Asgari ücret tartışmaları ve sağlıktaki eksikliklerin giderilmesi

Bugünkü yazımda, gündemin sıcak konuları olan asgari ücret,  sağlıktaki eksiklilerin giderilmesi ve 2. doz aşı konularına değineceğim.

Asgari Ücret Tartışmaları; Yeni asgari ücret geçtiğimiz cuma günü Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Asgari ücrete 1 yıllık hayat pahalılığı civarında yaklaşık yüzde 15 artış getirildi. Bu artışla birlikte, brüt asgari ücret 4 bin 400 TL, net asgari ücret de 3 bin 828 TL olarak belirlendi. Net asgari ücrete yaklaşık 500 TL artış geldi.

Şimdi de süreçle ilgili yaşananlara bakalım; İşveren tarafı, asgari ücretin belirlendiği son toplantıya covit önlemlerini ileri sürerek katılmadı. Hâlbuki son toplantı, daha büyük bir salonda ve gerekli virüs önlemleri alınarak, işçi ve devlet temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

Daha önceki toplantılar da, işveren tarafının 2 üyesinin değişiklik talebinden dolayı yapılamamış ve yine zaman kaybı yaşanmıştı. Keşke, işveren tarafı da son toplantıya katılsa ve taleplerini Asgari Ücret Komisyonu’ na ve kamuoyuna açıklasaydı.

İşçi temsilcileri ise, son toplantıya katılmalarına rağmen, devlet tarafının önerdiği asgari ücret rakamını yetersiz bulduğu için red oyu verdi ve toplantıyı terk etti. Alınan kararı da imzalamadı. Asgari ücret yasasında ise, alınan kararların komisyon üyeleri tarafından imzalanması gerekiyor.

Bu bağlamda, işçi tarafı ortada yasaya aykırı bir durum olduğunu ileri sürerek, yeni asgari ücrete itiraz etti ve 10 günlük sürede itirazlarının dikkate alınmaması halinde, konuyu mahkemeye götüreceğini açıkladı.

Gelinen aşamada, devlet tarafının olumlu oyları ile belirlenen yeni asgari ücret, Bakanlar Kurulunun onayına gönderildi ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni asgari ücretin geçerli olup olmadığını belki de mahkeme karar verecek.

Öte yandan, işveren tarafı da, belirlenen yeni asgari ücrete itiraz etmeyeceklerini, yaşanan tartışmalara taraf olmayacaklarını ama bu ücreti veremeyecek olan birçok küçük çaplı işletme de olduğunu açıkladılar. Bu tür işletmelere de işçi çıkarmamaları için, devlet tarafından ücret katkısı, kira, elektrik katkısı sağlanması faydalı olacaktır.

Bu bilgiler ışığında, bütün bu tartışmaların ve itirazın ivedi olarak tamamlanması gerekiyor. Zira 1 yıldır artış yapılmayan asgari ücretlileri daha fazla bekletmemek gerekmektedir. Ülkedeki ekonomik kriz, kapanma ve pahalılıktan dolayı perişan haldedirler.

Sonuç olarak, işçi tarafını bu artış tatmin etmese de, öte yandan, kamu çalışanları ve tüm emekliler, 2020 yılında gerçekleşen toplam yüzde 15.03 oranındaki hayat pahalılğı artışının tümünü değil, yapılan kesintiden dolayı yüzde 12.98 oranında bir artış alacaklardır. Zaten bu artış da uygulanmayarak, 3 ay sonraya ertelenmiştir. Bu yüzden, böylesine bir ekonomik kriz ortamında asgari ücrete yapılan yaklaşık yüzde 15 artış önemlidir. Keşke daha fazla yapılabilseydi.

İşçi tarafını yaklaşık yüzde 15 oranında olan ve yaklaşık 500 TL ye denk gelen bu artış tatmin etmese de, neticede perişan halde olan emekçilerin yeni asgari ücreti bir an önce almasına fırsat yaratması gerekmektedir.

Kapanma döneminde sağlıktaki eksikliklerin giderilmesi ve 2.doz aşı konusu:

Yaklaşık 2 haftadır kapalı durumdayız. Anlaşılan, ülkeye gelen mutasyonlu virüsün de etkisiyle, virüsün yayılma hızı böyle devam ederse, ne zaman açılacağımız şu anda net görülmüyor.

Bu bağlamda, bu kapalı dönem fırsat bilinerek, sağlıktaki eksikliklerimizin giderilmesine azami gayret gösterilmeli ve çalışmalar noksan olan konulara odaklanmalıdır.

Bu çerçevede, uzmanların da işaret ettiği üzere, Pandemi hastanesinin dolacağı ihtimaline karşı yeni bir Pandemi merkezi şimdiden hazırlanmalıdır. Son dakikaya bırakmamak gerekmektedir.

Pandeminin başından beri, fedakârca çalışan sağlık çalışanlarının sayı olarak yetersizliği ve aşırı yorgun oldukları da göz önünde tutularak, yeni hemşire ve hekim alımı için, ivedi olarak yasa değişikliği yapılmalıdır.

Toplumun büyük bir kısmını hızla taramak için, süratle hızlı testler ülkeye getirilmelidir. Bu bağlamda, yurt dışından 75 bin hızlı testin ülkeye yakın bir zamanda geleceğini sağlık bakanı açıklamıştır. Bu hızlı test konusunu mutlaka çözmemiz gerekmektedir. Zira test sayısının artması önümüzü daha rahat görmemizi sağlayacaktır.

En önemli konulardan biri de, aşı temin ve programının süratle hazırlanması ve tüm sağlık alanında planlamanın mutlaka hayata geçirilmesidir. Bu çerçevede, tüm toplumun aşılanması için, hem Türkiye ‘ den hemde A.B den aşı tedarikini hızlandırmak gerekmektedir.

Bunun yanında, geçtiğimiz günlerde, bazı iş insanlarımızın girişimi ile başlatılan aşı tedariği çalışmalarını sağlık bakanlığımız koordine ederek, bu aşıların Türkiye Sağlık Bakanlığının kontrolünden geçmesi için,Türkiye yetkilileri ile eşgüdüm içinde çalışarak, aşıların Türkiye’ ye ulaşmasını sağlamalıdır.

Ayrıca, bir diğer önemli konuda, 1. doz aşıyı olan insanlarımızın 2. doz aşı zamanları dün itibarı ile gelmeye başlamıştır. Bu bağlamda, özellikle çoğunluğu yaşlı olan insanlarımızın hastane ve sağlık ocaklarında kalabalık yaratmadan ve uzun süre bekletilmeden 2. doz aşı olmaları sağlanmalıdır.

Bu maksatla, aşı olacak insanlarımıza, bir plan çerçevesinde randevu verilerek, onları stres ve sıkıntıya sokmadan, düzenli ve huzurlu bir şekilde aşılanmalarına imkân tanınmalıdır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104