Asıl olan devlettir

Ne yazık ki ülkemizde siyasete ve siyasetçiye güven çok azalmış olabilir...

Bunda, günümüze kadar görev üstelenen herkesin ciddi sorumluluğu vardır.

Ancak, siyasetçiye ve siyasete güvensizlik; dileyen herkesin dilediği herhangi bir siyasetçiye çok rahat bir şekilde ve üstelik medya aracılığı ile çamur atabilmesini gerektirmez.

Bir süreden beri, bu tür davranışlar ne acıdır ki bazı basın yayın organlarımızda yer alabilmektedir. Sanal ortam ise tamamen içler acısı durumdadır. Tam bir felakettir. Dileyen, dilediğine çamur atabilmektedir.

Yüzde yüz doğru olduğuna inansanız bile, eğer kanıtlayacak belgeniz yoksa kaynağınız veya söyleşi yaptığınız kişide, iddialarını belgeleyecek kanıtlar söz konusu değilse, bunları yayınlayamazsınız.

"Şu siyasetçi benden rüşvet istedi; öteki benden şunu istedi" diyecekseniz, elinizde belgeleriniz, kanıtlarınız olmalıdır.

Basın yayın organlarının da, söyleyen kim olursa olsun, "rüşvet istedi" gibi çok iddialı bir ifadeyi kullanması, ciddi hukuki sıkıntı yaratabilecek bir durumdur.

-*-*-

"Bir bakan benden rüşvet istedi..." şeklinde belgelenemeyen bir iddia, ne acıdır ki, hedef alınan kişiye değil, KKTC Devleti'ne hakarettir.

Çok dikkatli olunmalıdır.

Mesele siyasiler, bakanlar, vekiller değil; devlettir.

Devlete hakaret ediliyor olmasıdır.

Kimse, devlete hakaret edecek, devleti küçük düşürecek cürete sahip olmamalıdır.

KKTC'nin varlığı ve saygınlığı; Kıbrıs Türk halkının toplumsal varoluş mücadelesini de içeren bir varlık ve saygınlıktır...

-*-*-

Devlete saygınlık kazandırmak, elbette siyasilerin birincil görevleri arasındadır ve çok acıdır; bazı siyasilerin tavır ve davranışlarında sıkıntılar olduğu yönünde iddialar ayyuka çıkmış olabilir.

Arsa - arazi spekülasyonlarından, bet izni takip edildiği ya da bir şirketin kazandığı ihalenin hukuki ve yapım aşamasının denetimi ile ilgili fahiş ücret talep edildiği iddiaları, herkesin diline düşmüş, Ombudsman raporlarına yansımış iddialardır.

Ancak, hiçbir iddia, hiçbir kişiye, hiç bir iş insanına, kendini devletin üzerinde görme, sağa sola çamur atma, ders verme gibi hakları vermemektedir.

Ülkenin bürokrasisi, birçok yatırımcının, birçok iş insanının canını yakmaktadır.

Ancak, hiçbir şey, devleti aşağılamayı, devlete hakaret etmeyi "haklı" gösteremez...

Bu ülkenin yasaları, bu ülkenin anayasası vardır.

Yasalarda eksiklikler olabilir.

Yabancı yatırımcıyı korkutan, uzaklaştıran uygulamalar da olabilir hatta kesinlikle vardır...

Ama unutulmamalıdır ki, KKTC, adalet ve hukukun işleyişindeki hantallık ve hatta bazı aksaklıklarına rağmen; bir hukuk devletidir.

Bazı yatırımcılar, devletin varlığından şüphe ediyorsa, ülkenin çıkarlarını korumak için devlet gücünün kullanılamayacağını, yasaların işlemeyeceğini sanıyorsa çok yanılıyor. Yasalarla hak aramak yerine girginlikle, karmaşayla bir şeyler elde etmeye çalışmaktan vazgeçilmelidir. Hadsizliğin vebali ağır olabilir.

Bu şekilde gereksiz tartışmalar, gereksiz suçlamalarla uğraşacağımıza ülke yaşamına yararlı olacak işlerle, ülke ekonomisine kazandırılacak gelirlerle, yaratılacak istihdamlarla uğraşalım...

Yurt dışlından gelen yatırımcılara sesleniyoruz; haksızlığa uğradığınıza inanıyorsanız, yargıya başvuracaksınız...

Beğenmiyorsanız da çekip gideceksiniz.

YORUM EKLE