Bayramınız kutlu olsun

Bir bayramı daha kutlarken, yine önemli günlerden geçiyoruz... Önümüzdeki hafta hem ülkemizde hem de Türkiye’de önemli seçimler var. KKTC halkı, yerel yöneticilerini seçmeye hazırlanıyor ve doğrusunu söylemek gerekirse, son yılların en heyecansız, en sönük yerel seçimini yaşıyoruz. Biz yine de yerel seçimlerin önemli olduğunu, önümüzdeki dört yılda şikayet etmeyeceğimiz, mutlu, huzurlu yaşayacağımız çağdaş kentler için halkımızı doğru seçimler yapmaya çağırıyoruz.

Türkiye’de ise oldukça heyecanlı ve belki de son yılların en önemli seçimi yapılıyor. Türkiye’de resmen hayata geçecek olan başkanlık sisteminin ilk başkanı seçilecek, ayrıca yeni sistemin parlamentosu da belirlenecek. Türkiye’deki seçimler her zaman için Kıbrıs Türk halkı için de önemlidir. Oradaki seçimlerin de Türkiye’ye ve halkına hayırlı olmasını temenni ederiz. Aynı gün yapılacak her iki seçim için de henüz bir haftayı aşkın süre var. Seçim sürecinin kalan bölümünün de bugüne kadarki gibi, rekabet içermesini ama kötü bir olay olmadan tamamlanmasını temenni ederiz.

Bugün bayram… Bayramlar Kıbrıs Türk halkı için çok önemlidir. Günümüzde eskiden sahip olduğumuz hemen her şey bozulurken, ailelerin, dostların birbirini ziyaret ettiği, muhabbetin, saygının gösterildiği bu özel geleneğimizin sürüyor olması sevindiricidir.

Bu vesileyle üretimden kopmuş, tüketici bir topluma dönüşmüş, birçok sorunu olan ülkemizin daha iyi noktalara gelmesi için hem ülkeyi yönetenlerin hem de halkımızın daha fazla çalışması, üretmek, kendine yetmek için varını yoğunu ortaya koyması gerektiğini yinelemek isteriz. Kıbrıslı Türkün, çalışmak ve yaratıcı olmak, mutlaka yapması gerekenlerdir.

Devleti yönetenler yaratıcı olmalı, yeni açılımlar ortaya koymalı, yatırımcının önünü açmalıdır. Bir ülkede her şeyi devletten beklemek, ekonomik akla uymamaktadır, mutlaka yatırımcıların katkısı, sağlayacağı istihdam ve gelirle kalkınma gelebilir. Devlet daireleri ve kurumlarına dayalı bir ekonomi ve istihdam politikası sürdürülebilir değildir. Böyle olamayacağını da yaşayarak görüyoruz.

Ülkeyi yönetenler, devlette çalışanları oy potansiyeli olarak görüp, devlet aracılığıyla istihdam ve benzeri kıyaklarla iktidarda kalma tarzının çöktüğünü ve devleti de batıracağını görmüş olmalıdır. O nedenle yatırımcıların önemine değiniyor ve desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Onurlu bir toplum olmak için çok çalışarak, ayaklarımızın üzerinde durmamız, kendimize yetmemiz şarttır. Hep birilerinin bizim için bir şey yapmasını, bizi kurtarmasını beklemekten artık kurtulmalıyız.

Sürekli olarak söylüyoruz ve hiç bıkmadan söylemeye devam edeceğiz; bu ülkenin proaktiviteye ihtiyacı vardır... Sokaktaki vatandaştan, en üst makamdaki yetkiliye kadar, görev tanımının sınırlarını aşmaya hazır, yaptığı işi daha iyi yapabilmek için değişimi zorlayan ve katma değer üreten kişilere ve anlayışa sahip olmalıyız… Bürokrasinin yarattığı hantallık son bulmalı, merkeziyetçi sistemden vazgeçilmelidir. Mevcut şartları, durumu iyileştirmek veya yeni bir ortam yaratmak için inisiyatif almak, ortama pasif bir şekilde adapte olmak yerine ileriye gidemeyen hantallığı sorgulamak, çalışmak, yaratmak, artı değerler ortaya koymak gerekmektedir.

Ayakları üzerinde durabilen bir toplum yaratabilirsek, sorunları teşhis edebilen ve zamanında çözebilen devlet yöneticilerine sahip olabilirsek, arzu ettiğimiz ülkeye mutlaka kavuşuruz. Siyasilerimiz, birbirleriyle didişmek, partisel ya da kişisel çıkarlar peşinde koşmaktansa toplumsal çıkarlar için birlikte çalışmayı becerebilmelidir.

Bugün bayram... Tüm halkımızın Ramazan Bayramı’nı candan kutlarız. Bayramın gerektirdiği gibi büyüklerimizi, yakınlarımızı, sevdiklerimizi ziyaret edelim, dostluğu, kardeşliği en iyi şekilde gösterelim, insanımıza ve ülkemize aidiyetimizi kaybetmeyelim, kırgınlıkları, küslükleri bir tarafa bırakalım. Tüm halkımız, trafikte dikkatli olsun, bayram kimseye zehir olmasın. Üç günlük bayramı halkımızın huzur içinde geçirmesini dileriz.

YORUM EKLE