Artan suç olaylarının önüne geçilmelidir

Ülkemizde çalışmak, üretmek, yatırımlara önem vermek gerektiğini vurgulamıştık dünkü yazımızda...

Elbette üretmek, ekonominin çarklarının düzgün çalışmasını sağlamak, halkın refah bir yaşam seviyesine gelmesi için önemlidir.

Halkın alım gücünün yükselmesi, maddi sıkıntı yaşamaması bir ülke için çok önemlidir.

Tabii ki bunlar önemlidir, tabii ki bunların en iyi seviyeye gelmesi ülkemiz için hayati önem taşıyor ama önemli olan başka şeyler de vardır.

İnsanların kendisini güven içinde hissetmesi, kriminal olayların azalması…

Evet ekonomik olarak gelişmeyi sağlamalıyız ama sosyal yaşam da düzgün olmalı.

Ülkemiz süratle bir kriminal olaylar ülkesine dönüşüyor.

Polisiye olayların ardı arkası kesilmiyor, artık insanlar canından ve malından endişe eder duruma geldi.

Cinayet, darp, gasp, soygun, hırsızlık, uyuşturucu, dolandırıcılık olayları çok arttı.

Hatta ülkemizde alışık olmadığımız, adını bile koyamadığımız çok çeşitli suçlar türemiş durumda.

Polisimizin ve mahkeme heyetlerimizin neredeyse başını kaşıyacak vakti yok.

Bir olay bitmeden diğeri baş gösteriyor.

Suçluları yakalamak için polis sayısı yetmez oldu, mahkemeler artan suçlara yetişemez durumda, hapishane dolup taştı, kapasitesinin çok üzerinde suçlu barındırıyor.

Halbuki Kuzey Kıbrıs, rahatlığı, sakinliği, polisiye olayların azlığıyla ün yapmış bir kara parçasıydı.

İnsanlar kapılarını kilitleme gereği hissetmez, penceresini kapatmazdı.

Kimseler gelip de girmezdi, Kıbrıslı Türkler bu özellikleriyle övünürdü.

Ya şimdi? Artık kapıyı pencereyi kapamak, kilitlemek de fayda etmiyor...

Ne kilitler, ne sürgüler ne de güvenlik kameraları… Hiçbiri fayda etmiyor artık, evimizi, yerimizi, işyerimizi korumaya...

Herkes endişe içinde... Suçların büyük çoğunluğunu da yurt dışından gelenler işliyor.

Türkiye’den ve üçüncü dünya ülkelerinden gelen insanlar her gün suç işliyor.

Ülkemizde eğitim görmeye ve çalışmaya gelen insanların sürekli olarak suç işlemesi, polisiye olaylarda yer alması artık endişe verici boyutlara ulaştı.

Cinayetlerdeki artış korku verici, özellikle eğitime ve çalışmaya gelen yabancıların birbirlerini öldürmelerini Kıbrıslı Türkler büyük bir endişeyle izliyor.

Bu kişilerin bu kadar suça bulaşması, araştırma gerektiren ve ülkeye gelenlerin sıkı denetlenmesi gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

Uyuşturucu artık o kadar çok yaygınlaştı ki her tarafta her şekilde karşımıza çıkabiliyor. Neredeyse uyuşturucu olaylarının gerçekleşmediği gün yok.

Ülkeye girişlerin çok sıkı denetlenmesi gerektiği yönündeki uyarılarımızı defalarca yaptık, yapmaya da devam ediyoruz ama bu konuda ilgili kesimlerden gerekli hassasiyeti göremiyoruz.

Ülkeye girişler sıkı denetlenseydi, yabancılar bu kadar suç işlemezdi.

Ülkeye getirilen işçilerin ve öğrencilerin burada yaptıklarından onları getirenler sorumlu tutulmalıdır.

İnsanlar getirilip de ülkeye bırakılmamalıdır.  Gelen kişiler ne isterse yapsın bundan kimsenin sorumlu olmaması bu olayların artmasına neden olur.

Kişiler ne için geldi, cebinde kaç parası var, ne iş yapacak, nerede kalacak, ne kadar kalacak, geçmişinde suç işledi mi? Bunların tümünün cevabı olmalı ve ülkeye gelmelerine vesile olan da onlara kefil olmalı...

Bu kişilere birileri kefil olur da hesabı onlardan sorulursa, onlar da ülkeye insan getirirken hassas davranır ve “kim olursa olsun gelsin” mantığıyla davranamaz.

Ülkeye gelen herkese de hemen araç emniyet edilmemeli… Otobüs, kamyon, TIR gibi ağır vasıtalar, trafiğimize alışmadan ve nasıl araç kullandığını bilmediğimiz yabancı kişilere teslim ediliyor.

Daha da kötüsü; kamyon, TIR gibi araç kullanacak ehliyeti olmayanlar bu araçları kullanıyor ve büyük kazalara neden oluyor. Son zamanlarda ülkede infial yaratan korkunç, ölümlü trafik kazalarına ehliyetsiz yabancı sürücülerin sebebiyet vermesi ülkemizdeki denetimsizliğin ne boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Ekonomik yönden sıkıntıları bulunan halkımızın, bir de kendisini güvende hissetmemesi, suç olaylarının artması, yaşam kalitemizi aşağıya çekmektedir. Yaşanılabilir bir ülke için suçlardan arınmış olmak gerekmektedir. Biz bu konuyu yazmaktan sıkıldık ama yetkililerden bu konuda ciddi bir adım göremiyoruz...

 

YORUM EKLE