Bali belası gençleri tehdit ediyor

Gençlerin bali (Bally) çektiği gerçeği yeni değildir.

Zaman zaman bulunan bali ve balilerin boşaltıldığı naylon poşetler endişe yaratıyor, o günlerde konuyu gündeme taşıyor ama daha sonra yine unutuyoruz.

Yıllardır bu sorun var...

Aslında yetkililer bu iş için tedbir de almaya çalıştı.

“Almaya çalıştı” diyoruz, çünkü pek bir çare olmadı yapılanlar.

Ne mi yapıldı? “Uçucu Maddelerin Zararlarından Çocukları Koruma Yasası” kapsamında da bali gibi maddelerin 18 yaşından küçüklere, okul etraflarında ve 18 yaşından büyük olsa dahi bir adetten fazla satılması yasak ve suç.

Hep söylüyoruz, yine söyleyelim, yasa yapmak değildir önemli olan, mesele yapılan yasalar uygulanabiliyor mu?

İşte size işe yaramayan bir yasa daha.

“Uçucu Maddelerin Zararlarından Çocukları Koruma Yasası” eğer işe yarasaydı, geçen hafta Gazimağusa’da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Sosyal Konutlar Mahallesi’nin karşısındaki okaliptüs ağaçlarının arasında yaklaşık 100 adet boş Bally (bali) tüpü ve balilerin boşaltıldığı naylon poşetler bulunmazdı.

Eğer yasaya uyulsaydı, bu kadar çok boş bali tüpü çıkar mıydı ortaya?

Gerçekten de 18 yaşın altındakilere bali ve benzeri maddeler satılmıyor mu?

Gerçekten de söz konusu işletmeye giden bir yetişkine bir adetten fazla bali ve benzeri madde satılmadığını söyleyebilir miyiz?

Hiç sanmıyoruz?

İşletmeler yasaya uymuyor ve söz konusu maddelerin kötü amaçlı kullanımı sürüyor.

Gazimağusa’da çok sayıda boş bali tüpü bulununca herkes endişeye kapıldı.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun girişimiyle Gazimağusa Kaymakamlığı ve polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Daha önce haberlerini çok yaptık, uyuşturucu etkisi olan balinin, insan sağlığına çok büyük zararı var.

Uzmanlar, bali ve benzeri maddelerin diğer uyuşturucu maddelerin kullanımında bir geçiş rolü üstlendiği uyarısına bulunuyor.

Sağlık için bu kadar zararlı olduğu halde, çocuklar, gençler arasında bali kullanımı salgın gibi yayılıyor.

Uzmanlar, bali kullanan kişilerin sinir sistemlerinin bloke olduğunu, nasıl davranacaklarını geçici süreliğine bilemediklerini, kendisine veya başka kişilere de bu süre içerisinde zarar verebileceklerini vurguluyor.

Uzmanlar, ailelerin çocuklarını bu gibi maddelerden uzak tutmak için onları iyi gözlemlemelerini ve risk görmeleri halinde profesyonel yardım almaları gerektiğini kaydediyor.

Bu zararlı maddelerle ilgili yapılan yasasının yeterli olmadığı ortada, belli ki denetimin artması ve yasaya uymayan işletmelerin ciddi ceza alması gerekiyor.

Devletin, toplumu, başta da çocukları, gençleri bali ve benzeri maddelerin zararlarıyla ilgili bilgilendirici, bu maddeden uzak tutmak için eğitici çalışmalar yapması, hem de ciddi denetim uygulaması şart.

Hatta “Uçucu Maddelerin Zararlarından Çocukları Koruma Yasası” yeniden ellenebilir.

Durum gerçekten ciddiye alınmalıdır, gelecek nesillerin bu şekilde batağa saplanmasına, harcanmasına izin vermemeliyiz.

 

 

 

YORUM EKLE