Anastasiadis'in ret cevabı

Yaşadığımız onca sorun varken Kıbrıs sorununu gündeme getirmek ne kadar doğrudur?

Ne ilginçtir ki yaşadığımız sorunların birçoğu Kıbrıs sorununun çözülememesinden kaynaklanmaktadır ama çözüm yakında görünmeyince de “Şimdi Kıbrıs sorununu konuşmayalım, şimdi başka sorunlarımıza bakalım” diyoruz.

Kıbrıs sorununu çözebilsek, birçok sorunumuzu da çözmüş olacaktık… Ancak yakında çözüm umudu olmadığı için de sorunları çözüme bırakmak, hiç çözmemek üzere bırakmak gibi algılanıyor.

Şu sıralar müzakerelerin yeniden başlama olasılığı çok zayıf… Rum Lider Nikos Anastasiadis’in seçimi kazandıktan sonra bir endişesi, tasası kalmayacağından yumuşayabileceğini düşünenler vardı ama hiç de öyle olmadı.

Rum Lider Güney’deki seçim süreci içinde çözüm çabalarından uzaklaşmış, Kıbrıslı Türkleri endişelendirecek, güvenlerini kıracak ne kadar saçmalık varsa yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçilmesinden sonra, birlikte attıkları güzel adımları, baştaki o güzel tabloyu, barış umutlarını, ilerleyen zamanlarda özellikle de seçim sürecinde yerle bir eden Anastasiadis, Kıbrıslı Türkler için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Çelişkili, birbirini tutmayan açıklamaları ile Rum Lider, tam bir zigzag çizdi, çözüm çabaları berhava olsun diye elinden geleni ardına koymadı.

Anastasiadis, hem çözüm çabalarını dinamitledi hem de güven artırıcı tedbirlere uzak durdu.

Akıncı, 30 Nisan 2018’de Rum tarafına, Guterres Çerçevesi’ni sulandırmadan, olduğu şekliyle kabul etmeye hazırsa, stratejik bir paket anlaşması olarak ilân edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Bu konuda defalarca açıklama yapan Anastasiadis, tam bir cevap vermiyordu.

Hem Guterres çerçevesini benimsediğini söylüyordu Rum lider, hem de Akıncı’ya cevap vermekten çekiniyordu. Anastasiadis, bu konuda Rum tarafında da bombardımana tutuldu, çözüm çabalarını dinamitlemekle suçlandı.

Rum lider, en sonunda önceki gün Akıncı’ya cevabını verdi. Tabiatıyla cevap “hayırdı”… Farklı bir şey beklemiyorduk ama Anastasiadis’in uzlaşmadan kaçması gerçekten çok kötü bir durum.

Akıncı, Türk tarafından bazı kesimlerden gelebilecek eleştirileri de göğüsledi ve böyle bir teklifte bulundu. Anastasiadis ise bunu elinin tersiyle itti.

Rum lider, “Kıbrıs’ta çözüm olmaz” ya da “Kıbrıslı Rumlarla anlaşma olmaz” diyen Kıbrıslı Türk federasyon karşıtlarını sanki haklı çıkarmaya çalışıyor.

Yapılan çağrıyı, kendince bin bir türlü gerekçeyle geri çeviren Anastasiadis, bakalım bundan sonra ne diyecek? Tabii ne olacağıyla ilgili pek de bir endişesi yok.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, “Kıbrıs sorunundaki olası gelişmeler, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu arka planda olmak üzere, önümüzdeki eylül ayına taşınıyor gibi görünüyor” dedi.

Hep erteleme, eylül ayı demek, bu yılı da kaybetmek demektir.

Şaşırdınız mı? Tabii ki hayır… Rum tarafı sürekli olarak çözümsüzlüğe, krize oynamaktadır.

Türk tarafının, atmış olduğu bir önemli adım daha önceki örneklerde olduğu gibi, karşılıksız kaldı.

Çözüm çabaları ve girişimleri hep Türk tarafından geliyor, reddeden ise hep Rum tarafı. Çözüm çabaları için talihsiz bir durum ve bu gidişat iyi değildir. Umarız, Anastasiadis akıl yoluna gelir ve çözüm çabaları için yine bir yol açılmış olur…

 

YORUM EKLE