniversitelerle işbirliği içerisinde olunması gerekliliği de belirtiliyordu.

Böylesi bir ortamda Montreal’deki seyahatimiz elzem olmuştu. Bu vesileyle AMFORHT Bölge Sorumlusu, Başkan Yardımcısı görevimizi yerine getirmek ve üç gün sürecek genel kurul, toplantı ve konferanslar zincirinin içerisinde olmak için Kanada'nın yolunu tuttum.

Her şey gönlümüzce olacak çünkü AMFORHT içerisinde güçlüyüz ve üye sayımız bu bölgeden de artıyor açıkçası.

Ülkemizin siyasi ve turizm anlamında statümüzü bir miktar daha yükseltecek bu açılımların mutlaka içerisinde olmak önce bir vatanseverlik, sonra da mesleki anlamda çok gerekli.

Kanada'nın en fazla Avrupalı şehri olan Montreal'de yaşadıklarımı ve gözlemlerimi önümüzdeki hafta paylaşacağım.

Güzel bir hafta bizimle olsun

YORUM EKLE

banner75