Asgari ücretli açlık sınırının altında

KKTC’de asgari ücret 10 aydır aynı. En son, geçtiğimiz şubat ayında 220 TL artışla, brüt 3 bin 820 TL, net olarak da 3 bin 323 TL olarak belirlenmişti. Düşünün ki, pandemi öncesindeki dönemde belirlenen bir asgari ücretten bahsediyoruz. Hatta, bu asgari ücret o dönem koşullarında bile yetersiz bulunmuştu.

Bu tarihten sonra yaşanan pandemi krizi ile birlikte, yaşanan aşırı döviz kuru yükselişleri iğneden ipliğe her şeyin fiyatını yükseltti. Pahalılık, dar gelirlileri perişan etti. Satın alma gücü düştü, geçinmek çok zorlaştı.

Yaşanan ekonomik kriz, özel sektörde asgari ücretle çalışan insanlarımızı çok zor durumda bıraktı. Onbinlerce emekçi ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, dört gözle asgari ücrete yapılacak artışı bekliyor.

Bu bağlamda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, daha fazla zaman geçmeden, yeni asgari ücreti belirlemelidir.

Bu çerçevede komisyon acilen toplanmalıdır. Komisyonun geçen hafta toplanarak, sonuç almaması ve toplantıyı iki hafta sonraya ertelemesi çalışanları üzmüştür.

Mevcut asgari ücret, şubat ayından bu yana, sterlin bazında yaklaşık 100 sterlin, yani 1000 TL’den fazla erimiş durumdadır. Bu gösterge, asgari ücretle çalışanların satın alma gücünün oldukça düştüğünü net olarak ortaya koymaktadır. Bu da bize asgari ücretle satın alınan mal ve hizmet miktarının oldukça azaldığını göstermektedir.

Asgari ücretliler ve dar gelirliler, artan döviz kurları ve pahalılıktan dolayı gıda masraflarını bile karşılamakta zorlanıyorlar. Kiralarını, borçlarını, çocuklarının okul masraflarını ve diğer sabit giderlerini karşılayamıyorlar.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), 31 Ekim 2020 itibarı ile 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 3 bin 599 TL olarak açıkladı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 3 bin 599 TL.

Asgari ücretlilerin aldığı maaş, maalesef gıda harcamalarına bile yetmiyor. Bu bağlamda, KTAMS’ın yaptığı çalışma ile belirlediği 3 bin 599 TL tutarındaki açlık sınırını düşündüğümüz zaman, asgari ücretin bu rakamın altına düştüğünü görüyoruz. KTAMS’ı yapmış olduğu bu çalışma için tebrik ediyorum.

Öte yandan, işletmeler, esnaf ve işverenlerin de ekonomik krizden dolayı çok zor bir dönemden geçtiğini biliyoruz. Resmi olarak, yaklaşık 9 bin işyeri çalışmaya ara verme bildirimi vermiş durumda. On binlerce çalışan işsiz kaldı. İşsizlik ödeneği de 2 bin 620’den bin 500 TL’ye geriletildi.

Birçok işletme kira, elektrik, sosyal güvenlik yatırımlarını, sabit giderlerini ve mevcut çalışanlarını ödemekte oldukça zorlanıyorlar. Bu bağlamda, asgari ücret artışı yapacak durumda olmayan birçok işletme bulunmaktadır.

Şu anda, maalesef sadece işçiler değil, küçük işletmelerin işverenleri ve esnaf da çok zor durumdadır.

Asgari ücret belirlenirken, hem işçi hem de işveren kesimlerinin hassasiyetleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Yapılacak artışla, asgari ücretin işçiler açısından olumlu rakamlara gelmesi, işverenlerin maliyetlerini artırıp, işçi çıkarmalarına yol açacaksa daha büyük sorunları tetikleyecektir.

Bu bağlamda, devlet, işletmelere sağlayacağı, kira, ücret, elektrik, hibe ve sosyal güvenlik primi katkıları ile işletmeleri rahatlatmalı ve işçi çıkarmalarını önleyip, asgari ücret artışı yapmalarına yardımcı olmalıdır. Ama, maalesef devletin yapacağı 1500 TL lik ücret katkıları ve esnafa yapılacak hibe destekleri henüz tamamlanmamıştır.

Asgari ücretin belirlenmesi için, komisyon toplanarak, taraflar bir araya gelmeli, asgari ücret konusunu enine boyuna değerlendirmeli ve asgari müştereklerde uzlaşı sağlayarak yeni asgari ücreti daha fazla geciktirmeden belirlemelidir. Dar gelirli emekçilerin dayanacak gücü kalmamıştır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104