Ankara’da ‘Anne sevgisi’ ve toplantıda ciddiyetin önemi

Türkiye ile KKTC arasında ‘2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’ için bugün Ankara’ya gidecek olan Başbakan Hamza Ersan Saner, imzayı atacak ve KKTC’nin önü biraz daha açılacak. Başbakan Saner, “Bu anlaşma, salgınla mücadelemizde, ekonomide oluşan sıkıntıların aşılmasında ve altyapımızın daha ileri noktaya taşınması çabalarımızda önümüzü daha rahat görmemizi sağlayacak” dedi. Saner, “Önceliğimiz, Covid-19’la mücadele ve bu bağlamda mümkün olan en kısa zamanda Türkiye’den aşı temin etmemiz olacaktır. Ancak Covid-19 sonrası hızla gelişen bir ülke ekonomisi için yapacaklarımızı da bir kez daha masaya yatıracağız” şeklinde konuştu.

Başbakan Saner, ayrıca hükümet ola,rak, bugüne kadar yapılamayanları süratle yapmak ve iş insanlarının, sektörlerin önünü açmak, devlet mekanizmasını daha etkin ve verimli kılmak için gereken adımları atma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Konuya ilişkin teknik çalışmaları yürütmek amacıyla Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli daha önce Ankara’ya gitmişlerdi.

‘2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’, KKTC’de uzun süre duran çarkların daha hızlı bir şekilde dönmesine ivme kazandıracak, planlı ve programlı gidildiği takdirde, yaraların sarılmasıyla sektörler yeniden, belirli bir süre içinde ayağa kalkacağına inanıyoruz.

Bunun yanında Ekonomik Örgütler Platformu’nun, Ankara temaslarının da çok yararlı ve verimli geçmesi, özel sektör çevrelerinde memnuniyet yarattı. Ticaret Odası, Sanayi Odası, İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Otelciler Birliği tarafından oluşturulan Ekonomik Örgütler Platformu adına Turgay Deniz, Candan Avunduk, Cafer Gürcafer ve Dimağ Çağıner, Ankara temaslarını değerlendirirken, sonuç odaklı teknik bir çalışma yapıldığını dile getirdiler. Platformun Dönem Sözcüsü Gürcafer, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC ekonomisi için nelerin yapılabileceği, nelerin doğru, nelerin yanlış yapıldığı, nelerin yapılmaması gerektiğini tüm detayları ile konuştuklarını kaydetti.

“Ayağa kalkmak için sosyo ekonomik planlamanın yapılması gerektiğini ve o plana uygun bir biçimde iktidarların her değişimi ile değişmeyecek uzun soluklu çalışmaların olması gerektiğini konuştuk” diyen Gürcafer, temaslar kapsamında çok iyi bir ilişki, bir köprü kurulduğuna işaret ederek, bu köprünün devam ettirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Fazla yoruma gerek yok! Temaslardan çıkan sonucun ne olduğu ortada… İktidarların her değişimiyle değişmeyecek uzun soluklu çalışmalar için kolların sıvanması gerekir. Öyle savsaklama yok artık! Ankara’nın nefesi ensemizde olacak. Eskiden sırf sorumluluktan kurtulmak, topu başkalarına atma alışkanlığına paydos. Zaten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, geçenlerde KKTC ziyaretinde “Projelerin takipçisi olacağız” demedi miydi?

Dilerseniz bugünkü yazıyı da Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner’in çok önemli ve anlamlı izlenimleri ile noktalayalım:

“Ankara’da 4 saat süren toplantı yaptık. Kıbrıs’a ve Kıbrıslı Türklere olan, kalpten gelen sevgiyi hissetmenin mutluluğunu yaşıyorum. Görüşlerimizi karşılıklı olarak ortaya koyduk. Toplantı nasıl yapılırmış öğrendik. Kimse telefonuna bakmadı. Fuat Oktay dahil, kimse toplantıyı bölmedi. Herkes sırasını bozmadan konuştu. Samimiyet içerisinde geçmesi ise, verimli toplantının daha da verimli olmasını sağladı. Fuat Oktay ve ekibi Kıbrıs için çok çalışıyor ve kafa yoruyor. Türkiye’nin yeni dönemde Kıbrıs’a birçok altyapı yatırımı yapacak olması çok mutluluk verici.

KKTC’deki kısır döngü, verimsiz kurultay, meclis başkanlığı ve erken seçim adı altında iç hesaplaşmalardan başka işe yaramayan tartışmalardan uzak, sadece Kıbrıs Türkünün sevgisi ve KKTC ekonomisi odaklı, samimi ve üretken insanlarla dolu bir gün geçirdik. Uzun aradan sonra, özlediğim anne sevgisini bu sefer bir insan olarak Ankara’da hissettim.”

Sarayönü politikasıyla ve ıvır zıvırla gün geçireceğimize, iktidarıyla muhalefetiyle, sivil toplum örgütleriyle; herkesin, her vatandaşın bu izlenimlerden ders alması umuduyla…

 

YORUM EKLE

banner111

banner75