Barsak tembelliğinizi doğru beslenerek önleyin

Son zamanlarda danışanlarımdan gelen şikayetlerden biri de kabızlık (Barsak tembelliği)  problemidir. Genel olarak tuvalete çıkış sayısı kişiye göre değişse de her gün düzenli olarak 1 kez tuvalete çıkılması gerekmektedir.

Bu sürenin uzamasına ve tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanılmasına ‘Konstipasyon’ yanı ‘Kabızlık’ denir.

Genellikle bayanlarda erkeklere oranla daha sık karşılaşılır. Kabızlığı etkileyen birçok etken vardır. Beslenme, su tüketimi, hareket oranı, tuvalete gidişi erteleme, mevsimsel hava değişimi, stres gibi etkenler bu durumu etkilemektedir.

Nelere dikkat edilmeli?

Beslenmenizin mutlaka düzenli olması gerekmektedir. Bunun yanında posadan zengin olan meyve, sebze, tam tahıllı ürünler, kuru baklagilleri tüketimini artırmalısınız. Ayrıca suyunuzu yeterli miktarda içilmesi ve mutlaka düzenli egzersiz yapılması büyük önem taşır. Fakat eğer geçmeyen kronikleşmiş kabızlık probleminiz varsa doktora ve düzenli beslenme içinse diyetisyene başvurmalısınız. Böylece bu durumdan kurtulabileceksiniz. Kendi başınıza bilinçsizce laksatif içerikli ilaçlar, sinameki içerikli bitki çayları ve lavman doktora danışılmadan kullanılmamalıdır çünkü bu ilaçların uzun süre kullanımı barsak tembelliğini oluşturacaktır.

Beslenmenize odaklanın

Beslenmenize yapacağınız ufak değişikliklerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

*Sabah uyanınca aç karnında 1 bardak ılık su 2-3 tane kuru kayısı veya kuru erik yiyip tekrardan 1 bardak su için sonrada kahvaltınızı yapın.

*Ana öğünlerinizde sebze ve salataya yer verin. Salatanıza mutlaka 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklemeyi ihmal etmeyin.

*Şok diyetlerden ve tek yönlü beslenmeden kaçının. Özellikle diyet yaparken yağı hayatınızda tamamen çıkarmayın. Unutmayın yağ yemeden yağ yakamazsınız.

*Ara öğünlerinizde muz, şeftali ve kabuksuz elmadan uzak durun. Bu meyveler kabızlığı tetiklemektedir. Kayısı, erik, incir ve üzümünden yapacağınız şeker ilavesiz kompostoları tüketin.

*Günlük 2,5-3 litre su tüketin.

*Haftada 2 kez kuru baklagil tüketmeye özen gösterin.

*Meyveleri kabuklu tüketiniz.

*Yoğurt ve ayran yerine süt veya kefir tüketiniz.

*Özellikler kabızlığınızın çok arttığı dönemde patates, pirinç yemeyin bunların yerine kepekli veya çavdar ekmeğini tercih edin.

*Meyve suyu içmek yerine meyvelerin kendisi tercih edilsin.

*Düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

*Kabızlık yaşadığınız dönemlerde sabah kahvaltısını 6 yemek kaşığı yulaf, kuru meyve ve 1 bardak sütle yapın. Yulafın içerdiği yüksek posa sayesinde bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacaksınız.

YORUM EKLE