Anastasiadis'i Rumlar bile eleştiriyor

Kıbrıs’ta çözüm için yürütülen müzakerelerin kesintiye uğraması birçok kesimde umutsuzluk yarattı.

Hakim görüş, müzakerelerin bir daha başlayamayacağı yönünde.

Müzakerelerin başlaması için Türk tarafı, Rum Lider Nikos Anastasiadis’ten olumlu bir adım atmasını bekliyor.

Rum lider ise hayatından memnun, dalgasını geçiyor.

Anastasiadis, ta baştan Rum Temsilciler Meclisi’nden geçen “1950 ENOSİS Referandumunu okullarda anma ve okutma” kararını engelleyebilecekken, bunu yapmadı.

Rum liderin partisi DİSİ’nin meclisteki oylamada çekimser kalması, bu kararın geçmesine neden oldu.

Sonrasında Anastasiadis, bu kararın geri çekilmesi için girişim yapacağına çok çelişkili ve gayrı ciddi açıklamalar yaptı.

Zaman zaman bu kararı eleştirse de düzeltilmesi yönünde adım atma niyeti olmadığını açıkça ortaya koydu.

Üstelik tansiyonu düşürmesi gerekirken çok gereksiz açıklamalar yaptı.

Kıbrıslı Türklerin azınlık olduğunu söyleyerek büyük bir gafa imza attığı yetmezmiş gibi, müzakerelerde Kıbrıslı Türklerin hak etmediği imtiyazlar elde ettiğini de söyleyerek büyük hayal kırıklığı yarattı.

Rum liderin, “arkadaşım” dediği Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı “Türkiye’nin güdümünde” gibi ifadelerle aşağılamaya çalışması kendisine yakışmadı.

En son olarak da konuyu saptırarak, “Ne yapayım, tarihi mi değiştireyim?” gibi absürt bir ifade kullandı.

Hiç kimse Anastasiadis’ten tarihi değiştirmesini istemedi.

Tarihi değiştiremeyeceğini herkes çok iyi biliyor.

Anastasiadis, kendisinden geçmişte yaşanmış tarihi olayları değil, meclis kararının değiştirilmesi için adım atmasının istendiğini çok iyi biliyor ama isteyerek olayı çarptırıyor.

Rum Lider, ENOSİS hakkında Kıbrıslı Türklerin çok hassas olduğunu biliyordu ve bu konuda alınacak kararın müzakereleri bitirebileceğinin farkındaydı.

Bunu resmen tasarladı, perde gerisine geçti ve kararın alınmasını organize etti.

Anastasiadis’in birkaç hedefi vardı ve bunlar için müzakerelerin durmasını istiyordu.

Öncelikle Türkiye’deki anayasa referandumunun sonucunu görmek istiyor.

İkincisi doğalgaz sondaj çalışmalarının müzakereler sürerken yapmasını istemiyor.

Üçüncüsü de Şubat 2018’deki seçimlerin propaganda sürecini hemen başlatmak istiyor.

Rum lider, müzakerelerle zaman harcayacağına, seçim için çalışmak, yeniden seçilmek amacındadır.

O nedenle müzakerelerin kesintiye uğraması işine gelmektedir.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ta da şiddetle eleştirilmektedir.

Rum müzakere heyeti üyesi Erato Kozaku Markulli, RİK’e yaptığı açıklamada, Rum Meclisi’nin ENOSİS Plebisiti kararının müzakerelere yönelik mini bir darbe oluğunu söyledi.

Gerçekten de Rum meclisinin kararı, müzakerelere bir darbedir ancak Markulli’nin dediği gibi “Mini” değil “Dev” bir darbedir.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da Anastasiadis’i tutarsız davranmakla suçladı.

Kiprianu, Rum liderden, meclis tarafından yapılanın yanlış olduğunu kabul edip söylüyorsa, ona göre tutarlı açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Meclisin karar verdiği şeyin tarihi bir olaya değinme olmadığını, Rum tarafının ENOSİS politikasını onurlandırmak istemesi olduğunu belirten Kiprianu, Akıncı’nın da hem Anastasiadis’in tutarsız açıklamalarından hem de ENOSİS politikasının onurlandırmak istemesinden rahatsız olduğunu vurguladı.

Anastasiadis’in ENOSİS’in okullarda onurlandırılması yönündeki meclis kararının iptal edilmesi yönündeki açıklamalara, alakasız bir şekilde “Tarihi mi değişeyim?” şeklinde cevap vermesini de sert bir şekilde eleştiren Kiprianu, Anastasiadis’in son günlerdeki söylemlerinin, ELAM’ın ENOSİS Plebisiti konusundaki önerisini sunma nedenlerine hizmet ettiğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri, “Eğer en başından kararın hata olduğunu söyleseydi, olaylar daha farklı gelişecekti. Hükümet bu tutumu ile krizin yatışması için katkı yapacağına, yangına körükle gidiyor” dedi.

Şimdi Rumlar bile Anastasiadis’i çok sert bir şekilde eleştirirken, bizim tarafta ısrarla Cumhurbaşkanı Akıncı’nın üzerine gidilmesi ve suçlanmaya çalışılması haksızlıktır.

Anastasiadis’in oyununu görmek gerekir, bunu görememek ve suçu Akıncı’da aramak, yanlış yolda gitmektir.

Evet, biz de müzakerelerin yeniden başlamasını istiyoruz ama Akıncı’nın toplumumuzun bazı hassasiyetlerini dikkate almak zorunda olduğunu, karşı taraftan adım atmak yerine tahrik edici açıklamaların sürdüğünü de görmezden gelemeyiz.

YORUM EKLE