Başbakan Tatar, doğruyu yaptı…

Liderler, kararsızlık tavrı sergilemez. Gecikmeden kararını verir ve uygular.

Tatar dün, Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı Yasası’nı yasal sürecin doğru işletilmemesi, plan üzerindeki teknik tartışmaların halen sürmesi, toplumsal bir uzlaşı sağlanamaması nedenleriyle Resmi Gazete’de yayınlatmayacağını, dolayısı ile planın yürürlüğe girmeyeceğini açıkladı.

Bu tutumundan dolayı Ersin Tatar’a kimse karşı tutum sergilemeye yönelmesin.

KIBRIS Gazetesi, yayın hayatına adım attığı ilk günden günümüze, halkın sesine kulak verip, halkın çıkarlarını dikkate alarak yayın yapmaktadır.

Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı Yasası’yla ilgili merkez binamızda oturup, görüş ve düşünce üretmedik.

Tüm kesimleri dinledik, tüm kesimlere kulak verdik.

25 Aralık 2019 tarihli gazetemizde yayımlanan başyazımızda, halkın sesine kulak verilmesine vurgu yaparak özetlemiştik öncelikli görüşlerimizi. Şunları yazmıştık:

‘Planda şeffaflık olmadığına inanlar yoğunlukta. Büyük bir kesim planın şaibe altında olduğuna inanıyor.

Bu kadar çok itiraz, bu kadar çok sıkıntı olduğuna göre, planın alelacele geçmesi çok daha büyük sorunlara neden olabilir, plan amacına ulaşamayabilir.

Hükümet ortakları UBP ile HP bile bu konuda ters düşmüşse, mutlaka planda ciddi bir revizyona ihtiyaç vardır.

Bu kadar çok ihtilaf olduğuna göre, imar planı alelacele geçirilmemelidir. Mesele planı geçirmek değildir, halkın içine sinmeli, ortalama bir kabullenme olmalıdır, tabii ki fayda getirmelidir.

Evet, planın yüzde yüz tüm kesimleri memnun etmesi mümkün değildir ama itirazlar, şikayetler aşırıdır, sıkıntılar yaratacağını söyleyenler çoktur. Bu kadar çok tartışmanın ve itirazın olduğu ortamda planın geçirilmesiyle ilgili bir erteleme elzemdir.

Alelacele “Mağusa – Yeniboğaziçi - İskele İmar Planı”nı geçirmek, hem ilgili bakanlığın hem de hükümetin başını ağrıtacaktır. Bu şekilde şaibe iddiaları arasında planı geçirmek, kimseye fayda getirmeyecektir.

Daha şeffaf bir çalışma yapılmalı, bölge halkının endişeleri dikkate alınmalıdır. Planın adaletli olduğu, adalet sağladığı konusunda bölge halkı ikna olmalıdır.’

Zaman bu yönde değerlendirilmiş olsaydı, Başbakan Ersin Tatar da, gönül huzuruyla imzalayıp, Resmi Gazete’de yayınlanmasının yolunu açardı.

Yasa da yürürlüğe girerdi.

Yaşananların sonrasında Tatar, bu imar planı yasasını, imzalayamazdı.

İmzalamayarak doğru yapmıştır.

Eğer ifade edildiği gibi tarafların uzlaşısı ağırlık olarak sağlanmışsa, uzlaşı çalışmalarına kalınan yerden devam edilir ve sulanmamış bir uzlaşı noktasına ulaşılır.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı Yasası’nı yasal sürecin doğru işletilmemesi, plan üzerindeki teknik tartışmaların halen sürmesi, toplumsal bir uzlaşı sağlanamaması nedenleriyle Resmi Gazete’de yayınlatmayacağını, dolayısı ile planın yürürlüğe girmeyeceğini açıkladı.

UBP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Tatar, yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmaması sonrasında nasıl bir sürecin devam edeceğinin Başsavcılıktan gelecek yanıtla belirleneceğini de kaydetti.

Tatar’ın dün yaptığı yazılı açıklamada kayda değer bir nokta daha bulunuyor.

Sürecin tamamlanmasında ilgili üç belediye olarak, Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele, Belediye Meclislerinin planın son şekline EVET demesi gerekiyor. Başbakan açıklamasında çok açık olarak, “İlgili üç belediyenin Belediye Meclislerinin söz konusu planın son şeklini toplanarak ele almadıkları, bu konuda herhangi bir onay kararı söz konusu olmadığı da saptanmıştır. Oysa kamuoyunun da bildiği üzere söz konusu üç belediyenin belediye meclislerinin planın bir önceki şekline ret kararları olduğu halen ortadadır’ beyanında bulundu.

Başbakan Ersin Tatar, planı ilgili bakanlık ve Birleşik Kurul’a iade edeceğini de açıkladı.

UBP – HP Koalisyonu’nun devamı gerekir. Bu konu sorun yapılmadan yapıcı, uzlaşı kültürüyle ele alınmalıdır. Halkın beklentisi budur.

YORUM EKLE

banner75