Anastasiadis, sınır kapılarını kapatabilir mi?

Rumlar bir süreden beridir sınır kapılarını dillerine doladı.

Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçiminde DİKO’nun adayı olan Nikolas Papadopulos'un gündeme getirdiği sınır kapılarının kapatılması konusu, “seçim konuşması” olarak kalmadı.

Her kafası bozulan Rum siyasi kapılarını diline dolamaya başladı.

En sonunda Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis de “sınır kapılarını” gündemine aldı.

Anastasiadis, ‘Gayrı Resmî Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nde, gelecekte Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarını kapatma olasılığını inceleyeceğini söylemiş...

Anastasiadis, hükümet ortaklarının çeşitli taleplerini değerlendiriyormuş… Siyasi parti başkanları toplantısı sırasında Anastasiadis, diğer partileri yatıştırmak için, barikatları kapatma olasılığını açık bırakacağını vaat etmiş…

‘Sınır kapıları kapatılabilir mi’ ona bakacağız ama burada bir başka noktaya değinmek lazım. Anastasiadis, kendisi kapıları kapatmaya sıcak bakmasa da ortaklık yapacağı partileri ürkütmemek için bu ihtimali açık bırakacakmış… Yani ne? Yani Anastasiadis, ortaklık yapacağı partilerin kıskacı altında.

Onların isteklerini göz önünde bulunduracak.

Peki bu partiler Kıbrıs’ta çözüm istiyor mu? Hayır istemiyor? Geçmiş dönemde hem ortaklık yaptığı partileri hem de diğer fanatik unsurları ürkütmemek için müzakerelerde hep kaçak oynayan Anastasiadis, yine aynı şeyi yapacağını gösterdi.

Bir kapılar meselesini bile; “Bu saatten sonra kapılar kapanamaz” diye kestirip atamayan Rum lider, diğer ciddi konularda nasıl tavır koyacak? Anastasiadis, Kıbrıs sorununun ciddi noktalarında nasıl inisiyatif kullanacak, nasıl liderlik yapacak?

Ortalık yaptığı partilerden ve fanatik unsurlardan çekinen Anastasiadis’in müzakerelerde Kıbrıs sorununu bir yere getirmesini beklemek sanırız hayaldir. Yani bir mucize olmazsa, Rum liderin “durumu idare etme oyunu” 5 yıl daha sürecek gibi görülüyor.

Sınır kapıları kapatılır mı? Sınır kapıları kapanmaz diye düşünüyoruz. Kapıları kapatmaya ne güneyde ne de kuzeyde kimse cesaret edemez. Anastasiadis, bunu diğer partileri ürkütmemek adına “açık ihtimal” olarak bıraktı ama kesinlikle böyle bir şey olmayacak.

Bir kere sözde “Birleşik Kıbrıs’ı” savunan Rum yönetimi, kapıları kapatmakla ayrılıkçılığı körüklemiş olacak. Kendi görüşleri çerçevesindeki “Bütün Kıbrıs’ın kendilerinin olduğu/ ya da Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların ortak vatanı olduğu” savına da terstir kapıları kapatmak.

Dünyaya karşı da kapıları kapatmak barışçıl bir yaklaşım değildir. Kıbrıslı Türklerin bireyler olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vatandaşları dolayısıyla da yine bireyler olarak Avrupa Birliği vatandaşı olduğu kabul ediliyor ya, sözde vatandaşlarına kapıyı kapatmak pek işlerine gelmez.

Sınır kapılarını kapatmak ekonomik olarak da Rumların sıcak bakacağı bir durum değil. Çünkü Kıbrıslı Türklerle, Kıbrıslı Rumların karşılıklı alışverişlerine baktığımız zaman, Kıbrıslı Türklerin çok daha fazla, hatta ezici bir çoğunlukla alışveriş yaptığını görebiliyoruz. Bunu biz söylemiyoruz, kredi kartı hareketlerinden derlenen istatistikler söylüyor. Zaten istatistiğe falan da gerek yok, gözle de görülüyor bu.

Kıbrıslı Türk müşteriler, Rumlara ekonomik kriz günlerinde adeta nefes olmuştu… Adeta Rum esnafın kurtarıcısıydı Kıbrıslı Türk müşteriler, halen de öyle.

En başta Rum esnaf buna karşı çıkar, karşılıklı alışverişlerden daha zararlı çıkacak olan Kıbrıslı Rumlardır, çözüm istemeyebilirler ama Kıbrıslı Türk müşterileri istiyorlar.

Anastasiadis, tüm bunlardan dolayı kapıları kapatamaz. Rum lider, bazı partilerin ve fanatik çevrelerin gönlünü okşamak için bu “kapatma ihtimalini açık tutabilir” ama kapatamaz.

İmaj ve politika açısından dış dünyaya, ekonomik ve psikolojik etkilerden dolayı da içe karşı kapıları kapatamaz. Kapıları kapatmak hem kuzeyde hem de güneyde, kimsenin kolay kolay yeltenebileceği bir şey değildir. Buna ne kimsenin cesareti vardır ne de gücü yeter…

YORUM EKLE