Anastasiadis'in korkuları, müzakereleri bitirdi

Biraz gerilere, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçildiği ve Rum Lider Nikos Anastasiadis ile müzakerelere başladığı günlere gidelim…

Herkes çok umutluydu, her şey güzel başlamıştı ve güzel de gidiyordu.

Karşılıklı suçlama oyunları yoktu, hatta liderler arada sosyal etkinliklere katılıyor, güzel fotoğraf pozları veriyorlardı. Gerçekten çözüm isteyen iki lider vardı. Herkes inanmıştı liderlerin çözüm istediğine…

Süreç ilerlerken birkaç küçük yol kazası olsa da iyi gidiyordu her şey.

Sonra bazı güven artırıcı önlemlerle ilgili ayak sürüyen Anastasiadis, herkesi şaşırtmaya başladı.

Örneğin iki toplum arasında rahatça cep telefonu konuşması yapabilmesi için bir GSM anlaşması yapılamadı.

Anastasiadis, bu konuda bir yasal düzenlemeye gidemedi.

Müzakereler ağır aksak da olsa sürüyordu, ne olduysa Mont Peleran zirvelerinde olmaya başladı.

Anastasiadis’in gereksiz takıntıları, kaprisleri, hazırlıksızlığı ve korkuları nedeniyle her iki Mont Peleran zirvesinden de arzu edilen sonuç alınamadı.

Liderler Cenevre’de buluştu, bu kez de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, yarattığı krizle zirveyi çökertti.

Anastasiadis, orada durumları düzelteceğine, neredeyse Kocias’ın yarattığı krize sıkı sıkıya sarıldı.

Anastasiadis, hem Güney Kıbrıs’taki fanatiklerden korkuyormuş, hem de Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’tan çekiniyormuş gibi bir görüntü vermeye başladı.

Gerçekten çözümü isteyen adam gitti, yerine sanki de bambaşka birisi geldi.

Başkanlığa yeniden aday olan Anastasiadis’in korkularına bir de “Yeniden seçilemeyebilirim” endişesi eklendi.

ELAM gibi küçük bir partinin meclisten “1950 ENOSİS Plebisiti’nin okullarda anılması ve okutulması” yasasının geçmesine göz yumdu.

Bu yasayı savunur pozisyonlara bile girdi, hatta bu konuya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Akıncı’ya saldırır bir pozisyona girdi.

DİSİ ile AKEL’in oylarıyla meclisten geçen, ENOSİS Plebisiti’ni bertaraf edecek okullardaki kutlamaların Eğitim Bakanlığı’na devredilmesi yasasını onaylayacağına, işi yokuşa sürüp, anayasaya uygun mu değil mi diye başsavcılığa gönderdi. Rum liderin bu tavrına kendi partisi DİSİ bile tepki gösterdi.

Son zamanlarda Anastasiadis’in takındığı tavır, tamamen seçim odaklıdır. Güneyde gazeteler ve bazı partiler de Rum liderin seçime endekslendiğini yazıyor, söylüyor.

Geçen günlerde yapılan bir kamuoyu yoklamasında ankete katılanların yüzde 60’ı Anastasiadis’in Annan Planı günlerinin çok gerisinde olduğuna inandığını söyledi.

Yine aynı ankete katılanların yüzde 60’ı, Rum liderin, seçime yöneldiğini ve tavrında büyük değişiklik olduğunu belirtti.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ta bile eleştirilirken, Kuzey Kıbrıs’ta bazı kesimlerin Cumhurbaşkanı Akıncı’yı suçlu göstermeye çalışması haksızlıktır.

Rum lider, sürekli ön şart koşarak 11 Şubat prensiplerine ters davranmaktadır, öneri yapmadığı halde basına öneride bulunmuş gibi yalan söylemektedir.

Kendi halkının hassasiyetlerini ön şart olarak sunarken, Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerini hiçe saymaktadır.

Sürekli yalanlara başvurarak Akıncı’yı zor durumda bırakmaya çalışan Anastasiadis bilmelidir ki “garantiler kalksın da görüşelim” derken, garantilerin Kıbrıslı Türkler için de önemli bir hassasiyet olduğunu unutmamalıdır.

Nasıl ki Rum lider kendi halkının hassasiyetleri üzerinde duruyor, Akıncı da neredeyse yüzde 60’a varan Kıbrıslı Türkün garantilerle ilgili hassasiyetini dikkate almak zorundadır.

Kıbrıslı Türkler ikna olmadan ya da garantilerin yerine tatmin edici bir şey konulmadan, halkının endişeleri giderilmeden Cumhurbaşkanı Akıncı garantilerden vazgeçemez.

Toprak ve dolayısıyla harita da Kıbrıslı Rumlar için olduğu kadar Kıbrıslı Türkler için de önemlidir.

Seçime yönelmiş olan Anastasiadis, şov yapıyor, yalanlar söylüyor, Akıncı’yı zor durumda bırakmaya çalışıyor. Bu oyunları görmek gerekmektedir.

Başta gerçekten çözüm isteyen Anastasiadis’in hem güneydeki fanatiklerden, hem oy beklediği gruplardan hem Yunanistan’dan taraf korkuları olduğunu ve seçim için ekstra endişeler taşıdığını görmek gerekir. Bunları görmeden haksız yere kendi liderimizi suçlamamalıyız.

 

YORUM EKLE