Kundakçılıkla suçlandılar “Biz yapmadık” dediler

Gazimağusa’da Rum plakalı 2 BMW aracı kundaklama iddiasıyla gözaltına alınan Enis İnönü ve Zafer Eriz mahkemeye çıkarılarak, haklarında 3’er günlük tutukluluk emri alındı

A-N GRAPHICS (KIBRIS) KIBRIS GAZETESI

Sedef BOŞNAK-Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa polisi, Gülsün Yılsev’e ait Rum plakalı 2 BMW aracı kundaklamakla suçlanan Enis İnönü (67) ve Zafer Eriz’i (53) gözaltına alarak, mahkemeye çıkarttı.

Meseleyle ilgili incelenen kamera kayıtları sonucu “Kasti hasar” suçundan Güzelyurt’ta tutuklanan Enis İnönü ve Zafer Eriz, dün sabah Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde, Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları huzuruna çıkarılarak, aleyhlerine tahkikat amaçlı 3’er gün tutukluluk emri temin edildi.

Aleyhlerindeki suçlamaları reddeden zanlılar, “Biz yapmadık” diyerek, kendilerini savundu. Zanlılardan Enis İnönü, ilginç izahatlarda bulunarak, meselenin ne olduğunu mahkeme salonunda öğrendiğini söyledi ve ekledi:

“Olayı şimdi öğrendim. Olay saati nerede olduğumuzu, nereye gittiğimizi söyledim. Arkadaşım, benim misafirimdi. Gazinoya gidelim, dedim, bu ‘ben gazinoya girmem’ dedi, döndük. Bu sefer, Güzelyurt’a döndük. Evde 2-3 saat sohbet ettikten sonra koltuğa devrildim. Bu da devrildi. Anahtarlar cebimdeydi. Sabah uyandım, arabamı koyduğum yerden aldım. Arabamı da kimseye vermedim. Arkadaşım da araç kullanmaz, kullandığını hiç görmedim.”

Tahkikat yeni, tutuklu kalsınlar

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat sorumlusu Yusuf Karaoğluları yanıtladı.

Tanık polis Yusuf Karaoğlulları, 1 Ocak 2018’de, saat 04.00 raddelerinde, Gazimağusa’da, Ahmet İbrahim Sokak’ta, park halinde bulunan Gazimağusa’da sakin Gülsün Yılsev adına kayıtlı HKH 374 ve KTF 421 plakalı salon araçların üzerine, muhtemelen yanıcı bir madde dökülerek ateşlenmek sureti ile yakılarak kasti hasara uğratıldığını söyledi.

Yusuf Karaoğluları, yapılan soruşturma sonucu, zanlıların, bahse konu saatte olay yerinden, FD 807 plakalı araç ile kaçtığını tespit ettiklerini belirterek, her iki zanlıyı da tutukladıklarını anlattı.

Zanlıların, birbirleriyle çelişen gönüllü ifade verdiğini anlatan tanık polis, henüz yeni başlayan geniş çaplı soruşturmasını tamamlayabilmek için mahkemeden süre istedi.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren yargıç, polisin gerekli araştırmayı yapmasına fırsat tanıdı ve zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Kayıtsız av tüfeği emare

Öte yandan polis, basına, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı.

“01.01.2018 tarihinde, Gazimağusa’da, Gülsün Yılsev adına kayıtlı iki aracın yakılarak kasti hasara uğratılması meselesi ile ilgili olarak yürütülen geniş çaplı soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen E.İ.(E-67) ve Z.E.(E-53) tutuklanmıştır.

Z.E. (E-53)’nin Güzelyurt’taki ikametgahında yapılan aramada ise namlu uzunluğu 24 inçten  (60 cm) kısa olan, 28,5 cm namlu uzunluğunda adına kayıtlı olmayan bir av tüfeğini kanunsuz olarak tasarruf ettiği tespit edilmiştir.

Soruşturma devam etmektedir”.

Yılsev, konuştu

Araçları kundaklanan Gülsün Yılsev ise gazetemiz KIBRIS’ın Gazimağusa’daki bürosuna gelerek, kısa bir açıklama yaptı.

Gülsün Yılsev, “Babamın tedavisi için sürekli Güney Kıbrıs'a gidip gelmemiz ve babamın güneyde ikamet etmesi gerekir. Bu nedenle de Rum plakalı araç kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu yaşanan olayın alacak-verecekle ilgisi olmadığına inanıyoruz. Neden böyle bir olay yaşadığımızı da bilmiyorum" diye konuştu.