Asgari ücret acil olarak güncellenmelidir

Asgari Ücret Tespit Komisyonu acil olarak toplanmalı ve bu yılın 2. asgari ücretini, günün koşullarına göre ivedi olarak yeniden belirlemelidir. Öncelikle de, Anayasal süre geçmesine rağmen, boşta olan ve 20 günden fazla bir zamandır atanmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik yeni bakanının belirlenerek, göreve başlaması gerekmektedir.

KKTC’de en son asgari ücret, geçtiğimiz şubat ayında, brüt 4 bin 400 TL, net olarak da 3 bin 828 TL olarak belirlenmişti. O tarihten bu yana, aradan 5 buçuk aydan fazla zaman geçmiştir. Döviz bazında asgari ücret, şubat ayından bu yana yaklaşık 60 sterlin değer kaybetmiştir.

Bu da, TL olarak bugünkü kurlarla yaklaşık 720 TL’ye denk gelmektedir.Yani kısaca 3828 TL olan net asgari ücret, şubat ayından bugüne, döviz karşısında yaklaşık yüzde 20 erimiş durumdadır. Bu da bize asgari ücretle satın alınan mal ve hizmet miktarının oldukça düştüğünü göstermektedir.

Öte yandan, KTAMS’ın belirlediği, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı haziran sonu itibarıyla 4,121 TL’dir.Yürürlükteki aylık asgari ücret ise net 3828 TL olduğu için, bu rakam aylık açlık sınırının altında kalmaktadır.

Ayrıca, açlık sınırına, kira, akaryakıt, elektrik, su, telefon v.b sabit giderlerle eğitim, sağlık, borç taksitleri de dahil değildir. Bu bağlamda, en önemli hususlardan biri de, net asgari ücretin, açlık sınırının üstünde ve temel ihtiyaçları karşılayacak bir düzeye getirilmesi olmalıdır.

Ülkemizde döviz kurlarının patladığı, son 1 buçuk yılda TL’nin yüzde 50 civarında değer kaybettiği bir ekonomik yapıda, son 2 ayda akaryakıta 4 kez zam yapılması ve bu sürede toplamda ortalama yaklaşık yüzde 25 zam gelmesi hem sektörleri hem de vatandaşları perişan etmiştir.

Akaryakıt zamları dışında, özellikle temel gıda maddeleri olmak üzere, piyasada mal ve hizmetlere A’dan Z’ye zam yapılmış ve halkımız, marketlere ve çarşıya çıkmaya korkar hale gelmiştir. Bu süreçte, dar gelirlilerin, özellikle de, asgari ücretlilerin satın alma gücü günden güne düşmekte, geçinmek imkansız hale gelmektedir.

Hükümet, hayat pahalılığı ödeneğini durdurmaya çalışmış, fakat bu uygulamayı yasa yapmak yerine, kanun hükmünde kararname ile yapmak isteyince, Anayasa Mahkemesi tarafından bu karar iptal etmişti.

Bahse konu mahkeme kararına göre, kamu çalışanlarına ve emeklilerine, belediye çalışanlarına ve sosyal sigorta emeklilerine bu ay sonunda uygulanacak maaş artışı, yüzde 8.83 olacaktır.

Özel sektörde, asgari ücretle çalışanların da, temel ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanına kavuşturulması, ülkedeki en acil konuların başında gelmektedir. Bu bağlamda, yılın 2. asgari ücretinin belirlenmesinde de, hayat pahalılığı oranı önemli oranda baz oluşturmaktadır.

Yeni asgari ücretin belirlenmesi ile özel sektörde çalışan asgari ücretliler ve diğer çalışanlar da kademeli olarak maaş artışı alabileceklerdir.

Madalyonun öbür yüzüne bakacak olursak, asgari ücret artışı yapacak durumda olmayan birçok işletme bulunmaktadır. Küçük işletmelerin işverenleri ve esnaf da çok zor durumdadır. Birçok işletme kira, elektrik, sosyal güvenlik yatırımlarını, sabit giderlerini ve mevcut çalışanlarının maaşlarını ödemekte bile oldukça zorlanıyorlar.

Bu çerçevede, devlet, ekonomik durumu iyi olmayan işletmelere, sağlayacağı kira, ücret, elektrik,  hibe ve sosyal güvenlik primi katkıları ile işletmeleri rahatlatmalı ve asgari ücret artışı yapmalarına destek olmalıdır.

Bir başka önemli konuda, bazı sendikaların asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili önerileridir. Önerilerden biri, yapılacak yasa değişikliği ile asgari ücrete, oluşacak hayat pahalılığının senede 2 defa, Kamu da uygulandığı gibi yansıtılması, böylece otomatiğe bağlanması olacaktır.

Diğer öneri de, asgari ücretin en düşük memur maaşına endekslenmesidir. Tabii ki, bu önerinin maliyetinin,  özellikle, işveren ve devlet kesimleri tarafından nasıl yorumlanacağı ve değerlendirileceği merak konusudur. Bu öneriler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından da değerlendirmeye alınmalıdır.

Son söz olarak, yeni asgari ücretin belirlenmesi için, komisyon acil olarak toplanmalı, ortak müştereklerde uzlaşı sağlayarak yeni asgari ücreti daha fazla geciktirmeden belirlemelidir. Asgari ücretlilerin ve dar gelirlilerin hali perişandır. Fakirleşme çoğalmaktadır. Ülkede artık açlık sorunu vardır.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 yıl Önce

Evet hemde cok cok cok ACİL guncellenmelidir!!!!!

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104