Anastasiadis'in müzakerelere dönme isteği!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, müzakerelerin başarısız olmasında en büyük paya sahip olduğu halde, halen çözümcü görünmeye çalışıyor.

Güney Kıbrıs’taki seçimde yeniden aday olup da başkanlığını sürdürmek için her türlü oyuna başvurup, çok yaklaşılan çözümü engellediği için Rum lider, sağduyulu Rumlar tarafından da çok eleştirildi.

Halen de Rum lidere eleştiriler sürüyor, çözümü engellemekle suçlanıyor.

Çözüm istemeyen fanatik grupların da desteğini almak için ikili oynayan Rum lider, eleştirilerin dozajı artınca yeniden müzakerelere dönmekten söz etmeye başladı.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazırladığı parametreler çerçevesinde çözüm müzakerelerine geri dönebileceğini söylüyor.

Ancak Rum liderin ne kadar isteksiz ve çelişkiler içinde olduğunu, “Diğer taraftan bunu yapmaya hazır değilim” demesinden anlamak mümkün.

Rum lider hem masaya dönebileceğini söylüyor hem de buna hazır olmadığını belirtiyor.

Aslında Anastasiadis, hiçbir zaman çözüme hazır olmadı, hep tribünlere oynadı, Kıbrıslı Türklere de genel olarak Kıbrıslılara da çok büyük zaman kaybettirdi.

Aslında müzakerelerin başında iyi bir görüntü vermesine rağmen, daha sonra Cumhurbaşkanı Akıncı’yı masadan kaçırma senaryoları yazmaya başladı.

Anastasiadis, defalarca hem Akıncı’yı ve ekibini hem de tüm Kıbrıslı Türkleri kızdırmak için uğraştı.

Rum lider hiçbir zaman “çözüm isteyen lider” görüntüsü vermedi.

Ortaya koyduğu her türlü bıktırıcı, asap bozucu tavırlara, zaman zaman Kıbrıslı Türklerin liderini aşağılama çabalarına rağmen, Türk tarafı oyuna gelmedi.

Akıncı ve ekibi her türlü tacize rağmen çözüm uğruna Anastasiadis’e katlandı.

Kıbrıs Türk tarafı daha fazla açılım yaptı, daha fazla hoşgörülü davrandı.

“ENOSİS referandumunun” okullarda okutulup, anılması konusu gündeme geldiğinde, mecliste böyle bir karar alındığında, bu krizi dindirip, kontrolü eline alacağına, tam tersine bu konuda Anastasiadis’in takındığı tavır, çözümü ne kadar çok istemediğinin kanıtıydı.

Bu kararı ortadan kaldıracak, DİSİ ile AKEL’in öncülüğünde yapılan yeni yasayı başsavcılığa göndermesi partisi DİSİ tarafından bile eleştirilmişti.

Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların cep telefonunda konuşmasını bile engelledi, GSM anlaşması için “yasa engeldir” dedi, yeni bir yasa yaptıramadı.

Rum lider, tam bir hayal kırıklığı yarattı.

Bugün yeniden masaya dönebileceğini söylemesi gerçekten de inandırıcı değildir.

Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis de müzakerelerin yeniden başlaması için girişimler yaptıklarını belirtiyor ama bunların ne olduğunu söylemiyor ya da söyleyemiyor. Çünkü ortada böyle bir şey yok.

Zaten kendisini ziyaret edenlere de “kayda değer herhangi bir bilgi aktaramayacağını” söylüyor.

Kıbrıs Türk tarafında büyük bir moral bozukluğu vardır ve böyle farazi “görüşmeye hazırız” sözlerine pek itibar edilmiyor.

Aynı şartlarda, ucu açık müzakerelerin başlamasına kimsenin tahammülü yoktur.

Daha somut veriler ortaya çıkmadan, “muhataplarımızın çözüm isteği olduğunu hissetmeden” masaya dönülmesini kimse istemiyor.

Aklı fikri seçimde olan Anastasiadis’in oyunlarına kimsenin tahammülü yok, ona “seçim malzemesi” olmaya da...

 

YORUM EKLE