Baloncuk Otomobil (Bubble Car): Isetta

BMW'nin ilk “micro” otomobili... Isetta, Dünya’nın en başarılı küçük otomobillerinden biridir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası gerek maliyeti gerek yakın mesafe arası ulaşımı kolaylaştırması ekonomik olması adına üretilmiş, çok farklı bir ön kapı anlayışına sahip olan şeker araba. Ayrıca çekirdek bir aile sığabiliyor bu arabaya. En azından o dönem afişlerinde o yönde görsel materyal mevcut.

Bununla beraber “bubble car” modellemesinin ilk örneği olması kendinden sonra üretilen mini arabalara da bu adın takılmasını sağlamıştır. Bir micro car olarak VW Beetle, Mini Cooper, Fiat 500 ya da Citroen 2cv gibi akıllarda kalmasa da bir mühendislik harikasıdır. Yukarıda sayılan retro otomobiller gibi tekrar üretilme şansını ise bulamamıştır.

1956’da Alman Federe Cumhuriyeti hükümeti motorlu taşıtlar yasasını değiştirdi. Bu değişimle birlikte küçük otomobil sınıflarının lisansa izin verilebilir motor hacimleri yeniden düzenlendi. Bu ayarlama BMW’yi etkileyerek Isetta 250 aracında yeniliğe gitmesine sebep oldu. Böylece BMW Ekim 1956’da Isetta Moto Coupe DeLuxe modelini tanıttı. Isetta 300 modelinde, Isetta 250’deki kubbemsi camlar yerine daha uzun, kayan yan camlar konuldu. Tek silindirli motorun silindir çapı 72 mm’ye, silindir yüksekliği ise 73 mm’ye çıkartılarak 298 cc’lik bir hacim elde edildi. Ayrıca BMW mühendisleri motorun sıkıştırma oranını da arttırarak (6,8:1’den 7,0:1’e) araca 13 beygirlik güç ve 85 km/s maksimum hız kazandırdılar.

BMW’nin ilk “ MİCRO” otomobili. Dünyanın en başarılı küçük otomobillerinden biri… Ama bir yerlerde bir tuhaflık var sanki.

Isetta bir olan İtalyan tasarımlı micro car olmasına rağmen farklı ülkelerde, lisanslı olarak da üretildi. İspanya, Belçika, Fransa, Brezilya, Almanya ve Birleşik Krallık'ta da lisans altında üretilmiştir. Yumurta şekli ve kabarcık benzeri pencerelerinden dolayı kabarcık arabası olarak da bilinir hale geldi ve bu tanım benzer diğer araçlara da verildi. 1955 yılında BMW Isetta, 3 litre yakıt tüketim değerine sahip dünyanın ilk seri üretim otomobili olup 161,728 adet satış rakamı ile en çok satan tek silindirli motorlu otomobildi.

**********

Ara sokaktakiler: Derviş Bayraktar

Bugün yine babadan oğla, hatta dededen toruna bir klasik hikayesi var… Genç dostum Derviş’in kaleminden:   “Dedem Kadir Bayraktar, Ford Cortina otomobilimizi 1972 senesinde sıfır aldı. 1972’den 2018 senesine kadar bu araç bizim ailede kaldı. Amcalarım, babam ve en son yeğenlerim gençlik zamanlarında kullandılar.

Sonra kimse kullanmayınca yaklaşık 15 sene toprak alanda atıl şekilde durdu. Arabanın geçmişine değinecek olursak beni etkileyen iki olayı var. Babam Mustafa Bayraktar ve dedem Kadir Bayraktar’ın anlatmasına göre 1973 yılında Mağusa’dan Serdarlı’ya giderken Ulukışla’da Rum polisler tarafından durduruldu ve güya silah arama maksadıyla arabanın tüm iç döşeme ve koltuklarını parçalayarak bırakmışlardır.

1974 yılında ise Mağusa’da yine Rum askerler tüm Türklerin araçlarını boş bir arazide toplayıp yakmıştır ve bizim Ford o araçların tam ortasındaydı ve hiçbir hasar almadan yanmaktan kurtuldu. Bu ve buna benzer olayları dinledik sonra bu arabaya karşı bende ayrı bir ilgi oluştu.

Bu arabayı alıp restore etmeye karar verdim ancak çok fazla çürüdüğü için 3 seneden fazla kaportacı aradım ve en son Ramazan usta diye birini bulup anlaştım ve arabayı onun garaja çektim. 29 Kasım 2016’da restore işlemleri heyecanlı şekilde başladı. Ancak 15 yıl kullanılmadığından iç döşemesi alt düzeni ve makinesi harap olmuştu. Kaynatamla birlikte makine, şanzıman ve alt düzenin tüm parçalarını alıp sıfırladık. Kaportası ve iç döşemesi sıfırdan yapıldı restore edildi ancak bu süreç hiç kolay değildi stresli bir süreçti ve 15 ay boyunca aralıksız uğraşlar sonucunda bitti. 15 ay boyunca her gün kaportacıya gidip elimden geldiğince ben de uğraştım ve 15 ayın sonunda bu ilgi duyduğum sevdiğim arabaya kavuşma fırsatı buldum.

İnanmayacaksınız ama Ford Cortina klasiğimiz bu kadar sene bizim ailede olmasına rağmen ilk kez dümene oturup sürme fırsatı yakaladım. Bu arabayı bana veren dedem Kadir Bayraktar’a teşekkür eder ve bu yadigara ömür boyu bakacağıma garanti ederim”.

Bayraktar ailesine ne mutlu ki bir miras daha değerini hak ederek yaşam bulmuş. Gelecek Bayraktar ailesi için… Tebrikler Derviş.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104