Azınlık psikolojisinin, üstesinden gelmek kolay değil…

Cuma günü KIBRIS TV’ye telefon bağlantısıyla konuk olan İlkay Şuayıp, anı dağarcığından 1950 yıllarından başlayarak aktarımlar yaptı.

Aktardıklarının her cümlesinde, Kıbrıs Türk Halkının, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi kesitler vardı.

Bir aktarım, bu bağlamda ancak bu kadar zengin olabilirdi.

… Sene 1950… Annesi babasıyla birlikte dükkanda çalışıyor. Dükkanları bandabuliyanın ana giriş kapısının tam karşısındaki köşede. Bedestenin batı tarafında, o zamanlarda var olan sıra dükkanlardan biri.

İlkay Şuayıp, anlatıyor: ‘O zamanlar Kıbrıslı Türk kadınlar, çoğunlukla evlerinin hanımıydı. Annem babamla birlikte çalışırken, Kıbrıslı Türk kadını olduğu anlaşılmasın diye Rum kadınlar gibi giyinirdi. Siyah uzun etek, haki gömlek… Hatırladığım başında da siyah yemeni vardı.’

O yıllarda da Selimiye Camii çevresinde Kıbrıslı Türkler çoğunlukta olmasına rağmen, Rum çoğunluğa karşı, azınlık psikolojisinin etkisi altında olduğunu, farkında olmadan ele veriyordu.

***

Bireysel ve toplumsal özgüven, çok önemli ve de olması gerekendir.

Özgüven sorunumuz o denli içselleştirilmişti ki 18 Nisan 1943’te Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu (KATAK), Kıbrıs Türk Halkının önde gelen isimlerince kuruldu.

KATAK, içten dışa yansıyan bir psikolojinin ürünüydü adeta.

Düşünebiliyor musunuz, Kıbrıslı Türk Kadın, Türklerin daha yoğun olduğu bir bölgede, çarşıdaki iş yerinde, ‘yanlış anlaşılmasın’ diye Rum kadınlar gibi giyiniyor…

Kıbrıslı Türkler siyasi amaçlı bir örgütlenmeye yönelirken, azınlık tabelasını neredeyse göğsüne asıyor. Ya da liderliği astırıyor.

***

İnsanlar çok ileri yaşlarda da olsa psikolojik sorunlar yaşadığı zaman, uzmanlar, onları dinlerken çocukluk günlerinden başlarlar.

Çünkü çocukluk günlerinde yaşadıkları, kişiliğinde, ruh sağlığında, sorunlar karşısında duruşunun neden kaynağıdır.

Hiç kuşkunuz olmasın, toplumlar için de bu geçerlidir.

***

KKTC ve KKTC’nin temel insan, vatandaş unsuru olan Kıbrıslı Türkler, dünyanın stratejik önemi hiç eksilmeyen bir toprak parçasındadır.

Bu durum, hem avantaj, hem de ağır bir yük gibi sorumluluktur.

1943’te lider sayılacak kadrolar bize azınlık nitelemesini layık görebilir.

Ancak 21. Yüzyılda, derinlerden, uzun geçmişten gelen azınlık ve etkisizlik psikolojisini silip yok etmemiz gerekir.

***

Biz azınlık psikolojisinden kurtulamadığımız sürece, Kıbrıslı Rumlar bizi asla eşit siyasi taraf olarak kabul etmez.

Rumları boş verin, dünya da kabul etmez.

Edermiş gibi görünürler en çok…

Unutmayalım 0 (Sıfır) 1 sayısının sağına konursa 1(bir) 10 olur… Değeri on kat büyütür. Sol tarafına, yani önüne konursa, bir yine birdir… Sıfır da olmayanı ifade eder…

Kıbrıs Türkü, değerini, ağırlığını, itibarını, yaptıkları, ettikleri ve duruşuyla dünyaya gösterecek kadar değerli ve niteliklidir.

Sağlıkla taçlanmış, mutlu ve güzel bir pazar günü yaşamanız dileğimizdir.


 

YORUM EKLE

banner75