Anastasiadis, hiçbir eşitliğe inanmıyor

Liderler 16 Nisan’daki yemeğe gitmeden önce basın üzerinden atışmaya devam ediyor.

Karşılıklı suçlamaların son bulmayacağı aşikar...

Rum Lider Nikos Anastasiadis, “Siyasal eşitliğe evet, sayısal eşitliğe hayır” dedi.

Bir kere Anastasiadis’in söyledikleri laftan öte şeyler değildir.

Rum tarafının siyasal eşitliğe evet dediği, ya da buna yanaştığı doğru değildir.

Anastasiadis, hiçbir konuda Kıbrıslı Türkleri eşit görmüyor, hatta bu ülkenin sahipleri olarak bir kabul etmiyor.

Rum liderin bugüne kadar yaptıkları ve söyledikleri bunu kanıtlıyor.

Anastasadis, bir de nerden çıkardıysa, ortaya “sayısal eşitlik” attı. Halbuki Türk tarafının “sayısal eşitlik” talebi olmamıştır.

Rum lider, “Bir toplumun, karşı tarafı olumsuz etkileyecek imtiyazlar talep etmeyeceği ve karşılıklı saygıyı gündeme getirecek bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” dedi.

Anastasiadis, karşı tarafı olumsuz etkileyecek imtiyazlar talep edilmemesini istiyor.

Rum lider, Türk tarafının her talebini olumsuz görüyor zaten, hiçbirini kendi toplumuna anlatamıyor.

Rum yönetimi, bırakın Kıbrıslı Türklere hak vermeyi, neredeyse Kıbrıs Türk toplumunun boğazını sıkıp nefessiz bırakacak derecede uğraşı içindedir.

Rumlar, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda en masum, en insani etkinliklerde, mesleki faaliyetlerde bile bulunmasını engelleme peşindedir.

Anastasiadis, her önemli kavşakta, her ne zaman bir yakınlaşma olsa orada bir sorun çıkarıp uzaklaşmayı başarmıştır.

Rum lider, ülkenin doğal zenginliklerinde Kıbrıslı Türklerin de haklarının olduğunu kabullenmek istemiyor.

Doğalgaz konusunda Kıbrıslı Türklerin hassasiyetini anlayamayan, bu konuda gerginliğe oynayan Anastasiadis’ın basına “siyasal eşitliğe evet” demesi inandırıcı değil.

Özellikle dönüşümlü başkanlık konusunda Rum lider çok katıdır. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da söylediği gibi dönüşümlü başkanlık konusunda Anastasiadis henüz toplumuna açık ve net bir mesaj veremedi.

Bir anlaşma için olmazsa olmazlardan birinin de ikiye bir oranında (iki yıl Kıbrıslı Rum bir yıl Kıbrıslı Türk) dönüşümlü başkanlık olduğunu belirten Akıncı, bunu Rum toplumuna izah edebilmesi gerektiğini kaydetti.

Anastasiadis, buna kendisi inanmıyor ki toplumuna kabul ettirsin. İnanmadığı sürece de Rum liderin bu konuda adım atması beklenemez.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 16 Nisan’daki liderler buluşmasının herkesin ayrı ayrı yollara mı gideceği yoksa birlikte mi yürüneceğini görme açısından önemli olduğunu söyledi.

Anastasiadis’in açıklamalarına baktığınız zaman gideceğimiz köyün minareleri göründü demektir. Rum lider tavrını zaten şu anda da açıkça ortaya koyuyor, bunu yemekte anlamaya gerek yok.

Akıncı, “Bu geldiğimiz kavşakta bundan sonra gidilecek yolu nasıl görüyoruz, gerçekten bir yol ayrımına geldiğimiz açık ve nettir… Birlikte yürünecek bir yolumuz var mıdır? Yoksa herkes ayrı ayrı yollara mı gidecek? Bu görüşmenin önemi ve anlamı budur” dedi.
   Yol ayrımı olur mu bilemeyiz ama kısa zamanda bir ilerleme görülmediği açık. Bu arada herkes kendi yoluna gidecekse bizim gideceğimiz yolun da pek net olmadığından, çok zor çekeceğimiz aşikar.

 

YORUM EKLE