Balıkçılık, Lefke ve Sophia bebek

Ülkemize gelen ve sosyo - ekonomik yaşantımızla bir miktar ilgilenen yabancıların en çok hayret ettiği konuların başında, balıkçılığın gelişmemesi gelir.

Evet, Doğu Akdeniz’de deniz kirliliği ve başka sebeplerle özellikle kıyı balıkçılığında sıkıntılar olduğu bilinirken, gazetemize konuşan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı ise balıkçılığa devletin ciddi bir destek vermediğini iddia etti. Tarım Dairesi bunun doğru olmadığını, sektörü desteklediklerini öne sürdü. Dairenin dünkü açıklaması daha çok yapılacaklar üzerine kuruluydu, mutlaka balıkçıların buna da söyleyecekleri olacaktır. Biz geçmişten bugüne bir değerlendirme yapacak olursak, sektöre gerçek anlamda ilgi gösterilmediği bir gerçektir.

Oysa, bu konuda kesinlikle yapılabilecek çok şey olduğu ortadadır ve hükümetin ilgi göstermesi, çalışmalar yapması bizce önemlidir.

Elbette çevrenin ve tükenme riskli balıkların, canlıların korunması öncelikli hedef olmalıdır. Bu amaçla çok bilimsel araştırmalar yapılması gerektiği de ortadadır. Ülkemizdeki bunca üniversite arasında, bu konuda bilimsel araştırmalar yapacak olanlar kesinlikle çıkacaktır.

-*-*-

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü'nün dün KIBRIS Gazetesi’nde de yer alan bir açıklaması, çok dikkat çekicidir.

Kimse, Güzelyurt'a yeni bir hastane yapılmasına karşı değildir.

Ancak bu konuda, en doğru çözümün ne olduğu konusunda, her kafadan bir sesin çıkması ve ortada bırakılması yerine, çok geniş katılımlı, çok ciddi değerlendirmelerin de yapılacağı bir konferansın organize edilmesi daha doğru olmaz mı?

Şu anda, Yeşilyurt'taki Cengiz Topel Hastanesi dururken ve Lefkelilerin haklı bir şekilde dile getirdiği "doktor eksikliği" ortadayken, Güzelyurt'a yeni bir hastane inşa etmek ve yeni bir kadro kurmak çok kolay olmasa gerek...

Ancak bu, sadece, "katıldığımız" ve Lefkelilere ait bir iddiadır...

Hükümet, Güzelyurt'a hastane yapmakta gerçekten kararlıysa ve bu kararlılık, seçim yatırımı amaçlı değil, hizmet amaçlıysa, bunun bölgedeki büyük çoğunluk tarafından hazmedilmesi de önemlidir.

-*-*-

Ve milyarder bebek konusu en azından bizim ülkemizde kapandı.

Sophia bebek ve taşıyıcı anne Svetlana Bezpiatalia dün sabah Türkiye'ye gönderildi.

Türkiye Cumhuriyeti Polisi, 17 aylık Sophia'yı Svetlana Bezpiatalia'nin kucağından alıp, mahkeme tarafından "yasal ve biyolojik anne" olarak kabul edilen Olga Mirimskaya'ya verdi. Daha doğrusu, Mirimskaya'nın avukatlarına teslim etti. Rusya'nın "bebeği resmen istediği" haberi KIBRIS Gazetesi’nde geçtiğimiz gün yayınlanmıştı.

Rusya, bebeği, hem Türkiye hem de Kıbrıs Cumhuriyeti'nden resmen talep etmişti. Zaten, Interpol da aynı şekilde, iki devletin ulusal polis güçleri ile temastaydı.

Bundan sonrası nasıl gelişir bilemeyiz...

Ama filmlere konu olacak bu dram, ülkemizde siyasi çözümsüzlüğün, ciddi sıkıntılara sebep olabileceğini bir kez daha ispat etti.

Daha fazla, uluslararası hukuk dışında, kaçakların ülkesi olmamak adına, siyasi çözümün şart olduğu gerçeği, bir kez daha ortaya çıktı.

Bu arada, hiç mütevazı olmayacağız... KIBRIS, en başından, en doğru bir şekilde bu olayı takip etti... Muhabirlerimiz kuş uçurtmadı, tüm bilgilere en doğru şekilde ulaşmayı başardı. Her iki tarafın avukatları ve yakınları ile görüşülerek, Rus basını incelenerek, en doğru şekilde bu ilginç olay okuyucuya ulaştırıldı.

Polisimiz ve yargımız da, olayı çok iyi kontrol etmeyi başardı.

YORUM EKLE

banner107

banner108