Artan suçların aynası cezaevindeki suçlular

Merkezi Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç’in BRT’ye verdiği istatistiki bilgiler, aslında ülkemizin suç cenneti olduğunu ve hangi suçlarla boğuştuğumuzu ortaya koyuyor.

İstatistiki verilere de baktığımız zaman, uyuşturucu suçlarının ne kadar arttığını görebiliyoruz. Cezaevinde yatan suçluların büyük çoğunluğunu yüzde 36.50 ile uyuşturucu suçları oluşturuyor. Cezaevindeki 515 hükümlü ve tutukludan 188’i uyuşturucu suçlusu. Bu da gösteriyor ki, uyuşturucu ile mücadelede yetersiziz, bu konuda bazı işleri ya yanlış yapıyoruz ya da yetersiz kalıyoruz.

Merkezi Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç, uyuşturucu suçunun toplumun kanayan yarası haline geldiğini ve herkesin bu konuya eğilmesi gerektiğini söyledi. Çebiç, uyuşturucuyla mücadele konusunda yakın zamanda bir çalışma başlanacağını da vurguladı. Doğrusu, hükümetin bu konuda ezberleri bozacak, farklı ne gibi tedbirler alacağını çok merak ediyoruz.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan da son yıllara bakıldığında en çok artış gösteren suçun uyuşturucu olduğuna dikkat çekti. Uyuşturucu konusunda yeterli tedbirin alınmadığı ülkemizde uyuşturucu kullanan kişi sayısının arttığının görüldüğünü belirten Bengihan, uyuşturucu kullananların yaşının, artık ilkokul çağındaki çocuklara kadar düştüğünü kaydetti.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda farklı yöntemler tavsiye eden kesimler vardır. Hükümet edenlerin bu önerileri bir havuzda toplayıp değerlendirmesi ve ciddi, radikal tedbirler alması şarttır. Aksi takdirde, uyuşturucu konusu hep söylenip de üstesinden gelemediğimiz bir konu olarak kalacak. Özellikle uyuşturucu konusunda öncelikle bilinçlenme gerekir, ikincisi de bunun kökünü kurutacak, esas elebaşı kişileri yakalayacak güce, iradeye sahip olmak… Önemli olan bu, yoksa öyle piyonları toplamakla, gramlarla uğraşmakla bir yere de varamayız.

Uyuşturucudan sonra en fazla hırsızlık suçunun işlendiği dikkate alınacak olursa, bu konuda da durup düşünmek lazım. Bir taraftan insanlar ekonomik sıkıntılardan dolayı hırsızlığa yöneliyor, diğer taraftan yurt dışından gelenler ülkemizin hırsızlığa müsait, korumasız olduğunu keşfetmiş hırsızlık yapıyor. Hırsızlık konusunda da ciddi çalışmalar, denetim ve tedbire ihtiyaç vardır.

En korkutucu olan ise cezaevinde yatan üçüncü en fazla suçlunun cinayet işleyenler olması. Son yıllarda artış gösteren şiddetle birlikte adam öldürme de çoğaldı. Adam öldürme suçlarının da artıyor olması ve üçüncü sıraya yerleşmesi endişe vericidir. Ülkemizde kişilerin kendi adaletini cinayet işleyerek çözmeye yönelmesinin önüne geçmek gerekir. Bunun için de şiddet kültürünün bu ülkeden dışlanması şarttır.

Dördüncü en fazla işlenen suçlar kategorisinde ise tecavüz, cinsel taciz gibi suçları içeren “ahlaka aykırı suçlar” olması gerçekten de tehlikenin boyutunu göstermektedir. Bu suçların tümü aslında bağıra bağıra geliyor, kendini gösteriyor ama biz toplum olarak bunları engelleyemiyoruz.

Saydığımız tüm suç türleri için sıkı bir çalışma, seferberlik olmalıdır. Bu konuların tümünü de ciddiye almalıyız. Gelip de bizi vurmasını beklememeliyiz. Hükümet edenler, bu istatistikleri iyi inceleyip, “Nasıl engel olurum, bu suçları nasıl engellerim” diyerek büyük bir efor sarf etmelidir.

Bu suçlar, toplumu içten içe kemirmekte, mutsuz etmekte, huzurunu bozmaktadır. İstatistiklere bakıp da “vah vah” diyeceğimize çaresini bulmalıyız

 

YORUM EKLE