Anastasiadis mi Papadopulos mu?

Kıbrıs’ın kuzeyindeki ve güneyindeki seçimlerin ardından müzakere masasının yeniden kurulacağı aşikar.

Türk tarafı haklı olarak ucu açık müzakere istemiyor.

Zaman Kıbrıslı Türklerin aleyhine çalışıyor ve halkımız daha fazla bekletilmek istemiyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması konusunda her iki tarafa gönderdiği mesajlar, önümüzdeki aylarda hareketlenme olacağını gösteriyor.

Rum basını, Guterres’in UNFICYP raporunda, gerekli siyasi iradeyle müzakerelere yeniden başlama konusunda ortak bir karar almaları halinde taraflara yardım etmeye hazır olduğunu söylediğine dikkat çekiyor.

Genel Sekreter’in, sadece her iki lider isterse ve gerekli siyasi iradenin olduğunu saptarsa yeni bir girişim üstleneceği belirtiliyor.

Guterres, tarafların son yıllarda Crans- Montana’ya kadar sağlanan yakınlaşmaları ve görüş birliklerini muhafaza etmesini istiyor.

Taraflar diyoruz da Güney Kıbrıs’ta liderin değişme olasılığı var.

Güney Kıbrıs’ta şubattaki seçimle ilgili, federal çözüm isteyen bazı çevreler oldukça endişeli.

Endişeleri de başkan adaylarından Nikolas Papadopulos’un kazanması ihtimali.

Evet, Nikolas Papadopulos aday olduğu günden beridir, hiç de barışçıl bir dil kullanmıyor, çok aşırı ve Kıbrıslı Türkleri tedirgin edecek bir üslubu var.

Bu üslup eğer Haravgi yazarı Neofitos Neofitu’yu bile endişelendiriyorsa, Kıbrıslı Türkleri hayda hayda endişelendirir.

Sınır kapılarını kapatabileceğini söyleyecek kadar ileri giden Papadopulos, çözüm müzakereleri için ciddi bir tehdittir.

Haravgi yazarı Neofitos Neofitu, cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos’un Kıbrıs sorununa ilişkin “yeni stratejisiyle” ilgili açıklamalarının çok tehlikeli olduğunu, bunun, yakınlaşmaların ve müzakere kazanımının reddedilmesi ve BM Genel Sekreteri ile çatışma anlamına geldiğini yazdı.

Neofitu, bu şekilde, Kıbrıs Rum tarafının, siyasi açıdan yalnızlığa sürükleneceğini ve Kıbrıs sorununun çıkmaza gireceğini belirtiyor.

Papadopulos’un adaylığı zaten ilk günden beri Kuzey Kıbrıs’ta endişe yarattı ama mevcut Rum Lider Nikos Anastasiadis’in de çok olumlu bir tutumu olduğu söylenemez.

Zaten yazar Neofitos Neofitu da Rum Lider Anastasiadis’in geri adım atmalarının tehlikeli olduğunu belirtiyor. Neofitu, “Anastasiadis, Crans-Montana’da fırsatı değerlendirmedi ve Genel Sekreter’in istediği gibi kararlılık ve siyasi irade göstermedi. Anastasiadis güvenirliğini yitirdi.”

Rum yazar, Anastasiadis için bunları söylüyorsa, Kıbrıslı Türklerin şikayet etmesi ve Rum lideri eleştirmesi son derece doğaldır.

Güney Kıbrıs’taki seçim Rumların seçimidir, bir şey diyemeyiz ama gerek mevcut başkan gerekse seçilecek olanın çok da çözüm istediği söylenemez.

Anastasiadis’in seçim sonrası yumuşayacağı, seçim nedeniyle bazı kesimlere şirin gözükmek için katı davrandığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Anastasiadis kötünün iyisi gibi görülüyor.

İster Anastasiadis, isterse Papadopulos olsun, bildiğimiz bir şey var ki Kıbrıslı Türkler artık samimiyet istiyor.

Kim seçilirse seçilsin, Rum liderin kararlı olması, çözümü istemesi ve Kıbrıs Türk halkı ile empati yapabilmesi şarttır.

YORUM EKLE