Ban'ı da yedik!

Ban Ki - Moon... Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri... 1 Ocak 2007'de göreve başlamıştı... İkinci dönemini de tamamladı. 1 Ocak 2017'de, artık bu görevde olmayacak.

Kıbrıs sorununun adını ilk işiten BM Genel Sekreteri, İsveçli Dag Hammarskjöld'tü... 1953 ile 1961 yılları arasında görev yaptı ve Kongo'ya barış götürme çabaları sırasında, o zamanki adı Kuzey Rodezya, şimdiki adı Zambiya olan ülkede uçak kazasında yaşamını yitirdi.

Ardından, çok önemli 1963 çatışmaları ve akabinde BM'nin Ada'ya Barış Gücü gönderilmesi olaylarına tanıklık eden Burmalı U Thant göreve geldi.

U Thant'ı Fransa ve Arap ülkeleri önceleri istememişti. Çünkü, Cezayir'le ilgili konularda Fransa'ya sert çıkan komitelerde görev almıştı. Ayrıca ülkesi Burma, İsrail'i tanımıştı.

Önce Hammarskjöld'e vekalet etti, sonra seçildi. İkinci beş yıllık göreve yine seçildi. 1971 yılında, "başka istemem" dedi.

U Thant görevdeyken, 1969 yılında, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelere "resmen" başlamıştı. O müzakereler hâlâ devam ediyor...

U Thant'tan sonra, Avusturyalı Kurt Waldheim göreve getirildi... 1974 Harekâtı sırasında Waldheim görevdeydi...

1981'e kadar görev yaptı... Üçüncü beş yıllık dönem de istekliydi ancak BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi Çin Halk Cumhuriyeti'nin vetosuyla karşılaştı. İkinci Dünya Savaşı'nda "Nazi" olduğu suçlamalarıyla da karşılaştı.

Waldheim'in BM Genel Sekreterliği döneminde, Kıbrıs sorunu çok hareketli günler yaşadı.

Yunanistan destekli faşist darbenin (15 Temmuz 1974) ardından, Türkiye'nin Ada'ya müdahalesi (20 Temmuz 1974) gerçekleşti...

1977 yılında Denktaş - Makarios ve 1979 yılında Denktaş - Kiprianu arasında anlaşmalar yapıldı. O anlaşmalar, hâlâ müzakerelere temel teşkil ediyor.

Waldheim'den sonra Perulu Javier Pérez de Cuéllar Genel Sekreter oldu... O da daha öncekiler gibi iki beş yıllık süreyle görevde kaldı.

Waldheim gibi, Kıbrıs sorunu ile çok yakından ilgilendi.

Kendi adıyla hazırlanan çözüm önerileri oldu...

O da 1 Ocak 1982 ile 1 Ocak 1991 tarihleri arasındaki görevinde, Kıbrıs'ta çözümü göremedi.

Mısırlı Boutros Boutros-Ghali, sadece beş yıl görevde kaldı. İkinci dönem seçilmesine Amerika izin vermedi. Veto etti.

Ghali ya da Gali da "Fikirler Dizisi" adıyla, Kıbrıs sorununa bulaştı. Sonucu göremedi.

1 Ocak 1997'den 1 Ocak 2007'ye kadar görevde kalan Kofi Annan, Kıbrıs'ta çözüme en çok yaklaşan BM Genel Sekreteri oldu.

Annan'ın adına, çözüm planı hazırlandı. İki halkın referandumuna sunuldu. Rum tarafı referandumda "Annan Çözüm Planı"na "hayır" deyince, Ganalı Genel Sekreter de "çözümü" göremedi.

Ardından, Güney Koreli Ban Ki - Moon 1 Ocak 2007'de BM Genel Sekreteri seçildi...

İkinci dönemini 1 Ocak 2017'de, Portekizli 67 yaşındaki tecrübeli diplomat António Guterres'e devredecek...

Ban Ki - Moon da üçüncü dönem seçilmek için girişim yapmadı. Ülkesine cumhurbaşkanı olmak istediğini ve tabii ki resmi adaylığını açıkladı.

Guterres Waldheim'den bu yana ilk Avrupalı Genel Sekreter olacak...

İnsan haklarına, merkez sol ideolojiye yakınlığı, Portekiz başbakanlığı döneminden biliniyor...

Dag Hammarskjöld'ün görevde olduğu 1950'li yılların ortalarından bu yana sayarsak, Kıbrıs sorununa bulaşan sekizinci genel sekreter olacak.

Müzakerelerin başladığı ve çözümü bulmak için U Thant gibi çaba harcayan genel sekreterleri sayarsak, yedinci genel sekreter olduğunu söyleyebiliriz.

Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Türkiyeliler, Yunanlılar ve İngilizler; "çoklu" ya da "beşli" taraflar olarak; Dag Hammarskjöld, U Thant, Kurt Waldheim, Javier Pérez de Cuéllar, Boutros Boutros-Ghali, Kofi Annan ve en son Ban Ki - Moon'u da yedik!

Bir türlü çözüm kekini pişirip yiyemedik!

Sıra António Guterres'te...

Hoş geldi, sefalar getirdi...

Görevinin ilk altı ayında yeni bir referandum hatta daha da ötesinde çözümü görür müyüz?

Birlikte tanık olacağız...

YORUM EKLE