Avrupa Birliği'nin üveyik kuşu hassasiyeti

KIBRIS Gazetesi, hiçbir zaman “avcılığa” ve “avcılara” karşı olmadı, ancak “avcılığı” usulüne göre yapmayanlarla hep mücadele etti.

Kaçak avcılığa hep karşı durduk…

Avcıların hem yasalara uyması, hem de doğaya ve av hayvanlarına karşı centilmence davranması gerektiğini savunduk.

Avcıların çevreye zarar veren değil, en büyük çevreciler olması gerektiğini söyledik.

Avcılık adına katkı koyanlar için “başımızın üzerinde yeri var” dedik.

Av hayvanı üretimi konusuna destek verdik.

Av hayvanlarının gereksinim duyduğu, yaz aylarında doğaya su bırakma veya av hayvanlarının beslenmesini sağlama girişimlerini destekledik, bunları yapanları yüreklendirdik.

Av hayvanları ve dürüst avcılık konusunda, toplumu ve avcıları bilinçlendirme çalışmalarını, verilen eğitimleri takdirle karşıladık.

Televizyonumuzda avcıların beğeniyle izlediği av programlarına yer verdik.

Bazı hassasiyetlerimizi yanlış anlayıp bizi eleştirenler, hatta kapımıza siyah çelenkle de gelenler oldu ama onlara da anlattık, “Biz avcı düşmanı değiliz, avcılığın dürüst yapılmasını istiyoruz” dedik.

KIBRIS Gazetesi olarak, bazı av hayvanlarının tükenmek üzere olduğunu da iddia ederek, o konularda da ısrarlı yayınlar yaptık.

Üveyik kuşu da bize göre nesli tükenmek üzere olan bir hayvan.

Bu nedenle çok sayıda yayın yaptık, zaman zaman üveyik avının ertelenmesini ya da iptal edilmesini talep ettik ve tahmin edeceğiniz gibi yine tepki topladık, yine adımız “avcı düşmanı” diye çıktı.

Halbuki yaptığımız düşmanlık değildi, gözlemlerimiz vardı. Gazetemizin gönüllü çevre muhabiri, deneyimli gazeteci Mustafa Gürsel, bu konuda bilimsel veriler de ortaya koydu.

Hatta gazetemiz, üveyik avı konusunda Avrupa Birliği’ni bile eleştirdi.

İşte o Avrupa Birliği, geç de olsa doğru kararı verdi.

Avrupa Birliği, ‘üveyik’ kuşunu soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar listesine ekledi ve geçici avlanma yasağı kararı aldı.

Birlik, geçici avlanma yasağının yanı sıra, bir dizi tedbir daha alacağını ve bu tedbirlerle ilgili ilerleyen günlerde bilgilendirme yapacağını duyurdu.

Avrupa ülkelerinden bazıları karara olumlu yaklaşırken, bazıları da eleştiriyor. “Ne olursa olsun illa ki vuralım” anlayışı başka ülkelerde de var yani.

Avrupa Birliği’nin bu kararına karşı “ülkemizde ne yapılacak” sorusuna Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ve KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser olumsuz yaklaşmadı. Her iki yetkili de yapacakları araştırmalar sonucunda, gerek görülmesi halinde üveyik kuşunun ülkemizde de koruma altına alınabileceğini belirtti.

Elbette yetkililerimiz araştırmalarını yapsın… Bu araştırmaları biz de yapacağız, amacımız avcıları engellemek değil, doğaya zarar verilmesinin önüne geçmektir.

Sürdürülebilir avcılık için öncelikle doğanın ve av hayvanlarının korunması gerekmektedir. Av hayvanlarının nesli tükendikten sonra avcılığın bir anlamı kalır mı acaba?

YORUM EKLE