Avcılık ciddi sorumluluk isteyen bir uğraştır

Avlanmanın, yani ava gitmenin, dünyanın en zevkli uğraşlarından birisi olduğu söylenmektedir. Yalnızca ülkemizde değil dünyanın her tarafında “karada, denizde, gölde veya akarsularda evcil olmayan hayvanları vurma veya yakalama işi” çok sayıda insanın en önemli uğraşlarından birisidir.

Tüm dünyada genellikle ava dönemsel izin verilmektedir ancak sayısı fazla olan bazı av hayvanlar için bazı ülkelerde sürekli av fırsatı tanınmaktadır.  Bazı özel alanlarda, çiftliklerde de parayla av yaptırılmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi, av hayvanlarının azaldığı ülkelerde, hayvan neslini korumak amacıyla av dönemsel açılıyor. Genellikle yavrulama dönemlerinde av yasaklanıyor.

İnsanların çoğu ava spor olsun diye gittiklerini söylemektedirler. Bu sporun içinde eğlence ve heyecan da vardır. Sorumlu avcılar, av kurallarına uyan, yasak dönemlerde avlanmayan, av hayvanlarını herkesten fazla düşünen kişilerdir.

Biraz tezat gibi gelebilir ama bilinçli avcı av hayvanlarını düşünen, üremesini, çoğalmasını isteyen kişilerdir. Yine tezat gibi gelebilir ama avcılar genellikle doğayı seven insanlardır. Öyle olması da gerekmektedir.

Tabii ki avcının sorumluluk duygusu yalnızca av hayvanları için değildir. Elinde tuttuğu öldürücü silah nedeniyle avcının ekstra bir sorumluluğu vardır, çevreye ve çevredeki insanlara karşı da sorumlu olmalıdır.

Avcıların elindeki tüfeğin öldürücü olduğunu kesinlikle unutmaması gerekmektedir. Maalesef avda bazı avcılar bunu unuttuğu için çok kez insanlar yaralanmakta, sakat kalmakta ya da ölmektedir.

Av kazalarının olmaması için ciddi eğitim ve çok ciddi yasal önlemler olmalıdır. Bilinç çok önemlidir... Ülkemizde bu bilincin herkeste yüzde olduğunu söylemek çok zordur.

Dünyada aklınıza gelebilecek pek çok hayvan av kapsamı içindedir, birçoğu için ise nesli tükenmek üzere olduğu için yasaklar getirilmiştir.

Ülkemizin kurak oluşu, av hayvanlarına yönelik bir devlet politikası olmaması, sürekli betonlaşma ile av hayvanlarının yaşam alanlarını daraltılması ve yasak avın önlenememesi, yıllar içinde av hayvanlarının azalmasına neden olmuştur. Her yıl av dönemlerinde bu konular tartışılmaktadır. Özellikle “İkinci İnce Av”, çevreciler, hayvan severler ve avcılar arasında hep tartışma konusu olmuştur. Ancak bu tartışmalardan ciddi sonuçlar çıkmamaktadır.

Ülkemizde ciddi oranda avcı vardır, av ciddi bir sektörü de oluşturmaktadır ve avın açılması merakla beklenmektedir. Çok bilinçli, kurallara uyan avcılarımız vardır ama birçok konuda olduğu gibi av konusunda da eğitemediğimiz kişiler mevcuttur. Yasal tedbirleri de alamadığımız için her av dönemi istenmeyen olaylar yaşanmaktadır.

Ava giden kişilerin sigara içerken, ya da yemek yemek için ara verdiğinde çevreyi yakmamak, yangın çıkarmamak için tedbir alması gerekmektedir. Dün böyle bir ihmal nedeniyle yangın çıktığı iddia ediliyor.

Büyükkonuk – Yedikonuk arasında dün çıkan yangında, 12 dönümlük özel arazideki anız ve rulo balyalar ile 30 dönümlük ormanlık alandaki 20 harnup, 40 zeytin ve 20 çam ağacı yandığı, bu yangına sorumsuz bir avcının neden olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan, Gaziveren ovasında hiç olmaması gereken bir olay yaşandı. Hayvan otlatan 16 yaşındaki Ali Hayribetoğlu isimli çocuk, avcıların açtığı ateş sonucu boynundan vuruldu.

Diğer taraftan, Aydınköy’de 43 yıldır narenciye üreticiliği yapan Asım Metti’nin portakal ağaçları avcıların hedefi oldu. Çok sayıda portakal meyvesi saçmalarla zarar gördü.

Hisarköy’de ise ava giden tansiyon hastası 55 yaşındaki bir kişi rahatsızlandı ve bulunduğu yerden itfaiyenin yardımıyla çıkarıldı.

Gördüğünüz gibi “İnce Av”ın ilk günü birçok olay yaşandı. Her şeyden önce avcıların nereye ateş ettiğini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bazı avcılar, av hayvanını görünce dünyasını unutuyor ve çevrede ne var ne yok unutup tetiği çekiyor. Sırf bu nedenle her sene kazalar meydana geliyor. Kendi halindeki 16 yaşındaki çocuğun sorumsuz bir avcı tarafından vurularak yaralanması kabul edilemez.

Bazı avcılar zaman zaman tabelalara, zaman zaman ağaçlara ateş açıyor. Av bulamadığında öfkesini başka şeylerden çıkarıyor. Sinirinden köpeğini vuran avcı bile vardır. Avcılık da bir disiplin işidir, bir avcı elindeki tüfekle dehşet saçmamalıdır. Aydınköy’deki vatandaşımızın portakal ağaçlarından ne istendi ki? Böyle avcılık olmaz.

Bu arada ciddi rahatsızlıkları olan avcılar da tansiyon hastası olan ve zor durumda kalan avcı gibi, tedbirlerini almalıdır. Rahatsızlığı olan kişiler, ilaçlarını almalı, ava yalnız gitmemeli, inip de çıkamayacağı yerleri tercih etmemelidir.

Avcılık ciddi sorumluluk isteyen bir iştir. Avcıların bazıları eleştiriyi kabul etmiyor, biz de zaten genelleme yapmıyoruz.  “Tüm avcılar aynıdır” demiyoruz ama sorumsuz birçok avcı vardır. Bu avcıları en başta kendi örgütleri uyarmalı, eğitmeli, kurallara uymayanları elemelidir. Avcılık ciddi sorumluluk isteyen bir iştir. Bundan sonraki haftalarda başka sorun yaşamamamız için ilgili kesime uyarılar yapılmalı, tedbirler alınmalıdır.

YORUM EKLE