Ankete yansıyan hükümetten beklentiler

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) Şubat 2018 anket sonuçları, dörtlü koalisyon için zaman zaman bu köşede yazdıklarımızı doğrular nitelikte.

Toplumun yeni hükümetten beklentisi oldukça yüksek…

Hep söylediğimiz gibi dörtlü koalisyon, başarılı olmak zorunda, başka çaresi yok.

CMIRS anketine göre, toplum yeni kurulan dörtlü koalisyondan umutlu ve sorunların çözüleceğine inanıyor.

Uzun zamandan sonra siyasete güven puanı yükselmiş…

CMIRS Direktörü Mine Yücel ise dörtlü koalisyonu uyararak, umutların yıkılmaması gerektiğini, yıkılırsa da toplumun büyük bir travma yaşayacağını vurguladı.

Mine Yücel, “Olumlu beklentiler o denli yüksektir ki, yakın gelecekte icraat anlamında olumlu sonuçlar getirmezse, toplum adına yeni bir travma yaratma olasılığına da sahiptir” dedi.

Yücel, toplumdaki olumlu havanın icraata dönüştürülmesi ve kendine güvenini kaybetmiş toplumun yeniden kendine ve çevresindekilere güvenebilmesinin sosyal anlamda çok olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Mine Yücel, bu ivmenin kaçırılmamasının önemine vurgu yaptı.

Yücel’e göre, aslında toplumsal sorunlarımızın, artan şiddetten, sağlık sorunlarına ve mutsuzluğa kadar, bir oranda da olsa azalmasına yol açabilmesi anlamında bu olumlu havanın icraata dönüştürülmesi gerekiyor.

Olumlu icraat, kendine güvenini kaybetmiş bu toplumun yeniden kendine ve çevresindekilere güvenebilmesi, sosyal anlamda çok olumlu sonuçlar doğuracak.

Yücel, yetkililerin bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmesini istedi.

Mine Yücel’in tespitleri çok doğru… Bu toplum, uzun zamandan sonra bir hükümetten bu kadar umutlu, bu kadar çok beklenti içerisine girmiş durumda.

Bu beklentileri karşılamak, dört partinin geleceği için çok önemli.

Gelecekte zor günler yaşamak, siyasal yaşamda büyük yaralar almak istemiyorlarsa başarılı olmak zorundadırlar.

Yani başarısızlık partiler olarak hem kendilerini yakacak, hem de toplumu yeni bir travmaya, umutsuzluğa itmiş olacaklar.

CMIRS anketi bir anlamda bunu söylüyor. Aslına bakarsanız aşırı beklenti risklidir de…

Hükümetin gerçekçi hedefler üzerinde durması, toplumun da azıcık sabırlı olması gerekmektedir.

Hükümet olmayacak şeyleri vaat etmemeli, toplum da olmayacak şeylerin beklentisi içinde olmamalı.

Farklı siyasal anlayışları, dünyaya farklı bakış açıları olan dört partinin bir araya gelmesi, hızlı bir şekilde icraata yönelmesi ve iş yapmaya aç görünmesi tabii ki toplumun beklentisini artırdı.

Ankete göre, bu dönemde uzun bir aradan sonra hükümet, meclis ve siyasi partilere güven rakamlarında önemli artışlar gözlemlendi.

Abartıya kaçmadan, gösterişe yönelmeden, ciddiyeti elden bırakmadan, ankete de yansıyan halkın beklentisi ve güvenini boşa çıkarmamak gerekir.

 

YORUM EKLE