Anladım ki, uyuşturucu karşısında toplum olarak çaresiz değiliz

   Önceki akşamüzeri KIBRIS TV’de toplumsal bir derdimizi, uyuşturucu konusunu konuştuk.
   Konuğum Polis Genel Müdürlüğü, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’du.
   Polis Akademisi mezunu…
   Yıllardır narkotik ve kaçakçılığı önleme müdürlüğünde görev yapıyor.
   Yüksek Lisansını da uğraşıyla ilgili yaptı. Yüksek Lisans tezinin başlığı, ‘KKTC’de Yasadışı Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Kullanımına Başlama Nedenleri ve Suçlu Profili.’
   ***
   Sorularımı, duyarlı herkesin aklından geçen, sorulardan seçtim. Etkileşimli bir yaklaşımla anlattıklarının daha aydınlık olması için, ara sorular da sordum.
   ***
   Tarkan Kızıltuğ, konusuna vakıf mı?
   Evet, vakıf.
   Sorularını yanıtlarken, acaba bu söylediğime amirlerim tepki koyar mı diye korkarak, çekinerek mi yanıt verdi?
   Hayır.
   Programa üniformasız geldiği gibi, yanıtları da üniformalı değildi.
   ***
   Kıbrıs’ta uyuşturucunun tarihi geçmişi, İngiliz sömürge dönemine kadar uzanıyor.
   1974’e gelene kadar gannavuri olarak tanımlanan hint keneviri kullanılırdı.
   O yılları yaşayanlardan da dinledim, hint kenevirinin yaygın ticareti yoktu. Genellikle kullananlar yetiştirirdi. En önemlisi, özellikle mücahitlik yıllarında, birliklerde hint keneviri kullananlar gençleri yanlarına yanaştırmaz, onların da kullanmasını asla teşvik etmezdi.
   ***
   1974 sonrası Kuzey Kıbrıs bir biçimde uyuşturucu rotasının üzerine yerleştirildi.
   Uzun yıllar Ercan çıkışlı Kıbrıs Türk Hava Yolları uçaklarının İngiltere ulaşımında Kıbrıslı Türklerin bağalarından eron dahil uyuşturucu çıktı.
   Aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’tan İngiltere’ye ulaşan tırlarda da ciddi miktarda uyuşturucu yakalandı. Azımsanmayacak sayıda Kıbrıslı Türk, İngiltere hapishanelerinde yıllarca mahkum olarak yattı.
   ***
   Sonrasında, Kuzey Kıbrıs, uyuşturucu konusunda kelimenin tam anlamıyla, ‘TERS GÖÇ’ yaşamaya başladı.
   Hint keneviri, eroin, kokain, sentetik uyuşturucular dahil 10 çeşit yasadışı bağımlılık yapan madde bir anlamda gençlerimizi zehirlemek için pazarlandı.
   Samimiyetle bir endişemi paylaşayım… BİR TOPLUMU ÇÖKERTMEK İSTEYENLERİN KULLANDIĞI ARAÇLARDAN BİRİ DE UYUŞTURUCUDUR.
   Kıbrıs Türk Toplumunda uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması için çok yönlü bir operasyon yapılabileceğini aklımın bir kenarından hep canlı tuttum.
   ***
   Tarkan Kızıltuğ’u dinlerken endişe ve korkularım çoğaldı mı?
   Hayır.
   Tam tersi, eğer polis örgütümüzün ilgili bölümünde görev yapan 44 elemana, toplumsal seferberlik anlayışıyla, sivil toplum örgütleri, riskli yaş gruplarıyla meslek olarak buluşan meslekler, anne – babalar, toplum bireyleri aktif bir şekilde yardımcı olursa, uyuşturucuya karşı mücadelede dünyaya örnek olacak bir ZAFER elde etmemiz mümkündür. Dahası bu başarı sanıldığı kadar zor değildir.
   ***
   Tarkan Kızıltuğ’a sordum: ‘Uyuşturucu operasyonu yaparken, korkuyor musunuz?’
   Yanıtı önce tek bir sözcükle ve çok güçlü bir inançla geldi. ‘HAYIR.’
   Devamını getirdi: ‘Uyuşturucu pazarlamasının patronu konumunda olanları, kimse, cesur, korkusuz insanlar olarak görmesin. Tam tersi bir ruh halleri vardır. Biz onlardan değil, onlar narkotik şubemizden korkuyorlar. Halkımıza yardımcı olurken hiç endişe duymasın. Zaten bizler yardımcı olanları, gözler önüne çıkarmadan sonuna kadar koruyoruz.’
   ***
   Uyuşturucu ile mücadelede Güney Kıbrıs’ın yardımlaşma konusunda isteksiz olduğunu da anlatan Kızıltuğ, ‘Şu an için uluslararası uyuşturucu trafiği üzerinde değiliz. Siyasi tanınmamışlıkla, hava ve deniz taşımacılığının yoğun trafiğinin bizim limanlarımızda olmamasının bir avantajını yaşıyoruz. Zaman zaman çok yüksek miktarlarda uyuşturucu yakalanmadığı yazılır ve söylenir. Bizim ülkemizde tonlarla ifade edilecek uyuşturucu hareketi yok. Bu nedenle yakalanmıyor. Eğer olsa yakalayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.
   Türkiye ile sıkı temas ve işbirliğimiz var. Gerektiği zaman uluslararası mücadelede de işbirliğimiz oluyor.’
   ***
   Tarkan Kızıltuğ, yasal boşluklar nedeniyle teknik takipte sorunlar yaşadıklarını da çekinmeden ifade etti.
   Küçük bir ülkede, gözler önünde olan bir insan hareketinin bu mücadelede avantajlı yanımız olduğunun altını çizip, ‘Deneyim ve bilgi birikimimle şunu çok açık söyleyim, eşgüdüm içinde, toplumsal seferberlik ruhuyla hareket edelim, uyuşturucu, korkulu rüyamız olmaktan çıkar’ dedi.
   ***
   Doğal olarak hapishanede, uyuşturucunun kolay bulunduğuna dair yaygın kanaati ve eski bir hapishane müdürünün, ‘Cezaevine uyuşturucu girmesini önleyemiyoruz’ ifadesini anımsatıp, ‘Devletin denetimindeki dört duvar arasında, uyuşturucuya karşı mücadelede neden başarılı olamıyoruz?’ sorusunu sordum.
   Yanıt yine kararlı ama düşündürücüydü: ‘Bizden yardım istensin, birlikte hareket edelim, başarılı oluruz.’
   ***
   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a dün Tarkan Kızıltuğla sohbetimizin bu bölümünü anımsattım, kontrollü tepki koyup, ‘Hemen ilgileneceğim’ dedi.
 

YORUM EKLE