Bayramda tatlı ve yemek miktarını kaçıranlardan mısınız?

   Bayramda kilo mu aldınız? Dört günlük bayram tatilinin son günündeyiz. Kimileri yoğun iş temposundan dolayı bayram tatilini fırsat bilerek tatile gitti, kimileri bayramı aile büyükleri ile geçirmeyi tercih etti. Dilerim herkesin bayramı sağlıkla, bol kahkahayla geçmiştir. Bayramda yapılan güzel yemekleri, tatlıları fazla kaçıranlar pişmanlık duymaya başlamış olabilirler. Bayramda fazla kaçıranlar 1-2 kilo almış olabilirler. Ancak alınan kiloların tamamı yağa dönüşmeden, yani “yeni gelen kiloyu” hemen vermek daha kolay olduğundan dolayı size hemen bayram ertesinde forma girmenizi kolaylaştıracak öneriler veriyorum.

Öncelikle su tüketiminizi artırmalısınız!

   Bayramda ikram edilenlere hayır demek zor. Özellikle bayramda tüketilen et miktarı da artmaktadır. Hayvansal gıdalar, posa içermez. Bayram boyunca sebze, meyve miktarını azalttıysanız bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bayram sonrası daha fazla posa almalısınız. Sebze, meyve, tahıllı besinler ve baklagillere sofralarınızda daha fazla yer verin. Günlük 2,5-3 litreye yakın su tüketimine dikkat ediniz.

Bayram sonrası size özel beslenme programıyla kaloriyi azaltınız

   Bayramda sıkça ikram edilen et ve tatlı gibi besinlerin tüketilmesiyle vücutta toksik madde birikimi artmaktadır. Vücutta biriken toksinler bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler. Bayramda alınan fazla enerjinin dengelenmesi ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için bayram sonrası uygun detoks programı yapılmalıdır. Detoks programları, böbrekler ve karaciğere detoks sürecinde yardımcı olması beklenen programlardır, doğal beslenmeyle bol su esastır. Kahve, çay, alkol, işlenmiş besinler ve hayvansal ürünler detoks diyet programlarında yoktur. Bir ölçüde baklagil, balık, sebze ve sınırlı oranda meyve bu beslenme tipinde kabul edilebilir. Fakat sadece sebze veya meyve sularıyla beslenmek doğru değildir. Uzun süre sadece sıvı ile beslenmek sağlık açısından riskler doğurabilir. Detoks programları uzun süreli olmamalı, 3 gün yapılması yeterlidir. Bayramda aldığınız 1-2 kiloyu kolayca vermek ve vücudunuza yüklediğiniz ağırlıklardan kurtulmak istiyorsanız dengeli bir diyetle aldığınız kaloriyi azaltmak ve sağlıklı beslenmek en doğrusudur.

Sağlıklı sinir sistemi için yeterli miktarda B vitamini alınız

   B vitaminleri kaynakları farklı farklı olmakla beraber beslenmenize dahil etmenin en kolay yollarından biri de kahvaltılarımızda haftanın belirli günleri musli, belirli günlerinde de tam tahıllı ekmek ile klasik Türk usulü kahvaltı etmektir. Yine magnezyum kaynağı kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tam tahıl taneleri, yeşil sebzelerde yer verin. Son olarak çinko da hem bağışıklık hem de vücut faaliyetleri için gereklidir. Çinko yiyeceklerimizin çoğunda bulunur, ancak bazılarından yaralanmamız güçtür. En yararlanabildiğimiz çinko kaynakları olarak; ceviz, bulgur ve buğday embriyosunu örnek verebiliriz.

Farklı baharatlara mutfağınızda yer veriniz

   Baharat karışımları farklı bitkilerin harmanı şeklinde birazda kırmızı biberle karıştırılarak kullanıldığında enerji verici özellikleri ile ruh halimizde yararlı yansımalar görebiliriz. Kimyon, kişniş, zerdeçal, renkli kara biberler, biberiye, fesleğen, tarhun ilk olarak başlamanız gereken baharatlardır.

Renkli meyve tabakları hazırlayınız

   Mevsim meyvelerinden her gün en az 3 değişik türde meyve tüketmek, mümkün olduğunca iyi, fırçalanarak yıkanmış bu meyveleri kabukları ile yemek gerekir. Meyvelerinize toz tarçın kullanırsanız hem kan şekerinizi düzenlersiniz hem de metabolizmanızı hızlandırırsınız.

Tatlı eğişini düşürünüz

   Yedikçe daha da fazla yeme eğilimi yaratan tatlıyla olan diyalogunuza set çekiniz. Bayramda ikramlara hayır diyemediyseniz artık tam sırası. Bugün hayır diyemezseniz bilin ki tatlı isteği alır başını yürür. Unutmayınız ve her zaman söylemişimdir tatlı yemek başka bir tatlı yeme isteğini getirir.

Alkolle aranız çok iyi olmasın

   Bayram günlerinde alkol bir anda artış gösterebilir ama unutmayın ki hiçbir besleyiciliği olmayan alkol, yağlandırıcı etkisi ile sağlığınızı ve kilo grafiğinizi tehdit edecektir. Yağlanmayı artırıcı etkisi yanında pek çok sinir, mide, karaciğer rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

Güneşli günleri kaçırmayın, kalsiyumu eksik etmeyiniz

   Güneşli havalar kendimizi daha enerjik, mutlu hissettirmek yanında D vitamini emilimin artırarak osteoporozu önlemede özellikle bayanlar için elzemdir. Kemik dokusunun bileşimi değişebilir. Çünkü kemikleriniz canlı dokulardır ve vücudunuz bankadan para çeker gibi her gün kemiklerinizden kalsiyum çekebilir. Diğer fonksiyonlar için ihtiyaç duyulursa az miktarda kalsiyum kemiklerden çekilir. 30-35 yaşlarından sonra kemiklerde mineral kaybı meydana gelmeye başlar. Bu doğal yaşlanma sürecidir. Menopoz dönemine giren bir adın için kemiklerindeki kalsiyum bankada duran para gibidir. Kemik sağlığı dışında kilo kaybında da kalsiyumun yeterli olması önemlidir.

Sporu hayatınıza ekleyiniz ve hiç çıkarmayın

   Spor hayatınızda hep olması gereken, sevdiğiniz bir aktivite olur öncelik listenize sokarsanız sorun çözülmüş olur. Fiziksel aktiviteyi artırırken illa ağır egzersizler yapmak da önerilmiyor. Kilolu olmak alın yazısı değildir, hadi biraz daha hareket ve tabii ki doğru beslenme kurallarına uyunuz.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110